Artykuł sponsorowany
W codziennym życiu musisz dbać o swoje bezpieczeństwo. Tyczy się to także w czasie, gdy jesteś uczestnikiem ruchu drogowego. Zobacz, co ma na nie wpływ.
Jeśli jesteś użytkownikiem drogi, doskonale wiesz o tym, że komunikacja na niej odbywa się za pośrednictwem urządzeń, znaków, czy też słów. Jako kierowca masz do dyspozycji sygnały świetlne jak reflektory czy kierunkowskazy, sygnały dźwiękowe takie jak klakson oraz gesty i słowa.
Niektóre z tych sygnałów są unormowane przepisami kodeksu drogowego, na przykład włączenie kierunkowskazu powinno sygnalizować zamiar zmiany pasa ruchu. Inne zaś są umowne i zależne od zwyczajów kierowców. Aby były one bezpieczne, muszą być życzliwe i jednoznaczne, ponieważ to właśnie one bezpośrednio wpływają na twoja samopoczucie. Miłe gesty sprawią, że będziesz jeździł ostrożniej i uważniej, zaś te negatywne wprowadzą cię w zdenerwowanie, co może spowodować, że będziesz popełniać więcej błędów. Dlatego tak ważne jest, aby na drodze dbać nie tylko o swoja samopoczucie, ale także innych użytkowników.
Jednak zwróć uwagę na to, że nie tylko inni kierowcy potrafią zepsuć nastrój. Ma na to wpływ także infrastruktura. Jak często denerwowałeś się wysokimi krawężnikami, na które ciężko jest wjechać? Warto więc zainwestować w bezpieczeństwo i zainstalować najazd krawężnikowy, który ma na celu złagodzenie najazdu na betonowe krawężniki. Znajdziesz je na przykład na stronie https://sklep.szymkowiak.pl/pol_m_Najazdy-kraweznikowe-i-ograniczniki-skrajni_Najazdy-kraweznikowe-467.html.
Z pasażerami i współuczestnikami jazdy najczęściej komunikujesz się poprzez słowa. Jeśli akurat jedziesz z członkami rodziny, czy współpracownikami bardzo często dochodzi do emocjonujących rozmów, które wywołać mogą u ciebie duże napięcia. Pamiętaj jednak, że samochód nie jest dobrym miejscem na dyskusje społeczno-polityczne, problemy rodzinne czy inne kontrowersyjne tematy, które sprawią, że twoja czujność na drodze spadnie. Spontaniczny wybuch radości także zaburzyć może twoją analizę sytuacji.
Na twoją czujność na drodze ogromny wpływ na także rozmowa przez telefon, nawet ta prowadzona przez zestaw głośnomówiący. Używanie smartfona jest dzisiaj czymś tak naturalnym, że często zapominasz, jaki ma on wpływ na twoją koncentrację. Pamiętaj o tym, że osoba dzwoniąca do ciebie zawsze ma do tego jakiś powód. Może chcieć zdobyć jakieś informacje lub wyjaśnić problem, co powoduje, że twoja odpowiedź wymaga skupiania. Prowadząc taką dyskusję automatycznie i mimowolnie odcinasz część bodźców, które są ci potrzebne do dobrej analizy sytuacji na drodze.
Zawsze postępuj zgodnie z przepisami ruchu drogowego i nie rozmawiaj przez telefon bez zestawu głośnomówiącego. Pamiętaj jednak, że każda twoja rozmowa, a już szczególnie ta wywołująca duże emocje, będzie ograniczać twoją uwagę, co spowoduje większe zagrożenie na drodze.
Zdjęcie główne: pexels.com/Wendy Wei