Zdrowie i medycyna

Kiedy warto wstawić implant zębowy?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Kiedy warto wstawić implant zębowy?

Artykuł sponsorowany

Implant zębowy to elementy, który świetnie rekompensuje braki w uzębieniu. Sprawdza się on zarówno w celu estetycznym, jak i ułatwiającym codziennie funkcjonowanie, głównie gryzienie pokarmów. Zobacz, kiedy warto zdecydować się na implanty, gdzie najlepiej wykonywać tego typu zabiegi oraz ile kosztuje taka przyjemność. 

Czym są implanty zębowe?

Mimo powszechnie panującej wśród wielu opinii, implanty zębowe to nie sztuczne zęby. Implant zębowy to wszczepiona śruba wykonywana najczęściej z tytanu, którą wkręca się do dziąsła w odpowiedni sposób. Jej zadaniem jest trzymanie korony zębowej, aby ta wyglądała na naturalną. Oznacza to, że dopiero na implanty nakładane są sztuczne zęby. Sam implant to po prostu korzeń i dolna część zęba, a na nie jego zewnętrzna warstwa. Istotna jest znajomość definicji implantów, ponieważ w wielu gabinetach dentystycznych jest to oddzielna usługa. Po jej wykonaniu nakłada się koronę zębową. Jest to zabieg, który najczęściej jest dodatkowo płatny. Bez implantu zębowego nie można jednak założyć sztucznego zęba w miejsce ubytku. Jeśli chcesz postawić na implanty zębów Warszawa oferuje dostęp do dobrych specjalistów. Ich ofertę można sprawdzić na stronie https://leczeniebezzebia.pl.

Kiedy należy wstawić implant zębowy?

Implanty są nie tylko elementem czysto estetycznym. Stosuje się je również w momencie, gdy brak uzębienia może doprowadzić do problemów z gryzieniem, przeżuwaniem, mową czy nawet z oddychaniem. Implanty stosuje się do pojedynczych ubytków oraz w przypadku utraty kilku zębów. Takie elementy wstawia się głównie w miejsca, w których nie ma uzębienia, np. z powodu wcześniejszej choroby, która spowodowała przymusowe wyrwanie zęba.

Implanty polecane są jednak również jako zastępstwo leczenia, głównie w przypadkach gdzie pochłonęłoby ono dużą ilość czasu i środków finansowych. Tym bardziej w momentach, w których określa się szanse na wyleczenie jako niskie. W takich sytuacjach proponuje się usunięcie zęba i zastąpienie go implantem. W ten sposób minimalizuje się ilość bólu, zmarnowanego na leczenie czasu oraz wydatków, chociaż dla wielu wstawienie implantu wiąże się z dużymi kosztami, są one mniejsze niż stopniowe wydawanie gotówki na systematyczne leczenie zepsutego zęba, który może i tak skończyć się wyrwaniem. 

Kto nie może mieć implantów zębów?

Jest niewiele chorób i schorzeń, które wykluczają noszenie implantów. Są one polecane wielu pacjentom, którzy mają niedobory zębów bądź w przypadku problematycznych przypadków do leczenia. Implantów nie można jednak zakładać dzieciom w fazie wzrostu, ponieważ ich szczęka oraz uzębienie mogłoby być narażone na dysfunkcje rozwoju i niewłaściwy rozrost kolejnych zębów. Szacuje się, że dzieci poniżej 17 roku życia nie powinny mieć implantów zębów. Podobnie zasady stosuje się w przypadku kobiet w ciąży. Bezpieczniej dla nich jest umieszczać im implanty po ciąży, niż w jej trakcie, ponieważ te mogą źle umiejscowić się w szczęce.

Są choroby, które w pełni dyskwalifikują implanty. Należą do nich wszelkie zaburzenia krzepliwości krwi, AIDS, cukrzyca, epilepsja, bruksizm, osteoporoza oraz różnego typu nowotwory. Dodatkowo niektóre leki wykluczają możliwość wszczepienia implantu, między innymi tyczy się to leków na choroby o podłożu psychicznym, lecz także reumatoidalnym czy układu krążenia, szpiku czy nerek.

Fot.: Cristi Ursea/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*