Zawody związane z kosmosem to nie tylko kosmonauci i astronomowie. Kosmos potrzebuje inżynierów, biologów, lekarzy, a nawet humanistów. Sięgnij gwiazd, wybierając kosmiczną profesję!
Kosmonauta
To chyba pierwszy zawód, jaki przychodzi Ci do głowy w związku z kosmosem. Kosmonauta prowadzi badania naukowe, biologiczne, chemiczne i fizyczne na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i w otwartym kosmosie. Testuje też nowy sprzęt, naprawia systemy pokładowe i zapobiega awaryjnym sytuacjom. Wreszcie, przez sześć miesięcy pracuje, śpi i je w stanie nieważkości w międzynarodowym zespole astronautów.
Astronom
To najstarszy zawód kosmiczny. Astronom nie lata w kosmos, za to obserwuje z powierzchni Ziemi obiekty kosmiczne, w tym planety, gwiazdy i galaktyki. Zbiera dane, bazując w swojej pracy na teleskopach i sondach. Analiza tych danych pozwala mu między innymi określić wiek i budowę planet, a także wymiary i pochodzenie Wszechświata.
Inżynier kosmiczny
Projektuje, buduje i testuje rakiety i statki kosmiczne. W swoich pracach inżynierzy kosmiczni muszą uwzględniać specyfikę każdego środowiska. Przykładowo silniki odrzutowe nie mogą działać w przestrzeni kosmicznej, gdyż nie ma w niej powietrza. Zamiast nich inżynierowie wykorzystują rakiety wykorzystujące do procesu spalania ciekły tlen i paliwo rakietowe.
Inżynier pokładowy
Projektuje, opracowuje, testuje i analizuje sprzęt i systemy komputerowe wykorzystywane do pomiaru aktywności na Ziemi lub w kosmosie. Inżynier pokładowy umie sporządzać dokumentację techniczną potrzebną do ewentualnej naprawy sprzętu przez kosmonautów.
Inżynier budownictwa
Projektuje lub buduje infrastrukturę kosmodromu. Wokół kosmodromów wyrastają całe miasta, którym potrzebni są inżynierowie, a także robotnicy budowlani, malarze, tynkarze, betoniarze i inni specjaliści.
Biolog kosmiczny
Specjalista od roślin w kosmosie bada systemy biologiczne w warunkach kosmicznych i na innych planetach. Biolog kosmiczny pracuje nad możliwością uprawy roślin i hodowli zwierząt w kosmosie.
Specjalista z zakresu medycyny kosmicznej
Orzeka, którzy spośród kosmonautów są gotowi na lot w kosmos, śledzi ich samopoczucie i stan psychiczny. Uczestniczy w pracach nad skafandrami i nadzoruje zaopatrzenie statków kosmicznych we wszystko, co niezbędne do życia.
Specjalista ds. turystyki kosmicznej
Opracowuje programy dla turystów, którzy chcą wybrać się w kosmos w celach poznawczo-rekreacyjnych. Kontroluje proces przygotowania turysty do lotu. Jak na razie w celach nieprofesjonalnych w kosmosie przebywało siedem osób, dlatego turystyka kosmiczna jest dziedziną, która dopiero się pojawiła. Możemy przypuszczać jednak, że wraz z rozwojem prywatnych agencji kosmicznych pojawi się zapotrzebowanie na specjalistów ds. turystyki kosmicznej.
W gałęzi kosmicznej, jak widać, wiele specjalizacji ma przed sobą perspektywy rozwoju. Nie ważne, czy jesteś humanistą czy masz umysł ścisły – jeśli od zawsze marzyłeś(aś), by być bliżej gwiazd, śmiało wybieraj swoją drogę na kosmiczną orbitę!
Zdj. główne: Brett Ritchie/unsplash.com