Zdrowie i medycyna

Na czym polega stomatologia zachowawcza?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Na czym polega stomatologia zachowawcza?

Artykuł sponsorowany

Prawidłowa higiena jamy ustnej obejmuje nie tylko szczotkowanie i nitkowanie zębów, czy używanie płynu do płukania. Trzeba regularnie odwiedzać gabinet dentystyczny, gdzie dzięki szeregowi zabiegów unikniemy poważnych problemów zdrowotnych. Nazywa się to stomatologią zachowawczą.

Co składa się na stomatologię zachowawczą?

W skrócie mówimy tu o profilaktyce – wszystkich działaniach skupiających się na zapobieganiu rozwoju próchnicy i leczeniu jej pierwszych objawów. Najpierw lekarz ocenia stan uzębienia. Zazwyczaj robi to za pomocą lusterka, czasem jednak potrzebne jest zdjęcie rentgenowskie, szczególnie przed leczeniem kanałowym. Inne sposoby na diagnostykę to mała kamera wewnątrzustna, USG,  tomografia komputerowa.

Wykona to dentysta Bielany to dzielnica siedziby kliniki Dorodent, oferującej usługi stomatologiczne na najwyższym poziomie. Warto odwiedzić stronę https://dorodent.com.pl, aby szybko i sprawnie umówić wizytę.

Jeśli próchnica jest w początkowym stadium, to są to jedynie małe plamki na powierzchni zęba. Usuwa się je i nakłada preparat bogaty we fluor, który ma chronić i remineralizować szkliwo. Jeśli problem jest głębszy, przechodzi się do borowania, a powstałe ubytki uzupełnia plombą. Plomba może być wykonana z różnych materiałów, a możliwość dostosowania koloru do naturalnego odcienia kośćca sprawia, że praktycznie nie da się odróżnić wypełnienia od oryginalnego zęba. Jeśli sprawa jest naprawdę poważna i w wyniku zabiegu lekarz będzie zmuszony usunąć znaczną część zęba, stosuje się korony, czyli nakładki na resztki zęba, który ma je chronić i spełniać funkcję oryginalnego zęba.

Inne zabiegi w ramach stomatologii zachowawczej to m.in.: piaskowanie, skaling, polerowanie, lakierowanie, walka z nadwrażliwością i krwawieniem dziąseł, usuwanie płytki nazębnej, usuwanie kamienia, leczenie kanałowe, czy szynowanie.

Dlaczego stomatologia zachowawcza jest tak ważna?

Nieprawidłowa higiena jamy ustnej, ale też spożywanie dużych ilości słodyczy i bogatych w cukier napojów sprzyja rozwojowi bakterii odpowiedzialnych za próchnicę. Te bakterie to głównie S. sanguinis, S. mitis, S. mutans, E. faecalis, S. salivarius i L. acidophilus. Jej ofiarą pada szkliwo zębów, a w ostateczności miazga zębowa, co może prowadzić nie tylko do bólu zębów, ale też do zgorzeli, ropni, czy też zapalenia okostnej. Brak higieny w jamie ustnej prowadzić może też do poważnych chorób serca, stawów, czy nerek. Profilaktyka jest więc niezbędna, aby nie doprowadzić się do stanu, w którym zębów nie będzie można już uratować. Implanty bowiem nie są na całe życie i co parę lat należy je wymieniać.

Pedodoncja – co to jest?

Uzębienie osób dorosłych różni się w znacznym stopniu od tego u dzieci i młodzieży. Ze względu na to został wyodrębniony osobny dział stomatologii zajmujący się najmłodszymi pacjentami, nazywany pedodoncją.

Pierwsza wizyta u lekarza stomatologa powinna odbyć się już w pierwszym roku po zakończeniu ząbkowania, gdy pierwsze zęby się już wyrżnęły. Kontrolowany jest wówczas prawidłowy rozwój uzębienia, a także dawane są rodzicom rady na temat higieny jamy ustnej dziecka.

Lęk przed dentystą, który może pojawić się w młodym wieku, często rzutuje na życie dorosłe i niechęć ludzi do wizyt dentystycznych. Stąd ważne są wizyty adaptacyjne, aby przyzwyczaić małych pacjentów do uczęszczania do gabinetu stomatologicznego.

Fot.: Benyamin Bohlouli/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*