Zdrowie i medycyna

Jakie schorzenia można wyczytać z oczu?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Jakie schorzenia można wyczytać z oczu?

To, co dzieje się wewnątrz naszego organizmu, prędzej czy później znajduje odzwierciedlenie na zewnątrz i odbija się na naszym wyglądzie. 

Utrata wagi, zmiany na skórze, kondycja włosów i paznokci, a także osad na języku – wszystko to po bliższym zbadaniu może być dla lekarza źródłem cennych informacji na temat chorób, schorzeń oraz niedoborów, które w danej chwili atakują nasz organizm. Nie inaczej jest z oczami. Co więc mogą zdradzić na temat naszego stanu zdrowia?

Żółknięcie twardówki

Pożółkła twardówka z dużym prawdopodobieństwem mówi o chorobie układu pokarmowego lub jednej z postaci zapalenia wątroby. Żółknięcie skóry, a wraz z nią oczu, jest jednym z jej głównych objawów. Twardówka może żółknąć również przy chorobach dróg żółciowych i żółtaczce kartonowej. Ta ostatnia nie stanowi żadnego zagrożenia dla zdrowia i szybko mija wraz ze zmianą diety.

Żółtawa plamka na oku

To zwyrodnienie spojówki oka, które najczęściej występuje u osób starszych. Przebiega bezobjawowo i nie wpływa na zdrowie. Polega na degeneracji włókien kolagenowych, wywołanej ekspozycją na światło słoneczne. Proces ten jest bezpośrednią konsekwencją starzenia się.

Zaczerwienienie oczu

Zaczerwieniona gałka oczna nie zawsze jest oznaką jakiejkolwiek choroby. Powód zwykle jest banalny – brak snu, długotrwała praca, negatywny wpływ warunków atmosferycznych, stosowanie niewłaściwych kropli do oczu.

Jednak zaczerwienienie oka może być też zapowiedzią stanu zapalnego dowolnej jego części. Z kolei miejscowe zaczerwienienie spojówki może świadczyć o krwotoku podspojówkowym. Inną chorobą, której towarzyszy często zaczerwienienie oka, jest jaskra.

Zespół suchego oka

To choroba, która wiąże się ze zwiększoną suchością błony śluzowej gałki ocznej i najczęściej diagnozowana jest u osób, które spędzają dużo czasu przy komputerze. Inną chorobą o podobnych objawach jest rzadki zespół Sjögrena, czyli choroba autoimmunologiczna atakująca gruczoły łzowe.

„Cień” w oczach

Obrzęk nerwu wzrokowego lub „cień” w tylnej części oka może wskazywać na guza mózgu lub inne poważne schorzenia. Aby uniknąć niebezpiecznych konsekwencji, należy sprawdzać wzrok 2 razy w roku.

Mgła przed oczami

Wrażenie mgły przed oczami może wskazywać na cukrzycę. Siatkówka znajdująca się z tyłu oka jest odpowiedzialna za pochłanianie światła i przekazywanie sygnału do mózgu. Z powodu cukrzycy naczynia te mogą ulec uszkodzeniu i stąd „mgła”.

Tęczowe kręgi i błyski światła

Jeśli nagle widzenie od czasu do czasu staje się niewyraźne, pojawiają się nudności, a przed oczami błyska światło lub tęczowe kręgi, może to wskazywać na jaskrę (w tej chorobie nerw wzrokowy jest uszkodzony z powodu ciśnienia wewnątrzgałkowego). Jaskra jest również nazywana „cichym złodziejem wzroku” – przez długi czas nie daje żadnych objawów, a ostry ból oczu, nudności i błyski światła pojawiają się już na dalszym etapie rozwoju choroby.

Ból i szare plamy

Ból lub uczucie, że „coś naciska” na oko, pojawia się wraz z udarem. To samo mogą oznaczać nagle pojawiające się szare plamy unoszące się przed oczami. Zaczynasz widzieć niewyraźnie (najczęściej tylko w jednym oku) lub stopniowo tracisz wzrok.

Biały pierścień wokół rogówki

Szary lub biały pierścień wokół rogówki nazywa się arcus senilis. Najczęściej powstaje u osób starszych z powodu złogów tłuszczu. U młodych ludzi może wystąpić z powodu wysokiego poziomu cholesterolu.

Zdj. główne: v2osk/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*