Kosmos

Będzie pierwszym turystą na Księżycu. Kim jest Yusaku Maezawa?

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis
Będzie pierwszym turystą na Księżycu. Kim jest Yusaku Maezawa?

Japoński miliarder Yusaku Maezawa będzie pierwszym w historii ludzkości kosmicznym turystą, który odbędzie podróż dookoła Księżyca na pokładzie statku Starship firmy SpaceX. Kim jest Yusaku Maezawa? Wszystko, co musisz wiedzieć o niezwykłym Japończyku zebraliśmy dla Ciebie w jednym miejscu. 

17 września 2018 roku firma SpaceX, pracująca nad projektem lotów komercyjnych wokół Księżyca, przeprowadziła konferencją prasową, na której przedstawiła pierwszego kosmicznego turystę. Założyciel firmy Elon Musk, zazwyczaj skupiający na sobie powszechną uwagę, miał tym razem powód, aby samemu usunąć się w cień i wyeksponować japońskiego miliardera. Rzecz w tym, że Maezawa już wniósł „solidną” według słów Muska zaliczkę. Ile dokładnie – nie wiadomo. Musk sprecyzował tylko, że koszty organizacji wyprawy wyniosą od dwóch do dziesięciu miliardów dolarów. Założyciel SpaceX przyznał, że gotowość Maezawy do zainwestowania tylu pieniędzy w ryzykowne przedsięwzięcie „przywróciła mu wiarę w ludzkość”. 

Przygotowania do lotu

Trasa przelotu statku kosmicznego Starship, na którego pokładzie ma odbyć swą podróż Maezawa, będzie taka sama jak ta, którą astronauci misji Apollo w 1968 roku okrążali Księżyc. Lunarna wyprawa Maezawy, która zajmie od czterech do pięciu dni, odbędzie się nie wcześniej niż w 2023 roku. „To niebezpieczna misja” – oświadczył Musk. Maezawa powiedział jednak, że darzy zaufaniem zespół SpaceX.

Ze sceny Japończyk oświadczył, że jego ambicją nie jest bycie pierwszą cywilną osobą, która obleci Księżyc. „Zdecydowałem się lecieć na Księżyc z artystami”. Biznesmen wyjaśnił, że nie chce lecieć sam, a ponieważ jest miłośnikiem sztuki współczesnej, to postanowił zabrać ze sobą na pokład ośmiu artystów. Notabene, po jakimś czasie Japończyk zrezygnował z tego pomysłu i obecnie szuka towarzyszy podróży wśród ludzi z różnych środowisk.

„Nowa gwiazda rocka” świata sztuki

45-letni Maezawa znany jest też z tego, że w 2017 roku kupił obraz Jeana-Michela Basquiata, przedstawiciela nowego ekspresjonizmu, za rekordowe dla tego artysty 110 milionów dolarów. Nawiązując do swojej oczekiwanej wyprawy na Księżyc, Japończyk powiedział, że nie może się doczekać dzieł sztuki inspirowanych podróżą (wtedy jeszcze zamierzał zabrać ze sobą na pokład artystów) i żałuje, iż nie zobaczy arcydzieł, jakie mógłby stworzyć Basquiata, zmarły w 1988 roku.

Po tym zakupie jeden z najstarszych na świecie domów aukcyjnych Christies okrzyknął Maezawę „nową gwiazdą rocka” świata sztuki. Japończyk zaczął kolekcjonować sztukę w 2002 roku z zamiarem otwarcia prywatnego muzeum sztuki współczesnej w Chibie. „Przedmioty kupuję impulsywnie – robię to od dzieciństwa. Zawsze kupowałem rzeczy tak, że wydawałem wszystkie pieniądze. I kiedy mi się kończyły, zarabiałem więcej – żeby znowu kupować. Także w zasadzie nigdy nie cierpię na brak pieniędzy! I w taki sposób podtrzymuję swoją motywację. Jeśli masz za dużo pieniędzy i zawsze możesz kupić, co tylko zechcesz, jaka w tym przyjemność?” – mówił Maezawa w wywiadzie dla Christies. 

Jak Maezawa został miliarderem

Maezawa przyszedł na świat w prefekturze Chiba. Jego ojciec jest księgowym, a matka pracuje jako gospodyni domowa. W wieku 16 lat przyszły biznesmen razem ze szkolnymi kolegami założył indie rockowy zespół Switch Style, w którym był perkusistą. Po ukończeniu szkoły Maezawa wyjechał do USA razem ze swoją dziewczyną, rezygnując z typowej dla japońskiego ucznia ścieżki – nauki w college’u. Wyjaśniał to tym, że nie chce być w przyszłości typowym „białym kołnierzykiem” i jeździć rano do pracy ze „zmęczoną twarzą”. 

W USA Maezawa kolekcjonował albumy muzyczne i prace artystów, by niedługo po powrocie do Japonii, w 1998 roku, założyć swoją pierwszą firmę Start Today, która sprzedawała wysyłkowo importowane płyty. 

Po uruchomieniu biznesu Japończyk nie przestawał dawać koncertów i podpisał kontrakt z wytwórnią muzyczną BMG Japan. W 2000 roku Start Today przeniosła się do internetu, dodając do swojej oferty odzież. Wtedy jeszcze Maezawa nie wiedział, że za parę lat stanie się magnatem rynku mody.

W taki oto sposób firma Start Today skierowała się na tory modowe. Obecnie jest właścicielem internetowego sklepu Zozotown, oferującego ponad pół miliona produktów przeszło 6 tysięcy marek.

Majątek Maezawy wyceniany jest na ok. 3 mld dolarów. Japończyk zajmuje 22. miejsce na liście najbogatszych ludzi według magazynu „Forbes”.

Maezawa jest też znany z filantropijnych inicjatyw i liberalnego stylu kierowania firmą. W 2012 roku Start Today wprowadziła sześciogodzinny dzień pracy, żeby poprawić jakość życia swoich pracowników.

Zapytany o to, czy uważa podróż dookoła Księżyca za korzystny sposób zagospodarowania swojego majątku, Maezawa zwrócił uwagę na filantropijną działalność innych przedsiębiorców, dodając, że on sam „chce wnieść swój wkład w społeczeństwo w inny sposób”. „Być może za dziesięć lat ludzie będą się śmiać, że tak dużo zapłaciłem, ale ktoś musi pierwszy zainwestować, w przeciwnym razie kosmos nie będzie się rozwijać. Oto dlaczego uważam, że powinienem to zrobić” – powiedział Maezawa.

Zdjęcie główne: Mario Tama/Getty Images News/Getty Images

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*