Niewystarczająca ilość snu może prowadzić do przyrostu masy ciała, problemów z sercem, a nawet depresji. W tym artykule powiemy Ci, ile snu potrzebuje człowiek.
W trakcie szeroko zakrojonych badań, które objęły prawie półtora miliona osób dorosłych, zaobserwowano pewną zależność. U osób, które śpią krócej niż 6 godzin w nocy, występuje większe o 12% prawdopodobieństwo przedwczesnej śmierci z powodu jakiegokolwiek problemu zdrowotnego niż osób, które śpią 8 godzin. U osób, które lubią spać dłużej niż 9 godzin każdego dnia, ryzyko przedwczesnej śmierci i chorób jest jeszcze większe – nawet o 30%! Czas trwania i jakość snu wpływa na układ krążenia i cały organizm. Ogólnie rzecz biorąc, spanie trochę dłużej jest oczywiście dobrym rozwiązaniem. Ale lepiej nie przekraczać pewnych granic. Na szczęście naukowcy wyznaczyli już normy optymalnej ilości snu dla człowieka.
Sen jest kluczem do zdrowia. W czasie snu organizm produkuje wiele ważnych hormonów, następuje regeneracja tkanek i uzupełnianie energii.
Sen ma trzy główne funkcje:
Mózg zostaje oczyszczony z toksyn, nagromadzonych odpadów metabolicznych (ich nadmiar prowadzi do chorób neurologicznych, np. Alzheimera).
Liczne badania medyczne wykazały, że jeśli śpisz mniej niż osiem godzin w nocy, energia zaczyna być spalana z węglowodanów i białka, a nie z tłuszczu. Prowadzi to do negatywnych konsekwencji – przyrostu masy ciała i utraty mięśni. Niedostateczna ilość snu grozi również wzrostem insuliny we krwi, co jest obarczone rozwojem cukrzycy i chorób serca.
Krótki (lub przerywany) sen zakłóca zdolność tworzenia wspomnień, zarówno fizycznych, jak i emocjonalnych.
Naukowcy z American National Sleep Foundation poważnie podeszli do tematu zdrowego snu. Utworzyli grupę ekspercką złożoną z czołowych światowych naukowców – specjalistów od snu, a także przedstawicieli najbardziej autorytatywnych organizacji w dziedzinie zdrowia: neurologów, psychiatrów, gerontologów, pediatrów. Przez dwa lata naukowcy dokładnie badali publikacje naukowe i doniesienia dotyczące snu oraz jego wpływu na organizm i samopoczucie. W rezultacie pojawiły się zaktualizowane wytyczne dotyczące potrzebnej ilości snu w zależności od wieku.
Oto, ile snu potrzebujesz, aby być produktywnym i zdrowym:
Oczywiście podane liczby należy traktować umownie, ponieważ dokładna ilość snu potrzebna danej osobie wiąże się z jej indywidualnymi cechami. Jest to zrozumiałe, ponieważ ilość potrzebnego nam snu zależy nie tylko od wieku, ale także stylu życia, poziomu aktywności, a także ogólnego stanu zdrowia. Jeśli śpisz dłużej lub krócej niż czas wskazany dla Twojej grupy wiekowej, najprawdopodobniej mówimy o zaburzeniach snu – z pewnymi konsekwencjami zdrowotnymi.
Najczęściej problem braku lub nadmiaru snu jest spowodowany dwoma czynnikami:
Rozwiązanie pierwszego punktu jest w dużej mierze związane z samodyscypliną, w drugim przypadku sytuacja jest bardziej skomplikowana. Często zdarza się, że kładąc się spać o 23:00, budzik budzi Cię o 6:30. Można wtedy czuć się nadal zmęczonym i niewyspanym, mimo że zalecana dawka snu została osiągnięta.
Powodem jest to, że sen jest zjawiskiem cyklicznym. Składa się z 5-6 przedziałów czasowych trwających około 90 min. Na początku cyklu zasypiamy, bliżej jego środka, śpimy spokojnie. A pod koniec cyklu organizm jest gotowy do łatwego wybudzenia – np. promieniami światła słonecznego.
Aby więc łatwo się obudzić, ustaw alarm poprawnie. Możesz w tym celu skorzystać z jednej z wielu specjalnych aplikacji mobilnych, które śledzą jakość snu i budzą Cię we właściwym czasie.
Fot. Vladislav Muslakov/Unsplash