Artykuł sponsorowany
W obliczu trwającej pandemii szczególnie ważne są środki ochrony osobistej. Ich odpowiedni wybór jest niezbędny do ochrony zarówno pracowników medycznych, farmaceutów, jak i osób pracujących w placówkach opieki, instytucjach państwowych czy przedsiębiorstwach. Przeczytaj, jakie materiały pomagają zmniejszyć prawdopodobieństwo zarażenia i czym kierować się przy zakupie produktów ochronnych.
Najważniejsze znaczenie ma to, żeby produkty jednorazowego użytku spełniały wszystkie normy, były certyfikowane i wyprodukowane z materiałów najwyższej jakości, aby nie zawiodły w sytuacji wysokiego ryzyka.
Zadaniem odzieży jednorazowej jest ochrona personelu medycznego przed przenikaniem do organizmu mikroorganizmów chorobotwórczych, które mogą być przenoszone na skutek kontaktu z materiałem biologicznym – m.in. krwią i innymi płynami ustrojowymi. Ma ona także znaczenie dla zdrowia pacjenta, ponieważ pomaga zapobiegać zakażeniom, do których dochodzi na sali operacyjnej.
Warto pamiętać, że ważne jest tworzywo, z którego została wykonana odzież ochronna. Materiał używany przez personel na sali operacyjnej nie może pylić, ponieważ istnieje ryzyko, że cząstki mogą przenosić czynniki infekcyjne.
Na odzież jednorazowego użytku składają się zwykle:
· fartuchy
· kombinezony
· czepki
· osłony ust i brody (w tym maseczki antywirusowe, ochronne, higieniczne i chirurgiczne)
· rękawiczki
· zarękawniki
· ochronniki obuwia
Odzież jednorazowa ma za zadanie chronić drogi oddechowe, ręce, stopy, dłonie oraz twarz. Znajduje szerokie zastosowanie nie tylko w szpitalach, lecz także w laboratoriach, punktach diagnostycznych, gabinetach lekarskich, stomatologicznych oraz medycyny estetycznej, klinikach weterynaryjnych i firmach produkcyjnych – szczególnie tych zajmujących się przetwórstwem spożywczym.
Fartuchy jednorazowe są niezbędne do zachowania higieny pracy. Najczęściej występującymi wariantami są: flizelinowe, foliowe i materiałowe. Jeśli chodzi o fartuchy jednorazowe flizelinowe, jest to odzież wykonana z włókniny polipropylenowej, dzięki której tworzywo zachowuje elastyczność. Fartuch jednorazowy pomaga zachować sterylność i ograniczyć przenoszenie zanieczyszczeń i potencjalnych czynników infekcyjnych.
Innym, równie ważnym elementem odzieży pomagającej eliminować zagrożenie związane z pracą ze szkodliwymi substancjami, są rękawice ochronne. Wyróżniamy rękawice nitrylowe, winylowe oraz lateksowe – te ostatnie występują zwykle w wariancie pudrowanym i bezpudrowym. Chronią dłonie przed fizycznym uszkodzeniem oraz zanieczyszczeniem drobnoustrojami. Szeroki wybór rękawiczek ochronnych znajdziesz tutaj: https://rcmedical.pl/.
Równie ważne, co stosowanie odzieży ochronnej przez personel medyczny, jest korzystanie ze sterylnych strzykawek jednorazowych. Bezpieczne strzykawki trzyczęściowe posiadają igłę, gumową uszczelkę i zamknięcie przeciwdziałające przypadkowemu wyciekowi podczas użytkowania. Strzykawki wysokiej jakości pozwalają na pozbawioną ryzyka aplikację szczepionek.
Do ochrony przed SARS-Cov-2, poza oczywistą sterylizacją narzędzi medycznych, równie ważna jest regularna i dokładna dezynfekcja rąk, powierzchni, wszystkich urządzeń elektronicznych, klamek, poręczy oraz przycisków. Należy stosować do tego bezpieczne dla skóry płyny i aerozole dezynfekcyjne, które mają potwierdzoną skuteczność w niszczeniu wirusa.
Zdjęcie główne: Norma Mortenson/pexels.com