Nowe technologie

Czy Twoja firma potrzebuje Cloud Native?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Czy Twoja firma potrzebuje Cloud Native?

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Chmura obliczeniowa to technologia, która już teraz zrewolucjonizowała podejście do gromadzenia i przechowywania danych przez organizacje na całym świecie. Czy oznacza to jednak, że funkcjonalność chmury ogranicza się jedynie do tej jednej cechy? Absolutnie nie. Poznajmy Cloud Native i ogrom możliwości związanych z nią.

Czym jest cloud native?

Co to w ogóle jest cloud native? To strategia, która umożliwia nam wykorzystanie natywnych usług dostawcy chmury obliczeniowej do realizowania procesów biznesowych, w szczególności budowania oprogramowania i aplikacji. O co tak naprawdę chodzi? 

W tradycyjnych warunkach firma tworzy i rozbudowuje aplikację monolityczną, która stanowi sama w sobie jedną dużą całość. Taka aplikacja generuje spore przestoje w prawidłowym działaniu, gdy przychodzi do modyfikacji poszczególnych funkcjonalności lub usuwania jakiegokolwiek błędu. W przypadku tworzenia oprogramowania z wykorzystaniem funkcjonalności cloud native poszczególne komponenty sumujące się na całość aplikacji są przechowywane w chmurze, wykorzystując niezależne od siebie kontenery. Co daje nam taka metodyka budowy aplikacji? Przede wszystkim możliwość szybkiego reagowania na wszelkie problemy z działaniem jednej funkcjonalności. Bez ryzyka wyłączenia całej aplikacji, programista może dokonać zmiany tylko w jednym kontenerze. 

Do czego wykorzystuje się cloud native?

Cloud native to technologia, która jest wykorzystywana przede wszystkim przez organizacje zajmujące się budową oprogramowania i jego rozwojem. Co więcej, ze względu na relatywnie niskie koszty budowania aplikacji w chmurze, wykorzystanie cloud native stanowi domenę mikro i małych firm oraz start-upów, które ze względu na ograniczony budżet nie mogą pozwolić sobie na tworzenie potężnych, monolitycznych aplikacji. 

Jest to też doskonałe rozwiązanie dla tych firm, które zamiast długotrwałej konfiguracji infrastruktury, wolą skupić maksimum czasu na tworzeniu kodu. Cloud native pozwala na to, czyniąc tworzenie i rozbudowę aplikacji czystą przyjemnością.

Cloud Native służy jednak nie tylko organizacjom zajmującym się tworzeniem oprogramowania. Warto zwrócić uwagę na wiele innych cech chmury natywnej, które mogą znaleźć swoje zastosowanie w innych branżach. Cloud native to doskonałe środowisko, które umożliwi nam wykorzystanie innych, nowoczesnych technologii automatyzujących procesy biznesowe w naszej organizacji. Cloud RPA – czy warto wykorzystać potencjał rozwiązań chmurowych do wdrożenia RPA?

Korzyści wynikające z Cloud Native

Jakie korzyści przynosi nam wykorzystanie technologii chmury natywnej? Między innymi:

  • Elastyczność – pojedyncze komponenty aplikacji, będące mikro usługami są bardzo łatwe do rozbudowy i modyfikacji niezależnie od innych elementów oprogramowania. Dzięki temu każdy update wykonywany przez programistów nie musi być jednoznaczny z wyłączeniem aplikacji z użytku na czas nieokreślony. By maksymalizować satysfakcję klientów, możemy jedynie czasowo wyłączyć z użytku jedną konkretną funkcjonalność, która jest modyfikowana. 
  • Skalowalność – chmura natywna to narzędzie idealne do dalszej rozbudowy aplikacji oraz przenoszenia jej na inne usługi chmurowe. Ta niespotykana w tradycyjnej metodologii budowania oprogramowania skalowalność stanowi jedną z największych zalet tego rozwiązania. 
  • Redukcja kosztów – wykorzystanie potencjału cloud native znacznie ogranicza koszty utrzymywania infrastruktury IT niezbędnej do tworzenia i rozbudowywania aplikacji. W ramach usług dostawcy ponosimy jedynie koszty zasobów, które są aktualnie w użyciu.
  • Oszczędność czasu – administracja projektem tworzonym w chmurze od samego początku jest znacznie bardziej efektywna i co ważne, szybsza, co pozytywnie wpływa na oszczędność czasu. 

Jak wdrożyć chmurę natywną w swojej organizacji? 

Czy wdrożenie technologii cloud native musi wiązać się z dużą inwestycją i zaangażowaniem wielu specjalistów od strony firmy? Nie, jeśli zdecydujemy się na uzyskanie wsparcia od ekspertów zajmujących się chmurą natywną zawodowo. 

Wiele zalet związanych z wykorzystaniem cloud native jest na wyciągnięcie każdej organizacji, o ile wykorzysta wiedzę ekspertów, którzy umożliwią nam czerpanie pełnego potencjału z tego rozwiązania. 

Zdjęcie główne: materiał od klienta

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*