Zdrowie i medycyna

Maseczki ochronne – co warto o nich wiedzieć?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Maseczki ochronne – co warto o nich wiedzieć?

Artykuł sponsorowany

Od ponad roku przez sytuację związaną z pandemią, maseczki ochronne są nieodłączną częścią życia. Warto wiedzieć zatem co wkładamy na nasze twarze i po co to robimy oraz jakich wyborów dokonywać podczas ewentualnego zakupu.

Dlaczego powinniśmy nosić maski ochronne?

To pytanie zapewne zadawał sobie niejeden człowiek chociaż raz w tym nieprzyjemnym czasie. Maski są kluczowym środkiem ograniczania transmisji chorób i ratowania życia. Należy stosować je jako część codziennego ubioru. Ostrożność ogólna, w tym dystans fizyczny, unikanie tłocznych miejsc, hermetycznego środowiska, dobra wentylacja, czyste ręce, przykrywanie zgięciem łokcia podczas kichania i kaszlu itp. jest równie ważna. W zależności od rodzaju, maski mogą być używane do ochrony zdrowych ludzi lub zapobiegania ciągłemu przenoszeniu wirusa przez inne osoby .

Kiedy najbardziej pilnować tego, by mieć maseczkę na sobie

Oczywiście powinniśmy ją nosić cały czas (jest to nakazane również przez aktualnie obowiązujące prawo). Jeśli jednak z jakichś przyczyn nie możemy tego robić, warto wiedzieć, kiedy jesteśmy najbardziej zagrożeni przez jej brak. Największy nacisk na noszenie maseczki powinniśmy kłaść na obszarach, w których wirus przenosi się w znacznym stopniu. Ponadto, gdy przebywasz w zatłoczonych miejscach, gdzie nie możesz znajdować się co najmniej 1 metr od innych osób oraz w pomieszczeniach o słabej wentylacji. Nie zawsze jest łatwo określić jakość wentylacji, która zależy od szybkości wymiany powietrza, recyrkulacji i świeżego powietrza zewnętrznego. Jeśli więc masz jakiekolwiek wątpliwości, bezpieczniej jest po prostu założyć maskę. Nosząc ją, nadal należy zachować jak największą odległość fizyczną od innych. Noszenie maski nie oznacza, że ​​możesz mieć bliski kontakt z ludźmi. 

Najbardziej popularnymi, ale i wygodnymi maseczkami są maseczki ochronne z gumką.

Fot. Anna Shvets/Pexels

Jaką maseczkę wybrać?

Najczęstszym problemem może okazać się tak oczywista rzecz, jak zakup odpowiedniej maseczki, by mieć pewność, że jest skuteczna.

Najlepiej wybrać te, których materiał pozwala na swobodne oddychanie przy odpowiedniej filtracji. Dobrym wyjściem są także wiązane maseczki bawełniane wielorazowe.

Wybierając maskę z tkaniny, sprawdź filtrację, oddychalność i dopasowanie. Powinna być wygodnie utrzymywany na miejscu z niewielką regulacją za pomocą gumek lub sznurków. Istnieją różne kształty masek, takie jak płaska lub kaczy dziób – znajdź taką, która ściśle przylega do twojego nosa, policzków i podbródka. Kiedy krawędzie maski nie znajdują się blisko twarzy i nie przesuwają się, na przykład podczas mówienia, powietrze przenika przez krawędzie maski, a nie jest filtrowane przez tkaninę. Nie zaleca się stosowania masek z otworami wentylacyjnymi lub zaworami wydechowymi, ponieważ pozwalają one na ucieczkę niefiltrowanego oddechu z maski.

Maski tkaninowe powinny być wykonane z trzech warstw tkaniny:

  1. Wewnętrzna warstwa materiału chłonnego, np. bawełny.
  2. Środkowa warstwa z nietkanego materiału niechłonnego, np. polipropylenu.
  3. Warstwa zewnętrzna z materiału niechłonnego, takiego jak poliester lub mieszanka poliestru.

Kupując maskę z tkaniny w sklepie, sprawdź, czy spełnia ona krajowe standardy jakości.

Pranie, wygotowanie, wyprasowanie, dezynfekowanie maseczek

To jedno z najważniejszych zagadnień, dotyczących masek. Najważniejsze jest, by wiedzieć, co zrobić, gdy maskę zdejmujemy z twarzy. Pomijając te wielorazowe, część z maseczek należy dezynfekować. Przykładowo bawełniane maseczki ochronne na twarz należy oczyszczać środkami antybakteryjnymi o zawartości alkoholu minimum 70 proc. 

Resztę maseczek należy wygotować we wrzącej wodzie, lub wyprasować żelazkiem na maksymalnej temperaturze.

Fot. Anna Shvets/Pexels

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*