Zdrowie i medycyna

Jakie schorzenia mogą dotyczyć oczu?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Jakie schorzenia mogą dotyczyć oczu?

Artykuł sponsorowany

Wzrok to bardzo narząd zmysłu. To dzięki niemu możesz poznawać piękno świata. Czasami jednak dotykają go różne schorzenia. Poznaj kilka z nich. 

Zwyrodnienie barwnikowe siatkówki — co to jest i jakie są przyczyny? 

Szeroką grupę zaburzeń, które są związane z nieprawidłową funkcją komórek siatkówki, stanowią dystrofie siatkówki. Mają one charakter dziedziczny. Jedną z często występujących dystrofii jest zwyrodnienie barwnikowe siatkówki. Polega ona na stopniowym zaniku komórek fotoreceptonowych. Choroba ta może dziedziczyć się na różne sposoby: może być powiązana z chromosomem X, dziedziczyć się autosomalne recesywne lub autosomalne dominujące. Łagodniejszy przebieg mają formy autosomalnie dominujące. Charakteryzują się powolną progresją, a użyteczne widzenie pozwalają zachować aż do piątej lub szóstej dekady życia. Najbardziej niekorzystną formą jest ta związana z chromosomem X. Tutaj już w trzeciej dekadzie traci się widzenie centralne. 

Objawy

Z reguły już w młodości pojawiają się pierwsze objawy zwyrodnienia barwnikowego siatkówki. Początek jest bezbolesny, a objawy pojawiają się w obu oczach i postępują z czasem. Stopniowo traci się widzenie obwodowe. Postęp choroby prowadzi do widzenia tunelowego. Ponadto występują problemy z widzeniem przy złym świetle lub w nocy, a także problemy z adaptacją do ciemności. Zwyrodnieniu barwnikowemu siatkówki towarzyszyć mogą problemy oczne takie jak: 

  • krótkowzroczność;
  • zaćma;
  • stożek rogówki;
  • torbielowaty obrzęk plamki;
  • zmiany w ciele szklistym;
  • jaskra z otwartym kątem. 

W przypadku, gdy zauważysz schodzenia, skontaktuj się z lekarzem okulistą. Pomoże ci on w diagnozie i wykluczeniu innych schorzeń siatkówki.

Zespół suchego oka — co to jest i jakie są przyczyny?

Zespół suchego oka jest to grupa schorzeń, w których przebiegu dochodzi do nieprawidłowego nawilżenia powierzchni oka przez film łzowy. Spowodowane może to być nadmiernym parowaniem lub jego nieprawidłowym składem. Efektem tych zaburzeń jest wysychanie spojówki i rogówki.

Zespół suchego oka można często zaobserwować u kobiet w okresie menopauzy. Jednak towarzyszy on także chorobom dermatologicznym, autoimmunologicznym i neurologicznym. Ponadto może wystąpić także po laserowych zabiegach refrakcyjnych rogówki, to jest po laserowej korekcji wad wzroku, u palaczy oraz w przypadku stosowania różnych leków.

Objawy

Charakterystycznymi objawami zespołu suchego oka są: pieczenie oczu, a czasami uczucie suchości. Należy jednak zwrócić tutaj uwagę, że brak uczucia suchości nie wyklucza rozpoznania choroby. Produkcja łez może być prawidłowa, jednak nie będą one w stanie nawilżyć powierzchni oka na przykład przez ich nieprawidłowy skład. Mówiąc o objawach zespołu suchego oka, należy wspomnieć o: wydzielinie surowiczej w worku spojówkowym, uczuciu piasku pod powiekami i umiarkowanym przekrwieniu. 

Objawy tej choroby nasilają się zimą — przyczyną tego jest zimne powietrze lub działanie centralnego ogrzewania. Zwiększyć mogą się także w suchym, gorącym klimacie, silnie wentylowanych lub klimatyzowanych pomieszczeniach oraz w czasie pracy przy komputerze.

Zdjęcie główne: pexels.com/Ksenia Chernaya

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*