Zdrowie i medycyna

W co powinien być wyposażony gabinet stomatologiczny?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
W co powinien być wyposażony gabinet stomatologiczny?

Artykuł sponsorowany

Wysokiej jakości sprzęt zwiększy komfort pracy lekarza oraz bezpieczeństwo jego pacjentów. Dowiedz się, w jakie urządzenia i akcesoria powinien być wyposażony gabinet stomatologiczny.

Unit stomatologiczny

Założenie własnego gabinetu stomatologicznego, wyposażonego w sprzęty wysokiej jakości, może wiązać się z wydatkami nawet powyżej 100 tys. zł. Najbardziej kosztowny jest z pewnością profesjonalny unit stomatologiczny, wyposażony w odpowiednie końcówki i narzędzia potrzebne do wykonywania zabiegów, takie jak strzykawka, skaler, wiertarka turbinowa, lampa polimeryzacyjna czy mikrosilnik, umożliwiający zamontowanie dowolnego wiertła. Świetnym wyborem będzie nowoczesny fotel, który umożliwia regulację wysokości i pochylenia fotela i jest przy tym dodatkowo wyposażony w stolik asysty.

Mikroskop zabiegowy 

Wysokiej jakości mikroskop stomatologiczny ułatwia przeprowadzanie kontroli kanałów korzeniowych i ich wypełnienia, a także diagnostykę chorób jamy ustnej, dzięki czemu jest standardowym wyposażeniem w wielu profesjonalnych gabinetach dentystycznych. Przy zakupie mikroskopu należy zwrócić uwagę na parametry, takie jak rozdzielczość, rodzaj soczewki, a także precyzję układu mechanicznego. 

Podstawowe narzędzia dentystyczne

Kompletując podstawowe urządzenia dentystyczne, takie jak kleszcze, dźwignie, narzędzia kanałowe czy wiertła, należy korzystać z oferty zaufanych sklepów dla specjalistów, gdzie można znaleźć certyfikowane i bezpieczne produkty. Trzeba pamiętać również o właściwej sterylizacji narzędzi. Najlepiej zaopatrzyć się w profesjonalny autoklaw parowy, zaprojektowany do stosowania w szpitalach i klinikach. 

Pozostałe koszty  

Należy pamiętać o tym, że do kosztów prowadzenia gabinetu stomatologicznego trzeba doliczyć także koszty ewentualnej naprawy czy konserwacji sprzętu, właściwej utylizacji odpadów medycznych czy utrzymania radiologii. Ważne jest również odpowiednie przechowywanie materiałów pomocniczych, opatrunkowych czy środków higienicznych. W codziennej praktyce należy stosować koncentraty do dezynfekcji i mycia nieinwazyjnych powierzchni – przydatne będą też dozowniki do koncentratów, ułatwiające dezynfekcję fotela zabiegowego czy aparatury medycznej. Dla komfortu i bezpieczeństwa pacjentów oraz pracowników należy również wyposażyć przynajmniej jedną toaletę, która będzie spełniała wymagania sanitarne i zostanie dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Powinny się w niej znaleźć m.in: umywalka z ciepłą i zimną wodą, dozownik z mydłem w płynie, dozownik ze środkiem dezynfekcyjnym, pojemnik z ręcznikami jednorazowego użytku oraz pojemnik na zużyte ręczniki. Bardziej ekologiczną alternatywą dla ręczników papierowych są automatyczne suszarki do rąk.

Fot.: Daniel Frank/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*