Świat zwierząt

Są uważane za jedne z najbardziej inteligentnych zwierząt na świecie. Poznaj 12 zaskakujących faktów o delfinach

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Są uważane za jedne z najbardziej inteligentnych zwierząt na świecie. Poznaj 12 zaskakujących faktów o delfinach

Delfiny są jednymi z najbardziej rozpoznawalnych stworzeń morskich. Te wodne ssaki należą do rodziny Delphinidae – delfinów oceanicznych. Bardzo często występują w stadach i przez całe swoje życie mają jedno bądź dwoje młodych. To nie wszystkie fakty o tych niezwykłych stworzeniach. Chcesz poznać ich więcej? Koniecznie przeczytaj ten tekst!

Delfiny – ciekawostki

Delfiny to inteligentne i żartobliwe stworzenia, kochane zwłaszcza przez najmłodszych. Warto poznać ciekawostki na ich temat.

  • Delfiny nie potrafią oddychać pod wodą. By móc zaczerpnąć świeżego powietrza, muszą wynurzyć się na chwilę, po czym znów nurkują pod wodę.
  • Delfiny do komunikacji używają specjalnych dźwięków, które przekazują wiele informacji. Naukowcy do dziś mają problem z ich rozróżnieniem. Poszczególne jednostki dźwięku, które są przez nie wytwarzane, to indywidualny język delfinów, niezrozumiały dla człowieka. Jako ludzie nie możemy wychwycić wszystkich odgłosów, dlatego w rozszyfrowaniu delfiniego języka pomaga nam nowoczesna technologia. Co ciekawe, delfiny również dzięki wydawanym przez siebie odgłosom mogą sprawdzać odległość od punktu docelowego.
  • Delfiny są żyworodne i przez całe swoje życie samica może mieć jedno lub dwa młode. Bardzo rzadko zdarzają się również ciąże mnogie. Ciąża u delfinów trwa od 9 do nawet 17 miesięcy. Po urodzeniu mały delfin od razu umie pływać i wie, że musi zaczerpnąć powietrza nad powierzchnią wody. Małe delfiniątka pozostają z matką do drugiego roku życia. Nie przeszkadza im to jednak być przy matce również wtedy, kiedy mają 3 lub nawet 8 lat.
  • Te urocze stworzenia potrafią być również groźne – posiadają aż 100 ostrych zębów. Nie używają ich jednak do przeżuwania – brak mięśni szczęki uniemożliwia im to zadanie. Służą im one do polowania na ryby, które następnie połykają w całości.
  • Najbardziej popularnym gatunkiem jest orka oceaniczna. Na świecie jest jednak ponad 40 gatunków delfinów, które występują w akwenach na całym świecie.
Fot. ELG21/Pixabay
  • Delfiny uwielbiają się bawić i często wyskakują nad falami lub ganiają się w stadach. Są przy tym bardzo urocze, choć taka socjalizacja ma swój cel. W grupie mogą znaleźć znacznie więcej pożywienia.
  • Od niedawna wiemy, że delfiny nie zawsze żyły w wodzie. Miliony lat temu przodkowie delfinów wędrowali po lądzie. Wcześniej były parzystokopytnymi zwierzętami. Możliwe że to dlatego delfiny pozostały żyworodne. Około 50 milinów lat temu przodkowie delfinów stwierdzili, że ocean będzie lepszym miejscem do życia. Resztki z dawnych kości palcowych można zauważyć u dorosłych wielorybów oraz delfinów. Są umiejscowione na płetwach.
  • Delfiny uważa się za jedne z najinteligentniejszych zwierząt na ziemi. Biolodzy twierdzą, że swoją mądrością dorównują małpom, a ewolucja mózgu delfina jest bardzo podobna do rozwoju tego organu u człowieka. Możliwe że dlatego delfiny nie tylko są zwierzętami stadnymi, ale również rozpoznają członków stada oraz mogą odczuwać współczucie czy radość.
  • Zmysły u delfinów są dość specyficznie rozwinięte – mają bardzo ostry wzrok, zarówno w wodzie, jak i poza nią. Słyszą z częstotliwością o 10 razy wyższą od górnej granicy słuchu u dorosłego człowieka. Zwierzęta te odczuwają dotyk, ale nie wykształcił się u nich zmysł węchu.
  • Delfiny mogą pozostać w tzw. trybie czuwania nawet na wiele dni lub tygodni. Podczas snu z kolei wyłączają połowę mózgu, by móc utrzymać oddech oraz czujność. Delfiny śpią tak, by unosić się na powierzchni, dzięki czemu otwór wydmuchowy nie jest pokryty wodą, a one mogą spokojnie oddychać.
  • Co prawda te urocze stworzenia nie mają imion, ale każdy z nich ma swój własny i niepowtarzalny dźwięk i zawołanie. Ich charakterystyczne gwizdy pozwalają odróżniać się między sobą. Samice delfinów uczą swoje nowo narodzone cielęta ich zawołań, by mogły one podpłynąć do nich w razie zagrożenia.
  • Język delfinów składa się ze świstów oraz krzyków. Są to także impulsy ultradźwiękowe, których częstotliwość jest zależna od gatunku delfina. Mieści się ona w przedziale pomiędzy 500 a 200 000 Hz. Każdy osobnik wydaje swój charakterystyczny gwizd, który ustala się do około pierwszego roku życia delfina i później nie ulega większym zmianom. Delfiny do poruszania się używają również echolokacji, dzięki czemu łatwiej jest im znaleźć np. ławicę ryb.

Zdjęcie główne: Pixabay

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*