Utrzymanie odpowiedniej ilości płynów ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania Twojego organizmu. Właśnie dlatego picie wody jest tak mocno promowane na każdym kroku. Ale czy ma znaczenie, jaką wodę pijesz? Czy woda butelkowana jest zdrowsza niż woda z kranu? I czy picie wody ma wpływ na odchudzanie? Sprawdź!
Jest to mit. Kiedy spojrzysz na dzienne spożycie płynów, wszystkie napoje bezalkoholowe, takie jak herbata, soki, kawa, mają znaczenie. Nie zmienia to faktu, że woda ma przewagę nad innymi napojami. Woda nie zawiera kofeiny ani cukru, nie zawiera kalorii, barwników ani innych dodatków. Możesz jej dużo pić.
Jest to fakt. Lepiej jest pić małe ilości na raz niż duże. Nie czekaj, aż poczujesz pragnienie. Pragnienie to pierwsza oznaka, że organizm nie otrzymuje wystarczającej ilości płynów.
Częściowo jest to prawda. Tylko bardzo silnie zmineralizowana woda mineralna może zawierać dużo sodu, co może prowadzić do zatrzymywania wilgoci. Jednak większość wód mineralnych praktycznie nie zawiera sodu. Jeśli chcesz mieć pewność, że woda spełnia Twoje wymagania odnośnie ilości minerałów, sprawdź etykietę. Jeśli woda zawiera więcej niż 0,015 grama (lub 15 mg) sodu na 100 mililitrów, lepiej wybrać inną markę.
Jest to mit. Rozpuszczony w wodzie dwutlenek węgla tworzy niewielkie ilości kwasu węglowego. Zwiększa to nieznacznie kwasowość wody. Jednak badania nad wpływem różnych wód mineralnych i gazowanych wykazały, że żadna z nich nie była szkodliwa dla zębów. Większość wody zawiera niewielkie ilości potasu i innych minerałów. Te minerały buforują działanie dwutlenku węgla i chronią szkliwo zębów.
Jest to prawda. Większość płynów wydostaje się z organizmu wraz z moczem, część jest wchłaniana przez komórki i narządy organizmu, a reszta jest tracona wraz z potem, moczem i kałem. Oczywiście musisz uzupełnić to, co stracisz. Dokładne wymagania dotyczące nawadniania różnią się w zależności od osoby. Twój wiek, masa ciała i stopień codziennej aktywności określają Twoje ostateczne zapotrzebowanie na wodę. Ważną rolę odgrywa również temperatura otoczenia. Średnio 1 litr wody dziennie można pozyskać z pożywienia. Pozostałe 1,5–2 litrów należy wypić. Jeśli będziesz pił za mało, wpłynie to na Twój nastrój i koncentrację i znacznie spadnie również Twoja wydolność fizyczna.
Mit. Plotki dotyczą głównie bisfenolu A (BPA). Jest on używany w połączeniu z innymi chemikaliami do produkcji plastiku. Wykorzystywany jest między innymi do wytwarzania twardego, przezroczystego poliwęglanu z tworzywa sztucznego, z którego z kolei wykonuje się butelki np. do żywności dla niemowląt i produktów mlecznych.
Woda źródlana lub woda mineralna jest zwykle przechowywana w butelkach nadających się do recyklingu lub jednorazowych. Jednak jest to ten sam rodzaj tworzywa, jeśli chodzi o skład materiału. Różnica polega na tym, że jednorazowe butelki są cieńsze. Butelki te wykonane są z tzw. stabilnego plastiku, bez plastyfikatorów. Nie zawierają żadnych szkodliwych substancji.
Częściowo jest to prawda. Nie ma nic złego w ponownym napełnieniu butelki wodą, jednak lepiej nie używać takiej butelki przez zbyt długi czas. Badania na ten temat przeprowadził Uniwersytet Wageningen. Naukowcy przyjrzeli się enterobakteriom, zwanym także bakteriami kałowymi, oraz ich liczbie. Badając te dane, można określić jakość wody w butelce. W 53 proc. butelek liczba bakterii była wyższa niż 100 000 na mililitr, co jest porównywalne z wodą z np. rowu lub kałuży. Dlaczego? Otóż podczas picia z butelki, jedzenie pozostawione w Twoich ustach trafia do wody. Jeśli butelka nigdy nie zostanie prawidłowo wypłukana lub wymieniona, resztki pozostają w wodzie i mają możliwość rozkładu. Jeśli zatem chcesz korzystać z jednej butelki, myj ją regularnie ciepłą wodą i płynem do naczyń.
Jest to mit. Różnicę między wodą wodociągową, źródlaną i mineralną określa prawo. Naturalna woda mineralna i źródlana musi pochodzić z uznanego źródła, być bezpieczna do picia i być nalewana u źródła. Naturalna woda mineralna musi mieć również stabilny skład mineralny. Nie jest to obowiązkowe w przypadku wody źródlanej. Woda z kranu może pochodzić z różnych źródeł i zostać oczyszczona, zanim trafi do naszych rur.
Mit. Osoby starsze – podobnie jak inne osoby – potrzebują takiej samej, odpowiedniej do ich indywidualnych potrzeb, ilości płynów. Jednak osoby starsze mają mniej rozwinięte uczucie pragnienia. Picie zbyt małej ilości wody jest jednym z czynników, które mogą prowadzić do obniżenia zdolności poznawczych i zapominania. Dlatego ważne jest, aby wypić około 1,5 litra wody dziennie.
Picie wody a odchudzanie – czy woda pomaga? Otóż tak, jest to fakt. Woda może zastąpić wszystkie inne napoje i sprawia, że czujesz się pełny. To z kolei powoduje, że jesz mniej, a zatem zużywasz mniej kalorii.
Odwodnienie powoduje, że krew staje się gęstsza lub lepka z powodu zmniejszonej zawartości wody we krwi. Prowadzi to także do wielu innych zmian, które ostatecznie mogą powodować nadciśnienie tętnicze. Picie dużej ilości wody może zatem obniżać ciśnienie krwi. Co więcej, woda, w przeciwieństwie do innych napojów, nie zawiera cukru ani nie wpływa na metabolizm. Jeśli chcesz zwiększyć korzyści płynące z picia wody, badania wykazały, że dodanie do niej minerałów, takich jak magnez i wapń, może dodatkowo pomóc w obniżeniu ciśnienia krwi.
Fot. Daria Shevtsova/Pexels