Zdrowie i medycyna

Bezdech senny – przyczyny i objawy

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Bezdech senny – przyczyny i objawy

Artykuł sponsorowany

Każdy człowiek zna kogoś, kto uprzykrza noce wszystkim na około swoim chrapaniem. Jest to uciążliwa dla chorych i ich kompanów przypadłość, jednak może to być objaw bezdechu sennego. Chrapanie często jest lekceważone, jednak bezdech to bardzo poważna i niebezpieczna dolegliwość. Poznaj przyczyny i objawy bezdechu sennego.   

Czym jest bezdech senny?

Bezdech senny definiuje się, jako chorobę, która objawiaja się występowaniem dłuższych niż 10 sekund przerw pomiędzy kolejnymi oddechami w trakcie snu. Dla bezdechu nocnego charakterystyczny jest również spadek saturacji o >4%, co może na dłuższą metę stać się niebezpieczne. Przy zdiagnozowanym już bezdechu sennym pacjenci często sięgają za radą lekarza po koncentratory tlenu

Próba zdiagnozowania bezdechu sennego często wymaga pomocy oraz zaangażowania domowników, partnera lub partnerki osoby chorej. Dzieje się tak, ponieważ sam chory nie doświadcza wszystkich charakterystycznych objawów świadomie, ale podczas snu. Jeśli u bliskiej dla Ciebie osoby podejrzewasz bezdech senny, zwróć uwagę na jego objawy w nocy, a chrapiącego poproś o monitorowanie swoich objawów w ciągu dnia. 

Co może powodować bezdech senny?  

Przyczyn bezdechu podczas snu może być wiele. Najczęstszym powodem jest nieprawidłowa budowa szczęki, skrzywienie przegrody nosowej oraz polipy lub przerośnięta tkanka w nosie. Bezdech senny może też wywoływać wiotkość mięśni podniebienia, choć zdarza się do rzadziej. Schorzenia te są często powiązane z chorobami górnych dróg oddechowych – polipy i przerosty tkanek powstają na przykład w wyniku przewlekłego kataru i długotrwałego rozpulchnienia błon śluzowych. Inne, również zdrowotne, choć już nie tak ściśle związane z układem oddechowym przyczyny bezdechu w nocy to: otyłość, picie alkoholu, niedoczynność tarczycy i palenie papierosów. Wszystkie te czynniki mają wpływ na Twoje zdrowie i mogą prowadzić do nieprzyjemnych i niebezpiecznych schorzeń. Powodem chrapania i powiązanego z nim bezdechu może być także nadciśnienie lub objadanie się na krótko przed snem. 

Objawy bezdechu sennego 

Objawy nocnego bezdechu da się łatwo zauważyć nie tylko podczas snu, lecz także w ciągu dnia. Jeśli towarzyszy Ci uczucie ciągłego zmęczenia i niewyspania, migrenowe bóle głowy oraz senność. Bez wyraźnego powodu przybierasz na wadze, a Twoja produktywność podczas dnia jest bardzo niska, pomimo chęci i starań, może to zwiastować właśnie bezdech senny. Przez cały dzień, ale zwłaszcza w godzinach porannych odczuwasz skutki przerywanego snu oraz niedotlenienia organizmu, co rzutuje na Twoje codzienne życie. Z kolei nocnymi objawami bezdechu jest: uciążliwe chrapanie, problemy z zasypianiem, zaburzenia rytmu serca oraz częste oddawanie moczu w nocy. Wszystkie te objawy uprzykrzają noce zarówno Tobie, jak i osobie dzielącej z Tobą łóżko czy pokój, a dodatkowo mogą być bardzo niebezpieczne dla zdrowia. By zminimalizować uciążliwe objawy, pacjenci często stosują aparat CPAP. Maski te zakłada się w trakcie snu, by tłoczyły powietrze w płuca podczas bezdechów. 

Bezdech senny jest często lekceważony, ponieważ jej objawem jest chrapanie, a “chrapią przecież wszyscy”. Jest to jednak poważna choroba, która może prowadzić do nadciśnienia, zawału, udaru czy innego rodzaju uszkodzenia mózgu, wywołanego niedotlenieniem. Nie bagatelizuj swojej choroby i jak najszybciej udaj się do lekarza. 

Zdjęcie główne: Lux GravesHire/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*