Jaskinie do dziś pozostają tajemniczymi miejscami pełnymi magii. Już w starożytności służyły jako schronienie dla ludzi i zwierząt, a niektóre nawet uważano za siedziby bogów. Nie ma dwóch identycznych jaskiń. Jedne wypełnione są wodą, inne – lodowcami i wodospadami lub kryształami. W tym artykule opisaliśmy najbardziej niezwykłe jaskinie z całego świata.
Eisriesenwelt w tłumaczeniu z języka niemieckiego oznacza „świat lodowych gigantów”. Ta naturalnie występująca wapienna jaskinia lodowa jest największą i najpopularniejszą tego typu jaskinią na świecie. Rocznie odwiedza ją około 200 000 turystów. Eisriesenwelt powstała w wyniku erozji spowodowanej rzeką Salzach, a dziwne formacje lodowe są efektem topnienia śniegu w jaskini, który spływał i zamarzał zimą. W miejscu tym jest zimno i wietrznie, dzięki czemu latem formacje lodowe się nie topią. Jaskinia ma 42 kilometry długości, ale tylko pierwszy kilometr jest pokryty lodem i udostępniony dla turystów. Jej głębokość wynosi 407 m.
Gigantyczna kryształowa jaskinia w Meksyku została odkryta przez górników pracujących na południu kraju. Na głębokości trzystu metrów znaleźli oni jaskinię, dosłownie usłaną ogromnymi kryształami od środka. Kryształy w jaskiniach są przezroczyste, prostokątne lub cylindryczne, a ich długość sięga kilku metrów. Podstawą jaskini jest kamień, co wskazuje na jej starożytne pochodzenie. Ogromne kryształy powstawały przez kilka milionów lat. Podobno pomieszczenia Kryształowej Jaskini były wcześniej wypełnione skałą, która była stopniowo wypłukiwana przez wody gruntowe.
Hawajska wyspa Kauai powstała ponad 5 milionów lat temu w wyniku wulkanicznej aktywności na tym obszarze. Jedną z najbardziej spektakularnych atrakcji wyspy jest wybrzeże Na Pali. Skały niemal wiszą tam nad morzem, a na ich powierzchni rosną egzotyczne rośliny i gniazdują różne ptaki. Oprócz malowniczych gór wulkanicznych i wiecznie zielonych plaż przyciągają tu turystów tajemnicze jaskinie. Od wieków fale morskie uderzają w skały wulkaniczne, tworząc w ten sposób jaskinie, w których można podziwiać dziewiczą przyrodę i morskie krajobrazy.
Ta jaskinia jest główną atrakcją kraju i jest popularna wśród turystów na całym świecie. Obecne w niej świetliki występują tylko w Nowej Zelandii, a najwięcej z nich żyje właśnie w tej jaskini. Są wielkości zwykłego komara, ale warto wziąć pod uwagę, że jest ich bardzo dużo. Świetliki te są uważnie monitorowane przez naukowców, który używają zautomatyzowanego sprzętu do zdalnego monitorowania jaskini, w tym temperatury, ilości dwutlenku węgla (potrzebnego do utrzymania świetlików przy życiu) i liczby odwiedzających, którzy mogą wejść do niej każdego dnia.
Wycieczki z przewodnikiem obejmują trzy poziomy i rozpoczynają się rejsem łodzią do podziemnej rzeki, gdzie sklepienie jaskini jest oświetlone wyłącznie przez świetliki. Całość przypomina nocne niebo pełne migoczących gwiazd. W tej jaskini organizowane są nawet wycieczki ślubne z sesjami zdjęciowymi.
Poziomy jaskini połączone są 16-metrowym pionowym szybem. Wycieczka rozpoczyna się od pierwszego poziomu, na którym znajdują się katakumby. Drugi poziom nazywany jest Salą Bankietową, a trzeci wchodzi w głąb tak zwanej Katedry, która jest dużą salą z wysokością sklepienia liczącą około 18 metrów.
Wysoko w Andach znajduje się jedno z najgłębszych jezior na świecie – Lago General Carrera (nazwa chilijska) lub Lago Buenos Aires (nazwa argentyńska). Ma dwie nazwy, ponieważ leży na pograniczu Chile i Argentyny. Niedaleko chilijskiego miasta Chile Chico znajdują się słynne Marmurowe Jaskinie. Chociaż ściany jaskiń nie są wykonane z marmuru, lecz z wapienia, na tle turkusowej wody ich biało-niebieska tonacja prezentuje się bardzo efektownie. Co roku tysiące turystów odwiedza Marmurowe Jaskinie. Można dotrzeć tam małą łódką i móc podziwiać jaskinie, a także zajrzeć do naturalnych okien, które znajdują się w ścianach labiryntu Marmurowych Jaskiń – łodzie nie mogą już tam przepłynąć.
Fot. Манько Марко/Wikimedia Commons/CC BY-SA 4.0