Świat wiele zawdzięcza polskim badaczom i naukowcom, którzy zyskali uznanie poza krajem, przyczyniając się do podniesienia prestiżu polskiej nauki. Poznaj wybranych współczesnych polskich badaczy, których docenił świat!
Zmarły w 2007 roku Bohdan Paczyński to bez wątpienia jeden z najwybitniejszych astrofizyków ubiegłego stulecia. Po uzyskaniu profesury w wieku zaledwie 34 lat, Paczyński został najmłodszym członkiem PAN. A jednak uczony opuścił Polskę w latach 80., aby rozwijać się dalej w amerykańskim Princeton.
Tam zdobył sławę jako badacz ewolucji gwiazd. Paczyński badał rozbłyski gamma, przeciwstawiając się powszechnej tezie, w myśl której zjawisko to ma miejsce stosunkowo blisko Ziemi. Jego teoria wkrótce zyskała potwierdzenie, za co Paczyński został nominowany do Nagrody Nobla.
Nazywany kryptografem XXI wieku, Artur Ekert w bardzo młodym wieku kierował już samodzielnie Centre for Quantum Computation, stając się liderem badań nad kwantowym przetwarzaniem informacji. Ekert brał udział w przełomowych doświadczeniach z zakresu tzw. zamiany splątania, proponując mechanizm dystrybucji klucza wykorzystujący pary cząstek w stanie kwantowego splątania.
Artur Ekert wykłada w Oxfordzie i to właśnie Brytyjczycy przyjęli jego pomysł z entuzjazmem. Dodajmy jeszcze, że fizyk ma spore szanse zdobyć Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki, więc mocno trzymajmy za niego kciuki!
Wakcynolog światowej sławy, który opracował pierwszą żywą szczepionkę przeciwko chorobie Heinego–Medina, kładąc kres tej straszliwej chorobie w różnych częściach świata, w tym w Ameryce i Afryce. Dzięki jego staraniom zorganizowano akcję masowych szczepień także w Polsce, dzięki której liczba zachorowań spadła z 6000 przypadków w 1958 roku do około 30 w 1963 roku.
Koprowski rozwijał swoją pracę naukową w Stanach Zjednoczonych, gdzie osiadł po wojnie. Był twórcą i długoletnim dyrektorem Wistar Institute w Filadelfii.
Po uzyskaniu tytułu doktora matematyki na Politechnice Lwowskiej, Stanisław Ulam zaczął podróżować po Europie i przed wojną osiadł w Stanach Zjednoczonych. Jego celem było technologiczne wspieranie zwycięstwa aliantów, toteż wraz z grupą innych uczonych pracował nad bombą termojądrową.
Razem z Edvardem Tellerem opracował ostateczny mechanizm działania broni. Ulam napisał ponadto ponad 150 prac z zakresu topologii, teorii miary, mnogości i prawdopodobieństwa, które przyczyniły się do rozwoju wielu dziedzin nauki.
Na międzynarodowe uznanie zasłużyło sobie wielu innych polskich uczonych. Duże zasługi w promowaniu polskiej nauki za granicą ma na przykład profesor Beata Kolesińska, uhonorowana przez Europejski Ośrodek Rozwoju Gospodarki nagrodą Ambasador Innowacyjności za badania nad syntezą peptydów.
Warto też wspomnieć profesora Grzegorza Wrochnę, prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej, który przez wiele lat razem z Europejskim Ośrodkiem Badań Jądrowych CERN brał udział w eksperymentach, które potwierdziły istnienie cząstki Higgsa, odpowiadającej za masę Wszechświata.
Zdj. główne: Julia Koblitz/unsplash.com