Zdrowie i medycyna

Cała prawda o antybiotykoterapii

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Cała prawda o antybiotykoterapii

Antybiotyki pozwoliły nam zwalczać dokuczliwe choroby bakteryjne. Ich odkrycie było niewątpliwym przełomem w historii medycyny. Terapia antybiotykowa wymaga jednak odpowiedzialnego stosowania.

Chcąc wyprowadzić organizm z choroby, bardzo często poddajemy się celowo ustalonym regułom lub procedurom, których zadaniem jest przywrócenie zdrowia. Taki proces nazywany jest oficjalnie terapią. 

Wyspecjalizowane terapie pozwalają poradzić sobie z chorobami genetycznymi, infekcjami wirusowymi, grzybiczymi, pasożytniczymi czy bakteryjnymi. Antybiotykoterapia to remedium do walki z tymi ostatnimi – chorobami bakteryjnymi.

Czym są antybiotyki?

Antybiotyki to naturalne lub syntetyczne substancje czynne, działające na organizmy bakteryjne. Bakterie to ogromna grupa mikroorganizmów, bardzo rozpowszechniona w środowisku naturalnym, bez której życie byłoby niemożliwe. Niewielka część tych organizmów może wywołać w ludzkim organizmie stany chorobowe – od błahych po śmiertelne.

Dobroczynne bakterie żyją w i na naszym ciele. Antybiotyki bezwzględnie niszczą każdą bakterię napotkaną na swojej drodze. Dlatego w trakcie antybiotykoterapii konieczne jest przyjmowanie probiotyków.

Czym są probiotyki?

Probiotyki to właśnie te dobre bakterie, które są nam niezbędne do życia. Są odpowiedzialne za prawidłową florę bakteryjną jelit i ich właściwe funkcjonowanie. Ponadto sprawiają, że jesteśmy bardziej odporni na choroby i infekcje. Probiotyki możemy kupić w aptece i przyjmować pod postacią kapsułek lub globulek. Naturalnymi probiotykami są także: kefiry, jogurty i kiszonki.

Antybiotykoterapia – co powinniśmy o niej wiedzieć? 

  1. Antybiotyki to wyspecjalizowane substancje, działające na specyficzne organizmy bakteryjne.
  2. Są nieskuteczne w przypadku infekcji wirusowych.
  3. Zalecenie stosowania antybiotykoterapii wydaje choremu lekarz, na podstawie diagnozy. Antybiotyki dostępne są wyłącznie na receptę.
  4. Przyjmowanie antybiotyków wymaga przestrzegania określonych dawek, odstępów czasowych oraz przyjęcia całej serii leku.
  5. Antybiotyków nie odstawiamy po ustąpieniu pierwszych dolegliwości chorobowych. Zawsze kontynuujemy terapię aż do końca według zalecenia lekarza lub ulotki dołączonej do leku.
  6. Antybiotykoterapia może powodować alarmujące skutki uboczne. Wszystkie wątpliwości należy skonsultować z lekarzem.

Dlaczego nadużywanie antybiotyków jest złe?

Coraz szerzej mówi się o nadużywaniu antybiotyków w leczeniu, nie tylko w Polsce, ale w niemal wszystkich cywilizacjach zachodnich. Bardzo często za taki stan rzeczy odpowiedzialni są pacjenci. Wymuszanie na lekarzu przepisania antybiotyku dla nas lub dla naszych dzieci nie zawsze jest najlepszą drogą leczenia.

Drogą do budowania odporności jest pozwolenie organizmowi na samodzielne poradzenie sobie z infekcją. Przeziębienia, choroby wirusowe nie zostaną wyleczone przez antybiotyk, a lek dodatkowo osłabi organizm, zabijając dobre bakterie jelitowe. Przy pierwszych objawach chorobowych zalecany jest wypoczynek w łóżku i picie dużej ilości płynów.

Antybiotykoterapia powinna być stosowana celowo – na infekcję bakteryjną, z którą organizm nie jest w stanie samodzielnie sobie poradzić. Przed wzięciem antybiotyku warto poddać się testom pozwalającym ustalić podłoże choroby. Morfologia z leukocytozą, OB, czy szybkie testy biologiczne pozwolą na dobranie dedykowanego antybiotyku.

Zdjęcie główne: Alena Shekhovtcova/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*