HistoriaPolska

Pałac Potockich – co kryje się pod tą tajemniczą nazwą?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Pałac Potockich – co kryje się pod tą tajemniczą nazwą?

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Kraków jako dawna stolica Polski na zawsze zapisał się w historii nie tylko dla jego mieszkańców, ale wszystkich obywateli kraju. To za sprawą wydarzeń, które miały w nim miejsce, ale także zabytków. Dziś można je z dumą podziwiać. Jednym z miejsc wartych uwagi na mapie Krakowa jest Pałac Potockich – serce kultury. Co kryje się w jego wnętrzu?

Pałac Potockich – historia barokowej kamienicy

W samym centrum Krakowa znajduje się Pałac Potockich (znany też jako Pałac Zbaraskich). Budynek ten w XVI wieku należał do rodziny Firlejów, następnie przekazywany był z rąk do rąk kolejnych zamożnych rodów. Regularnie podlegał przebudowom, aby w końcu po II wojnie światowej przyjąć obecną postać. Jego wystrój jest barokowy. Ma przepiękny, wzorowany na Wawelu dziedziniec. Przez 25 lat, do 2020 roku, Pałac Potockich był siedzibą instytucji promującej kulturę i język Niemiec. Obecnie to centrum kulturalne Krakowa.

Pałac Potockich tętni dziś życiem. To miejsce dedykowane wydarzeniom muzycznym (m.in. jazzowym, alternatywnym), świata intermediów czy sztuki. Odbywają się w nim liczne wystawy, konferencje, koncerty, spotkania autorskie. To obszar nie tylko do obcowania z kulturą, ale także poznania wnętrz tego wyjątkowego budynku od środka. Wydarzenia literackie w Krakowie również dość często odbywają się właśnie w tym pałacu. Jego mury przyciągają czytelników w różnym wieku. Najważniejszą rolę odgrywają tu jednak goście. Są to autorzy książek kulinarnych, muzycznych, kulturalnych, turystycznych. Mile widziani są także miłośnicy sztuki, którzy swój entuzjazm przelewają na papier. Kalendarz aktualnych wydarzeń dostępny jest na stronie Pałacu Potockich. Jest on regularnie aktualizowany o nowe eventy.

Fot.: elements.envato.com / serbogachuk

W zabytkowym budynku prezentowane są także dokonania Stypendystów Miasta Krakowa oraz twórców, którzy są z tym miastem związani. Wnętrza pałacu pozwalają także na organizację spotkań postaci związanych z innymi wydarzeniami kulturalnymi odbywającymi się w dawnej stolicy Polski. To codzienne miejsce pracy wielu różnych środowisk. 

Pałac Potockich – jak do niego trafić?

Pałac Zbaraskich (Potockich) to budynek powstały z połączenia dwóch kamienic. Usytuowany jest on przy Rynku Głównym 20 w Krakowie. Klaster kultury dostępny jest dla każdego. Przestrzeń łącząca dziedzictwo i kreatywność zaprasza wszystkich, którzy czuję potrzebę obcowania z kulturą. Tej dzięki wydarzeniom literackim, muzycznym czy artystycznym na pewno nie zabraknie. 

Warto zaznaczyć, że Pałac Potockich współpracuje z innymi ważnymi ośrodkami mapy Krakowa. To m.in. MOCAK Bookstore BUNKIER. Ze względu na prace remontowe prowadzone w budynku na rogu Plant i placu Szczepańskiego, działalność wystawiennicza, edukacyjna i wydawnicza Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki zostanie przeniesiona na nieokreślony czas do Pałacu Potockich. Oferta księgarni jest w pełni dostępna dla miłośników literatury. Odwiedzając więc literackie wydarzenia z kalendarza pałacu, warto przy okazji sprawdzić, co nowego pojawiło się na księgarnianych półkach, czy na jakie wydarzenie dobrze przyprowadzić swoje dziecko. Krakowska kultura poleca się na wiosnę!

Zdjęcie główn: elements.envato.com / RossHelen

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*