Zdrowie i medycyna

Borelioza- choroba odkleszczowa

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Borelioza- choroba odkleszczowa

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Jesień i nadchodzący sezon grzybowy są szczególnie zachęcające do odbywania leśnych wycieczek. W związku z tym jesteśmy bardziej narażeni na możliwość ukąszenia przez kleszcze.

Kleszcze to malutkie pajęczaki, które są aktywne w temperaturach powyżej 5 °C. Oznacza to, że na ich atak narażenie jesteśmy niemal od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Rzeczywiście, największe ich ilości występują w lasach, ale znaleźć je można również w trawie czy krzewach. Na ukąszenie przez kleszcza narażeni są ludzie, ale i zwierzęta.

Jakie choroby przenoszą kleszcze?

Kleszcze są rezerwuarem oraz wektorem patogenów. Ich ukąszenie może być przyczyną licznych schorzeń. Do tzw. chorób odkleszczowych zaliczymy:

  • boreliozę
  • babeszjozę
  • odkleszczowa zapalenie mózgu 

oraz nieco rzadsze:

  • gorączkę Q
  • tularemię
  • bartonelozę 
  • erlichioze.

Niestety nie ma szczepienia, które chroniłoby przed zachorowaniem na boreliozę. Istnieje za to przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu. Szczepienie to powinno się rozważyć, szczególnie u dzieci oraz osób starszych (bardziej narażonych na ciężki przebieg tej choroby).

Jak można chronić się przed kleszczami?

Przede wszystkim należy unikać ich potencjalnych siedlisk. Jeśli jednak już wybieramy się np. na spacer po lesie, koniecznie należy ubrać się tak, aby zakryć jak najwięcej powierzchni ciała. Warto również zastosować nakrycie głowy i preparaty odstraszające kleszcze. Po przyjściu należy dokładnie obejrzeć całe ciało i zmienić ubranie.

Kleszcze szczególnie lubią miejsca takie jak: doły podkolanowe, pachwiny, pośladki, pachy, okolice uszu, a u dzieci także szyja oraz owłosiona skóra głowy.

Co zrobić jeśli kleszcz nas ukąsi?

Jeśli, mimo stosowania się do powyższych zasad, doszło do ukąszenia przez kleszcza, należy go jak najszybciej usunąć.  W tym celu można użyć wąskich szczypczyków lub lassa, które można kupić w aptece. 

  • Kleszcze nie należy smarować tłuszczem, alkoholem czy benzyną. 
  • Miejsce po ukłuciu należy przemyć wodą z mydłem i zdezynfekować oraz obserwować przez okres 30 dni pod kątem wystąpienia rumienia, a wyciągniętego kleszcza obejrzeć czy aby na pewno został usunięty w całości. 
  • Przez kilka dni, miejsce po ukąszeniu może być zaczerwienione, ale powinno ono ustąpić do kilku dni. 

Borelioza, czyli choroba z Lyme

Jest chorobą wielonarządową, wywołaną przez krętki z rodzaju Borrelia.  Może dawać objawy niemal ze strony każdego narządu czy tkanki. 

Jeśli zaczerwienie pojawia się po kilku dniach, powiększa się, przybiera kształt pierścienia (rumień wędrujący) oraz towarzyszą mu inne objawy takie jak: osłabienie, gorączka lub stan podgorączkowy, bóle kostne i mięśniowe, pogorszenie pamięci, zaburzenia snu, zaburzenia neurologiczne w tym porażenie nerwu twarzowego czy zaburzenia pracy serca, pilnie należy zgłosić się do lekarza. 

W przebiegu boreliozy może dojść do zapalenia mięśnia sercowego oraz ujawnienia się nabytych bloków serca (szczególnie II i III stopnia). Świeżo rozpoznany blok przedsionkowo-komorowy, powinien skłonić do podjęcia diagnostyki w kierunku boreliozy. 

Co więcej, blok serca spowodowany zakażeniem bakterią Borrelia, może postępować bardzo szybko. Pacjenci mogą się również uskarżać na objawy takie jak: ból czy dyskomfort w klatce piersiowej, zawroty głowy, poczucie duszność, kołatanie serca. Objawy te mogą występować również w przebiegu innych chorób serca. Żeby poznać ich przyczynę, zaleca się wykonanie badania Holtera. Badanie szybko i bez kolejki zamówisz na: https://holterdodomu.pl/holter-do-domu-24h.

Jak wygląda diagnostyka i leczenie boreliozy? 

  1. Diagnostyka jest dwustopniowa. Pierwszy etapem jest wykonanie testu ELISA. Polega on na oznaczaniu w surowicy krwi, poziomi przeciwciał IgG oraz IgM swoistych dla antygenów krętków rodzaju Borrelia. Test ten jest bardzo czuły, ale może dawać wyniki fałszywie dodatnie. Stąd każdy wynik graniczny lub dodatni, poddawany jest weryfikacji za pomocą testu Western-blot.
  1. Leczenie opiera się na antybiotykoterapii, trwającej zwykle 2-4 tygodnie. Zwykle stosuje się antybiotyk z grupy tetracyklin. Tej grupy nie można jednak stosować u dzieci czy kobiet w ciąży. Alternatywą mogą być tu penicyliny lub cefalosporyny.

„Profilaktyczne” stosowanie antybiotyku po ukąszeniu nie jest uzasadnione i nie należy tego robić. Nie ma sensu również badać wyciągniętego kleszcza pod kątem obecności krętków Borrelia.

Jeśli temat Cię zaciekawił i chcesz poznać więcej wartościowych informacji na temat dbania o serce i nie tylko, koniecznie odwiedź: https://holterdodomu.pl.

Fot.: Erik Karits/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*