Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Wybierając laptopa, musimy zadać sobie kilka podstawowych pytań dotyczących tego urządzenia. Jednym z nich jest też pytanie, która matryca w laptopie będzie dla mnie najlepsza? Poniżej przedstawiamy poszczególne rodzaje często spotykanych matryc, wraz z ich zaletami i wadami.
Matryca Vertical Alignment to rodzaj matrycy, który w laptopach występuje relatywnie rzadko. Wiele osób specjalizujących się w kwestiach technicznych związanych z laptopami i monitorami wskazuje matrycę VA jako jedną z najbardziej uniwersalnych – nadających się zarówno do biura, jak i do domu.
Matryce VA zapewniają głęboką czerń, świetne odwzorowanie kolorów, bardzo krótki czas reakcji, a także szeroki kąt widzenia. Warto jednak pamiętać, że istnieją matryce, które mogą zaoferować nam każdą z tych cech na nieco lepszym poziomie. Dlatego też matryca VA to świetne rozwiązanie, jeśli nie szukamy konkretnej specyfikacji technicznej laptopa, a dodatkowo nie jesteśmy w stanie z góry przewidzieć, w jaki sposób będziemy z laptopa korzystać.
Laptopy z matrycą IPS to obecnie najczęściej spotykane urządzenia, które nie bez kozery są tak chętnie wybierane przez praktycznie każdego użytkownika laptopów. In-Plane-Switching to szeroki kąt widzenia umożliwiający spoglądanie na ekran laptopa nawet pod ostrym kątem. Dodatkowo IPS zapewni nam także optymalne odwzorowanie barw, uzależnione jednak od ceny urządzenia. Dlatego też stawiając na tańsze laptopy, musimy mieć świadomość tego, że barwy nie będą tak świetnie odwzorowane, jak w laptopach droższych, pomimo wykorzystania tego samego typu matrycy.
Matryca IPS powinna być wyborem drugiej kategorii dla graczy, lubujących się w szybkiej rozgrywce – strzelankach lub szybkich grach RPG. Jest to spowodowane relatywnie długim czasem reakcji. Pamiętajmy również, że matryce IPS, tak samo, jak inne typy matryce, dzielą się dodatkowo na laptopy z matową matrycą oraz błyszczącą.
Jeśli matryca IPS i uniwersalna matryca VA świetnie zdaje egzamin w obszarze specyfikacji technicznej, dla kogo matryca TN będzie świetnym rozwiązaniem? Matryca Twisted Nematic stosowana jest najczęściej w tanich laptopach. Całkiem krótki czas reakcji to jedna z największych zalet, jednak niski koszt produkcji matrycy, i co za tym idzie atrakcyjna cena laptopa, musi mieć swoje źródło w pewnych wadach rozwiązania. Mowa tu przede wszystkim o dość wąskim kącie widzenia i ograniczonym odwzorowaniu naturalności barw.
Jeśli zatem szukamy laptopa dla gamerów, grafików komputerowych lub osób wymagających, warto rozglądnąć się za innym rozwiązaniem. Jeśli jednak cena stanowi dla nas czynnik decydujący, a z samego laptopa korzystamy jedynie w podstawowym zakresie, matryca TN to bardzo dobry wybór.
Na samym końcu matryca OLED – technologia dobrze znana z nowoczesnych telewizorów, coraz pewniej wchodząca również w świat sprzętu komputerowego. Największą siłą matrycy OLED jest bezkonkurencyjne odwzorowanie barw – zarówno sRGB, DCI-P3 oraz Adobe RGB. W przypadku koloru czarnego podświetlenie pikseli jest całkowicie wyłączane.
Matryca OLED cechuje się także doskonałym kątem widzenia i świetnym wynikiem w czasie reakcji. Jest to jednak najdroższy z dostępnych wariantów, dlatego też może nie cieszy się aż tak dużym zainteresowanie. Pozostaje jednak kwestią czasu, kiedy laptopy z matrycą OLED staną się standardem.
Fot.: materiał prasowy Klienta.