Zdrowie i medycyna

Nowoczesne materiały ochronne stosowane w służbie zdrowia

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Nowoczesne materiały ochronne stosowane w służbie zdrowia

Artykuł sponsorowany

Ochrona siebie, abyśmy mogli nadal pomagać innym, jest priorytetem dla pracowników służby zdrowia na całym świecie. Obejmuje to świadomość i aktualność w zakresie środków zapobiegania infekcjom i ich kontroli, a także odpowiednie stosowanie środków ochrony osobistej (ŚOI), higieny rąk i gospodarowanie odpadami z potencjalnie szkodliwych materiałów.

Rodzaje środków ochrony indywidualnej 

Rękawiczki: chronią dłonie przed drobnoustrojami i minimalizują możliwość ich rozprzestrzeniania się.

Maski: niektóre maski mają przezroczysty plastikowy element, który również zakrywa oczy (tarczę). Specjalna maska ​​oddechowa (respirator) szczelnie przylega do nosa i ust. Może być przydatna do zminimalizowania wdychania mniejszych drobnoustrojów, takich jak bakterie gruźlicy. Inną opcją są przyłbice, np. przyłbica stomatologiczna.

Ochrona oczu: Obejmuje to osłony twarzy oraz gogle. Mogą chronić błony śluzowe oczu przed płynami ustrojowymi. Jeśli płyny wejdą w kontakt z oczami, drobnoustroje w płynie mogą dostać się do organizmu przez wspomniane błony śluzowe.

Odzież: obejmuje fartuchy, nakrycia głowy i ochraniacze na buty.

Rękawiczki medyczne

Rękawice medyczne to przykłady osobistego wyposażenia ochronnego, które jest używane do ochrony użytkownika i / lub pacjenta przed rozprzestrzenianiem się infekcji lub choroby podczas procedur medycznych i badań. Rękawiczki medyczne są częścią strategii kontroli zakażeń.

Rękawiczki należy nosić, jeśli spodziewasz się narażenia na następujące sytuacje lub substancje:

  • Krew lub inne wydzieliny.
  • Błony śluzowe – jamy ustnej, nosa, spojówek, odbytnicy, narządów płciowych.
  • Uszkodzona skóra – rany, nacięcia chirurgiczne.
  • Miejsce wprowadzenia urządzenia na stałe – cewnik moczowy i dożylny, rurka do karmienia.
  • Potencjalnie skażone przedmioty w środowisku.
  • Widocznie zabrudzony sprzęt, materiały eksploatacyjne lub pościel, które mogły mieć kontakt z krwią lub płynami ustrojowymi.
  • Wspólny sprzęt przemieszczający się między różnymi osobami.
Fot. Gustavo Fring/Pexels

Ochrona twarzy

Maski powinny całkowicie zakrywać nos i usta oraz zapobiegać przenikaniu płynów. Powinny ściśle przylegać do nosa i ust. Należy pamiętać, że zarost może uszkodzić szczelność maski. Powinien to wziąć pod uwagę w szczególności personel medyczny, jeśli musisz regularnie nosić maskę na twarzy w swoim miejscu pracy.

Maski mają również elastyczny element, dopasowujący się do nosa i można je przymocować do głowy za pomocą sznurków lub gumki. Ważne jest, aby zrozumieć różne typy masek i ich zalecane użycie. Nie wszystkie maseczki i maski filtrujące zapewniają taką samą ochronę i ważne jest, aby zrozumieć zastosowanie i ograniczenia każdego z nich.

Maseczka chirurgiczna ​​na twarz to luźne, jednorazowe urządzenie, które tworzy fizyczną barierę między ustami i nosem użytkownika a potencjalnymi zanieczyszczeniami w bezpośrednim otoczeniu. Są one często określane jako maski na twarz, chociaż nie wszystkie maski na twarz są uznawane za maski chirurgiczne. Należy pamiętać, że krawędzie maski nie są zaprojektowane tak, aby tworzyły uszczelnienie wokół nosa i ust.

Fartuchy

Fartuchy izolacyjne są na ogół preferowanymi środkami ochrony indywidualnej do odzieży. Jeśli można spodziewać się zanieczyszczenia, np. ramion, należy wybrać fartuch. Powinny całkowicie zakrywać tułów, dobrze przylegać do ciała i mieć długie rękawy, które dobrze przylegają do nadgarstka.

Fartuchy izolacyjne są wykonane z bawełny lub przędzionego materiału syntetycznego, który decyduje o tym, czy można je prać i ponownie wykorzystać, czy też należy je utylizować. Bawełniane i przędzione syntetyczne fartuchy izolacyjne różnią się stopniem odporności na płyny, co jest kolejnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze tego typu środków ochrony indywidualnej. Jeśli prawdopodobne jest przenikanie płynów, należy użyć fartucha odpornego na płyny.

Czyste fartuchy są zwykle używane jako środki ostrożności podczas izolacji. Sterylne fartuchy są potrzebne tylko do wykonywania zabiegów inwazyjnych. W takim przypadku sterylny fartuch jest najlepszy zarówno dla ochrony pacjenta, jak i pracownika służby zdrowia. W celu ochrony przed kontaktem zaleca się wodoodporne fartuchy i rękawice.

Fot. Pixabay

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*