Zdrowie i medycyna

Elementy ergonomicznego stanowiska pracy

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Elementy ergonomicznego stanowiska pracy

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Ergonomia pozytywnie wpływa na produktywność w pracy biurowej. Pracodawca powinien zatem dołożyć wszelkich starań, by móc zaoferować ergonomiczne stanowisko pracy każdemu z pracowników. W artykule wyjaśniamy, dlaczego jest ono tak ważne i wymieniamy jego elementy składowe.

Znaczenie ergonomicznego stanowiska pracy

Odpowiednie warunki pracy mają ogromne znaczenie w wielu kwestiach. Ergonomia stanowiska komputerowego jest ważna nie tylko z punktu widzenia zdrowia i komfortu pracownika, ale też jego motywacji i efektywności. Zadbanie o stworzenie przyjaznego stanowiska leży zatem również w interesie samego pracodawcy.

Elementy składowe ergonomicznego stanowiska pracy

Oto najważniejsze elementy, przy pomocy których można zbudować ergonomiczne stanowisko komputerowe w każdej firmie.

Właściwe krzesło

Najlepszym modelem do biura są oczywiście krzesła obrotowe, bo można je dostosować do indywidualnych potrzeb dzięki regulacji wysokości czy kąta nachylenia oparcia. By zachowana była ergonomia pracy przy komputerze, należy zadbać o to, by podczas siedzenia całe stopy spoczywały na podłodze. Uda wraz z kręgosłupem powinny tworzyć natomiast kąt prosty. Oparcie ma być na tyle wysokie, by wspierało kark, zapobiegając tym samym garbieniu się. Dobrym pomysłem będą również regulowane podłokietniki.

Właściwe biurko

Kolejna z kluczowych części ergonomicznego stanowiska pracy to odpowiednie biurko. Najważniejszym wymiarem w przypadku tego mebla jest wysokość, bo to ona wpływa na postawę ciała podczas pracy. Najlepszym wyborem niewątpliwie będzie więc biurko z regulowaną wysokością, które w przypadku firm okazuje się rozwiązaniem uniwersalnym. Model ten bez trudu można dostosować do wzrostu pracownika, i to zarówno w pozycji siedzącej, jak i stojącej. W obu przypadkach należy dbać przede wszystkim oto, by użytkownik biurka się nie garbił.

Właściwy monitor

Ergonomiczne stanowisko pracy przy komputerze to również właściwy monitor. Od parametrów technicznych w tym przypadku ważniejsze jest jednak jego ustawienie. Wzrok użytkownika powinien padać na górną krawędź ekranu. Warto zachować również odpowiednią odległość od oczu – lepiej powiększyć tekst czy obraz niż nachylać się w stronę monitora.

Właściwa klawiatura i mysz

Choć nie jest to oczywiste, klawiatura oraz mysz również mają wpływ na ergonomię pracy. W komplecie z tą pierwszą warto stosować specjalne podpórki pod nadgarstki. Jeśli dane stanowisko pracy wymaga szczególnej precyzji, dobrym pomysłem będzie wykorzystanie myszy pionowej lub modelu typu trackball.

Korzyści z ergonomicznego stanowiska pracy

Ergonomia pracy przy komputerze niesie za sobą szereg korzyści, tak dla samego pracownika, jak i jego pracodawcy. Wygoda i brak dolegliwości związanych z kręgosłupem przekładają się wszak na zwiększoną motywację do pracy, poprawę zdolności koncentracji, a w efekcie także produktywność oraz efektywność. Oznacza to, że dbając o komfort osób zatrudnionych w biurze, pracodawca osiąga jednocześnie korzyści z biznesowego punktu widzenia.

Fot.: materiał prasowy Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*