Artykuł sponsorowany

Wzrok to bardzo narząd zmysłu. To dzięki niemu możesz poznawać piękno świata. Czasami jednak dotykają go różne schorzenia. Poznaj kilka z nich. 

Zwyrodnienie barwnikowe siatkówki — co to jest i jakie są przyczyny? 

Szeroką grupę zaburzeń, które są związane z nieprawidłową funkcją komórek siatkówki, stanowią dystrofie siatkówki. Mają one charakter dziedziczny. Jedną z często występujących dystrofii jest zwyrodnienie barwnikowe siatkówki. Polega ona na stopniowym zaniku komórek fotoreceptonowych. Choroba ta może dziedziczyć się na różne sposoby: może być powiązana z chromosomem X, dziedziczyć się autosomalne recesywne lub autosomalne dominujące. Łagodniejszy przebieg mają formy autosomalnie dominujące. Charakteryzują się powolną progresją, a użyteczne widzenie pozwalają zachować aż do piątej lub szóstej dekady życia. Najbardziej niekorzystną formą jest ta związana z chromosomem X. Tutaj już w trzeciej dekadzie traci się widzenie centralne. 

Objawy

Z reguły już w młodości pojawiają się pierwsze objawy zwyrodnienia barwnikowego siatkówki. Początek jest bezbolesny, a objawy pojawiają się w obu oczach i postępują z czasem. Stopniowo traci się widzenie obwodowe. Postęp choroby prowadzi do widzenia tunelowego. Ponadto występują problemy z widzeniem przy złym świetle lub w nocy, a także problemy z adaptacją do ciemności. Zwyrodnieniu barwnikowemu siatkówki towarzyszyć mogą problemy oczne takie jak: 

  • krótkowzroczność;
  • zaćma;
  • stożek rogówki;
  • torbielowaty obrzęk plamki;
  • zmiany w ciele szklistym;
  • jaskra z otwartym kątem. 

W przypadku, gdy zauważysz schodzenia, skontaktuj się z lekarzem okulistą. Pomoże ci on w diagnozie i wykluczeniu innych schorzeń siatkówki.

Zespół suchego oka — co to jest i jakie są przyczyny?

Zespół suchego oka jest to grupa schorzeń, w których przebiegu dochodzi do nieprawidłowego nawilżenia powierzchni oka przez film łzowy. Spowodowane może to być nadmiernym parowaniem lub jego nieprawidłowym składem. Efektem tych zaburzeń jest wysychanie spojówki i rogówki.

Zespół suchego oka można często zaobserwować u kobiet w okresie menopauzy. Jednak towarzyszy on także chorobom dermatologicznym, autoimmunologicznym i neurologicznym. Ponadto może wystąpić także po laserowych zabiegach refrakcyjnych rogówki, to jest po laserowej korekcji wad wzroku, u palaczy oraz w przypadku stosowania różnych leków.

Objawy

Charakterystycznymi objawami zespołu suchego oka są: pieczenie oczu, a czasami uczucie suchości. Należy jednak zwrócić tutaj uwagę, że brak uczucia suchości nie wyklucza rozpoznania choroby. Produkcja łez może być prawidłowa, jednak nie będą one w stanie nawilżyć powierzchni oka na przykład przez ich nieprawidłowy skład. Mówiąc o objawach zespołu suchego oka, należy wspomnieć o: wydzielinie surowiczej w worku spojówkowym, uczuciu piasku pod powiekami i umiarkowanym przekrwieniu. 

Objawy tej choroby nasilają się zimą — przyczyną tego jest zimne powietrze lub działanie centralnego ogrzewania. Zwiększyć mogą się także w suchym, gorącym klimacie, silnie wentylowanych lub klimatyzowanych pomieszczeniach oraz w czasie pracy przy komputerze.

Zdjęcie główne: pexels.com/Ksenia Chernaya

Napisz komentarz