Zdrowie i medycyna

E–recepta – łatwy dostęp do leków dla każdego pacjenta

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
E–recepta – łatwy dostęp do leków dla każdego pacjenta

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

E-recepta to rozwiązanie, który wprowadzono w Polsce w 2020 roku. To bardzo szybki, wygodny i łatwy sposób, aby uzyskać dostęp do leków, które normalnie można kupić wyłącznie na receptę. E-recepta jest elektronicznym dokumentem, który zastąpił znane do tej pory, tradycyjne recepty papierowe. Pacjent, który jest w posiadaniu czterocyfrowego kodu recepty oraz numeru PESEL, może wykupić potrzebne lekarstwo w dowolnej aptece na terenie całego kraju. Warto dowiedzieć się, w jaki sposób dokładnie działają e-recepty i co należy wiedzieć na ich temat.

E-recepta – co to jest?

E-recepta to dokument, który przybiera wyłącznie formę elektroniczną. Pacjent, który ją otrzymuje, uzyskuje dostęp do czterocyfrowego kodu, dzięki któremu otrzyma w aptece potrzebny mu lek. Jeśli posiada dostęp do Internetowego Konta Pacjenta, nie otrzyma od lekarza potwierdzenia w formie papierowej – wszystkie potrzebne informacje znajdzie w otrzymanym sms-ie, e-mailu bądź też w zainstalowanej wcześniej aplikacji mobilnej. Są to dane dotyczące nie tylko rodzaju leku oraz kodu odbioru, ale także sposobu dawkowania. Osoby, które nie posiadają Internetowego Konta Pacjenta, e-receptę otrzymają w postaci papierowego wydruku wystawionego przez lekarza. Znajdzie się na nim kod cyfrowy oraz informacje o przepisanych lekach.

Nie wszyscy pacjenci zdają sobie sprawę z tego, że e-receptę online można zrealizować w każdej aptece, także tej, która działa w internecie. Wystarczy dysponować kodem oraz numerem PESEL osoby chorej, aby móc odebrać wszystkie przepisane lekarstwa – warto podkreślić, że chory nie musi robić tego osobiście! z racji tego, że-recepta podlega bardzo uniwersalnym zasadom, lekarstwo na jego prośbę odebrać może każdy, kto wejdzie w posiadanie czterocyfrowego kodu i numeru PESEL.

Działanie i zalety e-recepty

Pomimo tego że początkowo e-recepta została przyjęta przez pacjentów ze sporą dozą nieufności, to dzisiaj wielu z nich nie wyobraża sobie bez niej sprawnego funkcjonowania systemu medycznego. Nic dziwnego – e-recepta działa na takiej samej zasadzie, jak wystawiane wcześniej recepty papierowe. Warto mieć świadomość tego, że te także bywają jeszcze przez lekarzy wystawiane – na przykład sytuacji, kiedy dotyczą leków sprowadzanych z zagranicy. 

Nie ma co ukrywać, że recepty elektroniczne są rozwiązaniem posiadającym mnóstwo zalet. 

Szczególnie cenią je farmaceuci, którzy nie muszą już obawiać się o problemy z odczytywaniem niewyraźnego, lekarskiego pisma. Z racji tego, że podczas wystawiania e-recepty system na bieżąco weryfikuje wszelkie informacje, niemalże do zera zostało zmniejszone ryzyko popełnienia błędu przez lekarza wypisującego  e-receptę. 

W jaki sposób otrzymać e-receptę?

Wielu pacjentów wciąż jest błędnie przekonanych, że e-receptę można otrzymać wyłącznie podczas tego konsultacji. Co prawda jest faktem, iż ta forma kontaktu z lekarzem charakteryzuje się bardzo dużą wygodą, to jednak receptę elektroniczną lekarz może wystawić także podczas tradycyjnej wizyty w gabinecie. 

Osoby, które potrzebują recepty elektronicznej na dany lek, mogą skorzystać także z usług portali internetowych oferujących możliwość konsultacji ze specjalistą, który na podstawie uzyskanych od pacjenta informacji podejmie decyzję o tym, czy wystawienie e-recepty będzie zasadne w danym przypadku.

Jeśli chodzi o zalety, które wiążą się z e-receptą, to warto wspomnieć między innymi:

  • całkowite wyeliminowanie problemu nieczytelnych recept, 
  • zwiększone bezpieczeństwo pacjentów – z uwagi na wysoką czytelność recepty, farmaceuci zawsze wydadzą danemu pacjentowi prawidłowy lek, 
  • możliwość realizacji jednej e-recepty w kilku aptekach – jest to szczególnie ważne w sytuacji, kiedy niemożliwy jest zakup wszystkich leków w jednym miejscu, 
  • czytelne i jasne informacje odnośnie dawkowania i stosowania leków, 
  • usprawnienie działania systemu medycznego w Polsce.

Kto może skorzystać z e-recepty?

Nie ma co ukrywać, że e-recepta doskonale łączy się z telemedycyną. Pacjenci, którzy potrzebują recepty na dany lek, nie muszą wcale opuszczać własnego domu, aby uzyskać pomoc specjalisty. Wystarczy, że odbędą konsultację za pośrednictwem strony internetowej bądź też zdecydują się na wizytę przez telefon. Niezależnie od tego, na jakie rozwiązanie zdecyduje się dany pacjent, zyskuje pewność, że otrzyma pomoc, na jaką zasługuje. E-recepta to rozwiązanie szczególnie przydatne w przypadku osób przewlekle chorych, które chcą uzyskać receptę na lek przyjmowany na stałe. W ten sam sposób można otrzymać także dokument uprawniający do zakupu przyjmowanych stale tabletek antykoncepcyjnych, antykoncepcji awaryjnej, leków przydatnych w przypadku chorób sezonowych bądź też na nadciśnienie i inne dolegliwości.

Zdjęcie: materiał Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*