NaturaPogoda

Upał daje się we znaki. Jak może wpływać na organizm?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Upał daje się we znaki. Jak może wpływać na organizm?

Upały dla wielu oznaczają bardzo udane wakacje i piękną pogodę. Długotrwałe utrzymywanie się wysokiej temperatury może jednak prowadzić do niepożądanych objawów ze strony naszego organizmu. Sprawdź, jak upał wpływa na nasze ciało.

Upał  i jego wpływ na organizm

Ludzie przez lata ewolucji nie wytworzyli w sobie takich barier ochronnych, jak choćby jaszczurki, czy psy, które poprzez ziajanie ochładzają swoje ciało. Gorzej znosimy wysokie temperatury, co niestety wpływa negatywnie na nasz organizm.

Wysoka temperatura może doprowadzić do przegrzania się organizmu. Pierwszymi niepokojącymi symptomami są:

  • uczucie osłabienia – organizm wydatkuje całą energię na ochłodzenie ciała, dlatego podczas parnego lata czujemy się gorzej, możemy być senni, czy też osowiali,
  • pocenie się – pierwszym objawem mocnego przegrzania ciała jest pocenie się, w ten sposób organizm schładza się, co poprawia naszą odporność na wysoką temperaturę na zewnątrz;
  • ból głowy – to niepokojący objaw, który możesz świadczyć również o udarze cieplnym, silny ból głowy, zwłaszcza w okolicy czoła to oznaka, że organizm potrzebuje pilnego ochłodzenia;
  • serce zaczyna szybciej bić – podczas upalnego dnia na pewno zauważysz, że Twoje serce pracuje nieco ciężej niż zwykle, to dlatego, że krew oddaje nadmiar ciepła – naczynia podskórne, do których pompowana jest krew, rozszerzają się, a w ciele się kurczą;
  • blada skóra – ponieważ krew jest pompowana w sposób awaryjny do mózgu oraz innych ważnych narządów, Twoja skóra może stać się bardziej blada w trakcie upalnego dnia;
  • Nagrzana para wodna wydobywa się nosem, dzięki czemu ciało, w tym narządy wewnętrzne, są schładzane.

W cieplejsze dni na pewno odczujesz większą senność, problemy z koncentracją bądź rozdrażnienie. Oddychanie staje się bardziej wyczerpujące, ponieważ organizm musi poradzić sobie ze schłodzeniem wdychanego powietrza. Upał jest szczególnie dotkliwy wtedy, gdy na zewnątrz jest bardzo niska wilgotność. W ekstremalnych sytuacjach dochodzi nawet do drżenia rąk, spowodowanego odwodnieniem oraz utraty przytomności. Ważne jest więc odpowiednie zabezpieczenie się przed upałem oraz stopniowe schładzanie organizmu.

Fot. Pixabay

Kto jest najbardziej narażony na upały?

Na upał szczególnie narażone są dzieci oraz osoby starsze, których metabolizm nie pozwala na szybką termoregulację. W gorące dni gorzej czują się również kobiety w ciąży. Upałów powinni unikać ci, którzy są po zawale serca, a także leczą się na nadciśnienie tętnicze.

Jak chronić się przed upałami?

Niektóre zawody niestety nie pozwalają na pozostanie w domu lub w pomieszczeniu w godzinach południowych i przedpołudniowych, kiedy upał doskwiera najbardziej. W krajach śródziemnomorskich organizowana jest tzw. siesta, podczas której miejsca pracy są czasowo zamknięte ze względu na bardzo wysoką temperaturę na zewnątrz. W Polsce taki zwyczaj nie obowiązuje, dlatego ważna jest ochrona przed wysoką temperaturą we własnym zakresie.

  1. Pamiętaj o regularnym piciu wody wysoko zmineralizowanej. Podczas upałów powinno się pić co najmniej 2,5 litra wody dziennie. Płyny pij niewielkimi łykami, w równych odstępach czasowych.
  2. W miarę możliwości nie wychodź na zewnątrz w trakcie największej operacji słonecznej, czyli w godzinach przedpołudniowych oraz w południe. Jeśli już musisz wyjść, zadbaj o przewiewne ubranie oraz nakrycie głowy.
  3. Zamiast kawy wybierz herbaty ziołowe oraz czystą wodę. Kofeina odwadnia organizm, podobnie jak alkohol, co nie jest wskazane podczas bardzo ciepłego dnia.
  4. Ciało schładzaj powoli i unikaj bardzo zimnych kąpieli. W innym wypadku możesz doznać szoku termicznego, spowodowanego dużą różnicą temperatur.
  5. Jedz lekkie posiłki, takie jak chłodniki, sałatki lub kanapki z warzywami. Ciężkostrawne potrawy mogą jeszcze bardziej zwiększyć senność.
  6. Zawsze miej ze sobą wodę z elektrolitami, która w razie nagłego spadku minerałów pozwoli Ci poczuć się lepiej i uzupełnić niedobory.

Upały coraz częściej pojawiają się również w Polsce, dlatego koniecznie monitoruj Twoje samopoczucie w trakcie lata. Nawadniaj się i unikaj słońca. Szukaj cienia oraz miejsc blisko wody czy roślinności. Dzięki temu łatwiej przetrwasz gorące dni.

Zdjęcie główne: Sai Kiran-Anagan/Unsplash

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*