HistoriaŚwiat

Ciekawostki o starożytnej Grecji

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis
Ciekawostki o starożytnej Grecji

Starożytna Grecja po dziś dzień inspiruje wielu twórców i jest znacznie bardziej interesująca, niż nam się wydaje. Historycy wciąż odkrywają różne ciekawostki na jej temat.

Starożytni Grecy i wino

Dla starożytnych Greków wino było tym, czym dla nas jest kawa czy piwo. Spożywano je dość często, zazwyczaj na wspólnych biesiadach oraz podczas igrzysk olimpijskich. Zawsze było jednak rozcieńczane, dzięki czemu nie miało tylu procentów. Przy piciu wina istniał zwyczaj, który nakazywał upicie pierwszego łyka przez gospodarza. W ten sposób sprawdzał, czy wino nie jest zatrute – potem mógł wznieść toast. Wino było bardzo ważnym elementem greckiej kultury. Zwyczaj jego picia częściowo przejęli później Rzymianie, którzy stworzyli nawet święto wina – bachanalie.

Dbałość o wygląd

Starożytni Grecy bardzo dbali o swój wygląd. Nawet mężczyźni rywalizowali ze sobą pod tym względem. Bardzo modnym i cenionym zawodem w tamtym czasie był balwierz, który układał brody Greków w wymyślny sposób. Broda była symbolem siły i męskości, dlatego tak bardzo o nią dbano.

Pierwsza demokracja

Nazwa demokracja pochodzi od greckich słów: demos kratos – rządy ludu. Ówczesna demokracja nie miała jednak wiele wspólnego z tą, którą mamy obecnie. Głosować mogli wyłącznie mężczyźni, a każda ważna kwestia w państwie-mieście była szeroko omawiana. Mężczyźni uznawani za pełnoletnich zbierali się w amfiteatrze i dyskutowali na temat sytuacji w państwie. Wypowiedzieć mógł się każdy z nich, mieli również czas na przemyślenie swojego zdania oraz ewentualną zmianę stanowiska. Po wysłuchaniu wszystkich zebranych można było rozpocząć głosowanie.

Fot. Pixabay

Homoseksualizm w Grecji

Starożytni Grecy nie ukrywali się ze swoimi popędami seksualnymi i wielu mężczyzn w tamtym czasie była również homoseksualna. Kobiety nie były uznawane za partnerki życiowe, a jedynie dawały mężczyznom możliwość posiadania własnego potomka. Nie mogły głosować, nie posiadały własnych praw. Wielu filozofów greckich podkreślało, że kobieta nie jest człowiekiem i poddawano pod wątpliwość, czy rzeczywiście posiada ona duszę. Kobiety nie udzielały się społecznie, a jedynymi niewiastami cenionymi w tym czasie przez mężczyzn były kapłanki. Według starożytnych Greków miłość homoseksualna była najpełniejsza. Bardzo powszechne stały się związki młodych mężczyzn ze starszymi. Starszy partner uczył młodszego prawd na temat życia oraz mógł mu przekazać wiedzę o polityce czy filozofii. Według historyków kobiety również mogły mieć kontakty seksualne z tą samą płcią, o czym mogą świadczyć zachowane do naszych czasów malowidła ścienne.

Język grecki jako najstarszy język w Europie

Język grecki jest najstarszym językiem w Europie. Datowany jest na około 3000 lat i posiada najwięcej leksemów. Starożytna greka nieco różni się od współczesnej, jednak wielu Greków się nią posługuje i potrafi – chociaż częściowo – przeczytać w oryginale np. dzieła Sofoklesa.

Teatr grecki początkiem klasycznego teatru

To starożytni Grecy wprowadzili podział na komedię, tragedię i dramat. Tworzone przez nich teatry mieściły się na wolnym powietrzu, a widownia znajdowała się na zboczu wzgórza. Dzięki takiemu położeniu każdy z widzów mógł swobodnie oglądać sztukę. Scena miała idealną akustykę i każde słowo wypowiedziane przez aktora było dobrze słyszane. W teatrze występowali najczęściej młodzi chłopcy. Ci, którzy nie przeszli jeszcze mutacji, grali postaci kobiece. Sztuka teatralna w starożytnej Grecji była na naprawdę wysokim poziomie. Innowacje wprowadził dopiero Shakespeare. Na teatrze greckim opartych było wiele dzieł starożytnych Rzymian.

Przesądy w starożytnej Grecji

Starożytni Grecy byli bardzo przesądni. Wierzyli choćby, że w ziarnach fasoli ukryte są dusze zmarłych. Ówczesna medycyna nie pozwalała na wykonywanie badań, dlatego wielu medyków twierdziło, że męskie nasienie tworzone jest w lędźwiach. Mimo niektórych przesądów starożytni Grecy mocno pchnęli do przodu badania nad ludzką anatomią. Na ich odkryciach bazował m.in. Leonardo da Vinci, który znacznie rozszerzył niektóre twierdzenia, a także obalił mity na temat anatomii człowieka.

Budowle greckie nie były białe

Wiele osób myśli, że greckie budowle były niegdyś białe. Odkrycia prowadzone m.in. na Krecie oraz w Pompejach przeczą jednak, jakoby budynki w starożytnej Grecji lśniły bielą. W wielu z nich zachowały się piękne ścienne malowidła, a także pozostałości po farbie i kolorowym tynku. Na podłogach u bogatych Greków można było znaleźć piękne mozaiki, a także wspaniałe malunki.

Fot. Nick115/Pixabay

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*