Zdrowie i medycyna

Współpraca wśród lekarzy i przedstawicieli zawodów paramedycznych

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Współpraca wśród lekarzy i przedstawicieli zawodów paramedycznych

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Czy położna i pielęgniarka są dla siebie konkurencją? Czy ortopeda może zasugerować swojemu pacjentowi wizytę u podologa? Uczciwi ludzie potrafią przyznać się do swojej niewiedzy i zaproponować fachową pomoc. Warto tak właśnie postępować w życiu, ponieważ wtedy można spojrzeć sobie w oczy.

Kiedy pacjent powinien udać się do podologa?

Idealnie byłoby, gdyby wszyscy przedstawiciele zawodów medycznych ze sobą współpracowali. Dlatego też niezwykle istotne jest to, by na przykład ortopeda w razie potrzeby kierował swojego pacjenta do podologa, a na przykład lekarz rodzinny nakazał pacjentowi regularne wizyty u fizjoterapeuty. Niestety, niektórzy lekarze za wszelką cenę chcą utrzymać pacjenta przy sobie, nie dając mu szansy na pełne wyleczenie. 

Zawód lekarza jest oczywiście prestiżowy, tylko lekarz może przepisywać lekarstwa, wykonywać operacje. Potrzeba do tego sześciu lat niezwykle trudnych studiów, wielu godzin nad książkami, łez, zwątpienia. Jednak szacunek dla innych zawodów paramedycznych powinien być czymś naturalnym. Są takie problemy, gdzie podolog Wrocław może pomóc bardziej niż ortopeda, są takie schorzenia, gdzie fizjoterapeuta będzie mógł wykazać się bardziej niż lekarz rodzinny, który będzie tylko przepisywał kolejne dawki tabletek. 

Tymczasem masaże i ćwiczenia mogą zdziałać cuda, trzeba tylko wiedzieć, w jaki sposób je wykonywać poprawnie, by nie zrobić sobie krzywdy. Zamiast odczuwania zazdrości, kiedy koledze się powodzi, warto docenić jego warsztat, wiedzę i umiejętności i samemu dążyć do takich osiągnięć i takiego podejścia do pacjenta. Fizjoterapeuta Wrocław postawił niejednego pacjenta na nogi, a rokowania były złe.

Jakie wykształcenie musi mieć podolog?

Warto wiedzieć, że zawód podolog został wpisany do oficjalnego rejestru zawodów w Polsce stosunkowo niedawno, a mianowicie w roku 2015. Jest to zawód paramedyczny, związany bliżej z kosmetologią. Powinien on czerpać wiedzę, z takich obszarów medycyny, jak:

  • dermatologia,
  • chirurgia,
  • ortopedia. 

Konieczna jest rozległa wiedza z anatomii człowieka.

Specjalista od stóp może pogłębiać swoją wiedzę na różne sposoby. Wymienić można tutaj na przykład:

  • czytanie branżowej prasy,
  • udział w konferencjach naukowych,
  • kursy dokształcające.

Aby pracować jako podolog, można na przykład ukończyć roczne studia podyplomowe. Konieczna jest jednak pewna baza wiedzy zdobyta wcześniej, więc studia kierowane są do absolwentów kierunków takich jak medycyna, kosmetologia, pielęgniarstwo, fizjoterapia. 

Gabinet podologiczny Wrocław oferuje pacjentom kompleksowe usługi, jeśli chodzi o zadbanie o zdrowie stóp.

Jakie umiejętności ma podolog?

Podolog musi mieć naprawdę rozległą wiedzę na temat stóp, aby pomagać swoim pacjentom. Najgorsze jest bowiem postawienie złej diagnozy. Podolog musi zaplanować przebieg i później przeprowadzić rozmaite zabiegi. Najczęściej usuwa zmiany, które pacjent ma na stopach, a są to zmiany chorobowe. Specjalista powinien sprawnie posługiwać się sprzętem koniecznym do poprawnego przeprowadzania zabiegów. Warto brać udział w branżowych konferencjach i czytać branżową prasę, aby być na bieżąco ze wszystkim, co dzieje się w obszarze podologii. Nowości są ważne dla pacjentów. Każdy chce być leczony przez specjalistę, który nieustannie się doskonali i poprawia swoje umiejętności. 

Rola edukacji

Dużą część pracy podologa stanowi edukowanie pacjentów. Wykonanie zabiegu jest ważne, ale trzeba jeszcze utrzymać efekty tego zabiegu. Pacjent musi zostać poinformowany, co ma robić w domu, aby nie zepsuć osiągniętego rezultatu. Edukacją pacjentów powinni zajmować się przede wszystkim lekarze rodzinni, ale czasem tę rolę muszą przejąć na przykład fizjoterapeuci. 

Warto w kontakcie z pacjentem zachować dużą empatię i wrażliwość, jednak czasem trzeba zwrócić uwagę na różne kwestie drażliwe, na przykład otyłość lub niedostateczną higienę.

Fot.: Chokniti Khongchu/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*