Zdrowie i medycyna

Czym jest bruksizm?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Czym jest bruksizm?

Bruksizm to zaburzenie najczęściej natury psychosomatycznej, które polega na bezwiednym zaciskaniu szczęk lub zgrzytaniu zębami. Uświadomienie sobie problemu wymaga podjęcia kroków terapeutycznych w celu uniknięcia powikłań. Skąd bierze się ta dysfunkcja i jak ją leczyć? Przeczytaj!

Bruksizm – rodzaje

Istnieją dwa główne rodzaje bruksizmu związane z porą dnia, kiedy pacjent zaciska szczęki. Bruksizm dzienny, nazywany też bruksizmem w porze czuwania, to stan, w którym pacjent jest świadomy tego, że zaciska zęby. Bruksizm nocny dotyka pacjenta w porze snu.

Bruksizm dzienny jest bardziej rozpowszechniony (dotyka nawet jedną trzecią populacji osób dorosłych), a bruksizm nocny występuje dwa razy rzadziej. Bruksizm dzienny manifestuje się głównie zaciskaniem zębów, podczas gdy nocny objawia się dodatkowo ich zgrzytaniem. 

Bruksizm – przyczyny

Trudno jednoznacznie wskazać przyczyny bruksizmu, gdyż wszystko wskazuje na to, że składa się na niego wiele czynników. Wymieńmy w tym miejscu stres i niepokój. Uczucie niepokoju związanego z pracą czy relacjami z ludźmi, a także konieczność ciągłego współzawodnictwa może prowadzić do zaciskania szczęk, które – podobnie jak obgryzanie paznokci czy masturbacja – jest sposobem rozładowania stresu. U niektórych pacjentów bruksizm jest związany z konkretnym zaburzeniem neurologicznym lub psychiatrycznym. Może być też rodzajem tiku. 

Bruksizm nie zawsze jednak jest schorzeniem psychosomatycznym – może być też następstwem specyficznej budowy mięśni żuchwy, nietypowego rozkładu lub kształtu zębów.

Bruksizm – jak go rozpoznać?

Osoba dotknięta bruksizmem zaciska zęby, nie wykonując przy tym ruchu szczęką. Zacisk ten jest dyskretny, nie towarzyszy mu żaden odgłos i częściej występuje w porze czuwania. W porze snu częściej występuje zgrzytanie, które jest wynikiem zaciskania szczęki i przesuwania zębów do przodu i do tyłu. Zgrzytanie może wychwycić osoba dzieląca z pacjentem łóżko. Zaciskanie zębów podczas ataku bruksizmu bywa na tyle silne, że może powodować bóle mięśni na poziomie szczęki, a nawet policzków i skroni.

Bruksizm prowadzi też do ścierania zębów. Starte szkliwo może z kolei prowadzić do nadwrażliwości na ból, a także ciepłe i zimne pokarmy. Objawem, a zarazem konsekwencją bruksizmu może być nawet pękanie zębów, zanik przyzębia, obniżenie dziąseł oraz rozchwianie uzębienia. Konsekwencją nieleczonego bruksizmu mogą być ostatecznie przykurcze mięśni szyi, bóle głowy, karku, zaburzenia słuchu i widzenia.

Bruksizm – jak leczyć?

W zależności od przyczyn dolegliwości bruksizm można leczyć na różne sposoby. Jeśli to stres jest głównym powodem wystąpienia dolegliwości, trzeba dotrzeć do jego źródła i próbować się z nim zmierzyć. Można to osiągnąć poprzez medytację, sport, relaksację. Czasem konieczne są radykalne zmiany (zmiana pracy, rozstanie z partnerem itd.). Stres jako taki jest zjawiskiem korzystnym, to jego nadmiar prowadzi do tego, że ciało zaczyna go z siebie wyrzucać poprzez chociażby zgubne zaciskanie zębów. Trzeba też unikać innych źródeł stresu, takich jak tytoń i alkohol.

W leczeniu bardzo pomocna jest też szyna relaksacyjna, która zakładana na czas snu zapobiega zgrzytaniu zębami i tarciu górnych zębów o dolne. Czasem pacjentom podawany jest botoks, który osłabia mięśnie żuchwy. Równie pomocne w leczeniu bruksizmu są domowe sposoby. Napięte mięśnie żuchwy można rozluźnić, wykonując specjalne ćwiczenia fizjoterapeutyczne.

Zdj. główne: Enis Yavuz/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*