Nasza planeta jest zamieszkana przez liczne stworzenia żyjące na lądzie, w wodzie, powietrzu i nawet pod ziemią. Wszystkie te istoty różnią się od siebie pod wieloma względami, w tym również rozmiarami. Duże zwierzęta są zawsze uchwytne, za to małych ze świecą szukać. O tych najmniejszych w dzisiejszym materiale.
To jeden z tych przypadków, kiedy nazwa mówi sama za siebie. Wyobraź sobie ptaszka wielkości pszczółki o wadze co najwyżej 1,5 g i długości ciała razem z dziobem i ogonem – 5 cm. Skrzydła kolibra pszczelego są tak małe, że musi nimi machać z prędkością 90 razy na sekundę, żeby utrzymać się w powietrzu. Ten koliberek to najdrobniejszy ze wszystkich pierzastych znanych człowiekowi.
W kłębie jeleń Pudu osiąga 30 cm, jego długość nie przekracza 80 cm, a waga – 10 kg. Te cętkowane stworzenia wiodą leśny tryb życia, a nocą wychodzą nad morze, żeby posilić się glonami. Niestety przez swoje krótkie nóżki Pudu nie potrafi się sprawnie przemieszczać, przez co często pada ofiarą drapieżników. Co ciekawe, ratując skórę przed wrogiem maleństwo potrafi wdrapać się na drzewo i wydawać dźwięki przypominające wycie psa.
Brookesia Micra jest najmniejszym znanym gatunkiem kameleona. Całkowita długość samca rzadko przekracza 0,5 cm, dlatego jego schwytanie stanowi nie lada wyzwanie. Kameleon żyje na Madagaskarze. Jego ubarwienie jest ciemnobrązowe, a pod wpływem stresu staje się jasnoszare. Za dnia jaszczurki żyją wśród rozkładających się liści, a nocą wspinają się na drzewa.
Najmniejszy spośród znanych gatunków pławikoników – mierzy zaledwie 14 mm. Hippocampus denis zamieszkuje wody Oceanu Spokojnego, chowając się na głębokości 90 m. Aby przetrwać w niebezpiecznych głębinach, konik morski stapia się z rafą koralową, zmieniając swój kolor na pomarańczowy.
Długość tego najmniejszego ssaka na świecie wynosi od 3 do 4,5 cm, z czego 50% przypada na ogon. Maluch waży co najwyżej 2,5 g. Pomimo swoich niewielkich rozmiarów ryjówka należy do drapieżników, żywiąc się owadami, w tym szkodnikami, czym przynosi pożytek środowisku i człowiekowi. Z racji przyspieszonego metabolizmu ryjówka etruska dziennie musi zjadać dwa razy więcej pokarmu, niż sama waży. Pomyśl tylko: jeśli ważyłaby tyle samo, co przeciętny człowiek, dziennie musiałaby pochłaniać około 120 kg!
Ten żyjący na Barbados wąż uchodzi za najmniejszy gatunek węża. Mierzy zaledwie 10 cm i jest na tyle cienki, że potrafi przecisnąć się przez otwór o średnicy 0,2 cm. Maluszek trzyma się z dala od innych zwierząt, szukając schronienia pod trawą i kamieniami, a jedynym miejscem, gdzie czuje się bezpiecznie, są lasy porastające wschodnią i centralną część wyspy Barbados. Ten gatunek węża jest pozbawiony wzroku, a żywi się mrówkami i termitami. W związku z tym, że na wyspie ma miejsce intensywna wycinka lasów, gatunek zagrożony jest wyginięciem. Tetracheilostoma carlae nie jest jadowity.
Swoją niezbyt wdzięcznie brzmiącą nazwę nietoperzyk zawdzięcza płaskiemu i mięsistemu ryjkowi, który znajduje się między maleńkimi oczkami. Niektórzy przedstawiciele innych gatunków nietoperzy wydają się gigantami na tle małego świnionosa. Poza niezwykłą mordką nietoperz posiada szerokie i długie skrzydła. Zwierzątko ma czerwonobrązowe ubarwienie, a żywi się owadami.
Zdj. główne: Timothy Dykes/unsplash.com