Artykuł sponsorowany
Z artykułu dowiesz się, jak wygląda pomoc świadczona w ośrodkach leczenia uzależnień i jakie czynniki wziąć pod uwagę, szukając profesjonalnego wsparcia dla siebie lub bliskich.
Profesjonalne ośrodki leczenia uzależnień to jedna z form pomocy osobom uzależnionym. W Polsce można skorzystać zarówno z placówek prywatnych, jak i państwowych ośrodków leczenia uzależnień. Dużą skutecznością cieszą się zwłaszcza prywatne, zamknięte ośrodki. W kameralnej grupie terapeutycznej, z dala od znanego środowiska, pacjent może się wyciszyć, zaangażować w terapię i skupić na wyjściu z uzależnienia. W zależności od stopnia problemu oraz dyspozycyjności osoby uzależnionej alternatywną formą leczenia może być także zgłoszenie się do poradni uzależnień, leczenie w zamkniętym ośrodku odwykowym czy skorzystanie z ambulatoryjnej terapii.
Przy wyborze placówki należy wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii. Przede wszystkim ważne jest, aby wybrać ośrodek, który specjalizuje się w konkretnym problemie i zapewnia jak najlepsze warunki do wychodzenia z uzależnienia. Różne ośrodki mogą specjalizować się w leczeniu m.in.: uzależnienia od alkoholu, narkomanii czy dopalaczy, lekomanii, uzależnienia od Internetu, gier komputerowych czy nowych technologii, seksoholizmu lub hazardu. Zapoznając się z ofertą placówki, należy zwrócić uwagę także na metody i skuteczność terapii oraz sprawdzić kwalifikacje kadry terapeutycznej i medycznej. Dużą rolę odgrywa również sytuacja finansowa. Prywatne ośrodki uzależnień gwarantują większą skuteczność i zapewniają bardziej komfortowe warunki pobytu, dzięki czemu pacjent może skupić się przede wszystkim na własnej terapii. Zwykle cena pobytu w ośrodku jest ustalana indywidualnie w zależności od długości pobytu, a przed przyjazdem wymaga się od pacjenta uiszczenia zaliczki celem rezerwacji miejsca. Jeśli finansowanie stanowi problem, warto rozważyć pobyt w ośrodku państwowym, refundowanym przez NFZ. Niestety, większość państwowych ośrodków uzależnień ma w ofercie tylko terapię leczenia alkoholizmu i narkomanii. Zdarza się też, że skuteczność terapii obniża duża liczba pacjentów.
Nowoczesne ośrodki uzależnień zapewniają przede wszystkim specjalistyczną opiekę kadry terapeutycznej i medycznej. Pacjent może wziąć udział w terapii indywidualnej oraz grupowej, a także korzystać z konsultacji po zakończeniu terapii. Warto wybrać ośrodek, który ma w ofercie także zajęcia rekreacyjne, sportowe czy biofeedback, które wspierają przebieg terapii.
Fot.: Rémi Walle/unsplash.com