Zdrowie i medycyna

Czym są peptydy i sarmy?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis
Czym są peptydy i sarmy?

Artykuł sponsorowany

W ostatnim czasie peptydy i sarmy zyskują na popularności, dzięki swoim prozdrowotnym właściwościom. Przeczytaj, czym są i gdzie znajdują zastosowanie.

Peptydy

Peptydy to chemiczne związki organiczne, które powstają przez połączenie dwóch lub więcej cząsteczek aminokwasów wiązaniem peptydowym. W organizmie człowieka peptydy

powstają w czasie biosyntezy białek w procesie translacji. Mogą być również pozyskiwanie na drodze syntezy chemicznej. Peptydy w syntetycznej formie stosuje się m.in. w przemyśle farmaceutyczno-kosmetycznym. Kosmetyki zawierające peptydy charakteryzują się głębokim wnikaniem w powierzchnię skóry i stymulacją produkcji kolagenu, dzięki czemu są szczególnie polecane do pielęgnacji skóry dojrzałej. Wykorzystuje się je również, aby polepszyć stan włosów i paznokci. Natomiast bioaktywne peptydy, pozyskiwane z białek znajdujących się w żywności, mogą znajdować się w suplementach diety, wspomagających m.in. pracę układu pokarmowego czy krążenia. Peptydy w medycynie wyróżnia m.in. działanie przeciwzakrzepowe, przeciwutleniające oraz przeciwbakteryjne. Szeroki wybór peptydów i sarmów, przebadanych w sprawdzonych laboratoriach, znajdziesz na stronie: biolabshop.pl.

Sarmy 

Z kolei sarmy to niesteroidowe związki, które – łącząc się z receptorami androgenowymi w tkankach – wspomagają przyrost beztłuszczowej masy mięśniowej oraz wspierają redukcję tkanki tłuszczowej. Grupa sarmów jest bardzo liczna, wśród niej można wyróżnić m.in.: Ostarynę, Ligandrol, Testolone, Andarine, Cardarine, Ibutamoren, Stenabolic i wiele innych substancji. Sarmy są często stosowane przez osoby amatorsko uprawiające sport, które chcą wspomóc mineralizację tkanki kostnej czy poprawić swoją kondycję. Ponadto wspomniane substancje pomagają zwiększyć siłę, wydolność i wydajność organizmu, a także przyspieszają duży przyrost masy mięśniowej oraz wspierają proces regeneracji potreningowej. Obecnie sarmy mogą występować na rynku pod różnymi postaciami suplementów diety. Należy pamiętać, że sarmy są bezpieczniejsze niż sterydy, jednak od 2008 roku zostały zakazane przez Światową Agencję Antydopingową, przez co nie powinny po nie sięgać osoby zawodowo zajmujące się sportem. Warto kupować produkty od zaufanych producentów, aby mieć pewność, że zawierają one substancje wymienione na etykiecie i w podanej ilości. Należy również zapoznać się z możliwymi środkami ubocznymi oraz stosować substancje zgodnie z zaleceniami podanymi przez producenta. 

Zdjęcie główne: pixabay.com/WikimediaImages

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*