Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Piece kominkowe wnoszą do naszych mieszkań przysłowiowe ciepło ogniska domowego, dlatego są bardzo popularnym dodatkiem do wielu wnętrz. Jednak ceną za komfort, jaki nam przynoszą, jest konieczność regularnej konserwacji. Możesz poradzić sobie z nią szybko i bez problemu. Musisz tylko wiedzieć, jak się za to zabrać.
Popiół jest naturalnie głównym odpadem powstającym podczas spalania drewna lub brykietów drzewnych. Należy go regularnie usuwać, aby uniknąć nadmiernego zapychania się pieca. Nie musisz robić tego codziennie, w zupełności wystarczy robić to co trzeci dzień. Przed czyszczeniem zawsze pozwól piecowi ostygnąć, lepiej w ogóle nie sięgaj w stronę gorącego popiołu. Ale jak usunąć popiół, nie zabrudzając nim całego mieszkania? W mieszkaniach dobrze sprawdzi się specjalny odkurzacz do popiołu, który skutecznie wyczyści piec i zapobiegnie przedostawaniu się brudu do pomieszczenia.
Narzędzia kominkowe będą wtedy dobrze służyć do codziennego drobnego czyszczenia obszaru najbliżej pieca. Oprócz miotły i łopaty zestaw zwykle obejmuje pogrzebacz, za pomocą którego można przenosić gorące kawałki drewna bezpośrednio w piecu.
Piece kominkowe w większości przypadków mają przeszklone drzwiczki, które również się brudzą. Dlatego od czasu do czasu w sezonie grzewczym wskazane jest ich czyszczenie. W tym przypadku również trzeba oczywiście poczekać, aż piec ostygnie. Do czyszczenia drzwiczek sprzedawane są specjalne środki czyszczące, które można otrzymać w postaci płynnej i żelowej. Żel jest nieco lepszy, ponieważ nie spływa tak szybko. W każdym razie pamiętaj, że nie jest to czysta praca, a sadza może poplamić wszystko, z czym się zetknie.
Jeśli nie chcesz od razu uciekać się do chemii, możesz wypróbować inne metody. Jedną z nich jest używanie starych gazet. Wystarczy pognieść je i okrężnymi ruchami czyścić szkło, aż stanie się przezroczyste. Czasami można też spotkać się z metodą, w której drobny popiół służy do usuwania zanieczyszczeń. Brzmi dziwnie? Ale naprawdę działa. Trzeba jednak wziąć najdrobniejszy popiół i nałożyć go na suchą szmatkę, a następnie użyć go do czyszczenia szkła ruchem okrężnym.
W sezonie grzewczym można w większości poradzić sobie dzięki tym dwóm czynnościom. Po jego zakończeniu wskazane jest przeprowadzenie generalnego czyszczenia i dokładnego oczyszczenia nie tylko całego pieca, ale również komina. Dzięki temu korzystanie z pieca będzie naprawdę bezpieczne i przyniesie Ci same korzyści.
Zdjęcie: https://kratki.com/pl/piec-stalowy-koza-k5-o-150-7-kw-9469