Piramidy zastanawiały badaczy oraz naukowców z całego świata i były zagadką dla historyków sztuki. Najbardziej znane piramidy znajdują się w Gizie, ale powstały też w Chinach, czy też Mezoameryce. Jednak to piramidy zbudowane przez Egipcjan są dla nas najbardziej fascynujące. Powstało na ich temat również mnóstwo teorii spiskowych. My skupimy się jednak na ciekawych faktach o piramidach.
12 faktów o piramidach
Zostały one zbudowane jako miejsce pochówku dla faraonów. Egipcjanie w starożytności wierzyli, że faraon po śmierci potrzebuje przedmiotów, których używał za życia. W piramidach znajdowały się więc wszystkie meble, ale również biżuteria, ubrania, a nawet jedzenie, takie jak miód, czy suszone mięso. Wszystkie te przedmioty miały być potrzebne w życiu pozagrobowym. Ciało faraona było mumifikowane, by przetrwało jak najdłużej. Jego cielesna powłoka, którą miał na ziemi, miała być również przydatna w świecie pozagrobowym.
Piramidy nie zostały wybudowane przez niewolników, jak dotychczas sądzono. Budowniczymi byli dobrze opłacani specjaliści, którzy wokół piramid mieli bardzo dobrze wyposażone osady. Niedawne wykopaliska wokół piramid potwierdziły te przypuszczenia, ponieważ archeolodzy znaleźli osady, w których miały być sklepy, karczmy, czy nawet szpitale, w których leczono rannych i przeciążonych pracą robotników. Mieszkali oni wraz ze swoimi rodzinami przez ten czas, kiedy pracowali nad budową piramid.
Pierwsze piramidy egipskie były piramidami schodkowymi. To po nich faraon miał wspinać się do nieba na spotkanie z bogami.
Do naszych czasów przetrwało aż 138 egipskich piramid.
Pod piramidami znajduje się wiele ukrytych komór oraz przejść, które uniemożliwiają dostanie się do piramidy od zewnątrz. Wiele z nich jest zasypanych przez piasek i mogą być nieodkryte do tej pory.
Trzy najsłynniejsze egipskie piramidy znajdujące się w Gizie są ułożone identycznie jak trzy gwiazdy z Pasa Oriona. Jest to jedna z najbardziej znanych konstelacji widocznych na niebie. Wielu naukowców twierdzi, że działanie to było celowe, ponieważ ta konstelacja była kojarzona z Ozyrysem – bogiem życia. Egipcjanie mocno wierzyli w życie pozagrobowe, a Ozyrys miał symbolizować ponowne narodzenie się faraona po swojej śmierci.
Budowa piramid była bardzo czasochłonna. Jedna piramida w Gizie powstawała przez 23 lata, a w jej budowie musiało uczestniczyć aż 20 tysięcy robotników. Robotnicy cięli na początku bloki na mniejsze kawałki i przesuwali je za pomocą lin. Do ich układania używali specjalnych ramp. Jak na tamte czasy było to ogromne przedsięwzięcie i wielu naukowców zastanawia się, jak przy tak prymitywnych narzędziach mogły powstać tak wielkie i okazałe budowle, jakimi są piramidy.
Piramida z Khufu jest najwyższą piramidą na świecie i aż do XIX wieku była najwyższym budynkiem na świecie. Zbudowana została 4500 lat temu z 2,3 mln bloków skalnych o łącznej masie 5,9 mln ton.
W piramidach były umieszczane ukryte, fałszywe krypty, które miały zmylić łowców skarbów. Często gubili się oni w labiryntach i umierali z powodu braku pożywienia i wody.
W Egipcie panują zmienne temperatury, jednak wewnątrz piramid panuje stała temperatura na poziomie 20 stopni Celsjusza.
Piramidy były budowane z wapienia, który trzeba było transportować nawet kilkadziesiąt kilometrów na miejsce budowy. Tam kamień był obrabiany i używany do budowy.
Mimo wielu zabezpieczeń komory grobowe były okradane. Większość skarbów udało się jednak uratować i są przechowywane w Muzeum Narodowym w Egipcie.
BARDZO CIEKAWE👍👍