Wiele osób mylnie łączy inteligencję z ilością punktów IQ. Testy logiczne, które są wykonywane na podstawie różnych zadań, mogą wprowadzić w ogromny błąd. Inteligencji nie da się bowiem zmieścić w żadnych parametrach. Rozciąga się ona na różne aspekty naszego życia. W latach 80. XX wieku amerykański psycholog Howard Gardner stworzył podział inteligencji, która obejmuje, m.in. interakcje z innymi, a także nasze podejście do natury. Dzięki takiemu rozróżnieniu można lepiej zrozumieć swoje zdolności i rozwijać się w konkretnym kierunku.
Ten rodzaj inteligencji przejawia się, kiedy nie mamy problemów z łączeniem faktów, lubimy również łamigłówki i gry matematyczne. Taki typ inteligencji jest widoczny w momencie, kiedy przeważa u nas logiczne myślenie oraz potrafimy szybko powiązać przyczynę ze skutkiem. Łatwiej również przychodzi nam myślenie abstrakcyjne.
Inteligencja językowa jest widoczna w momencie, kiedy chcemy nauczyć się nowego języka. Znacznie łatwiej przychodzi nam zapamiętywanie słów, mamy również zamiłowanie do literatury, znacznie prościej znajdujemy słowa i potrafimy logicznie i sprawnie argumentować. Bardzo często „bawimy się” językiem, szukając różnych przeinaczeń, zmieniając tok zdania tak, by było ono zabawne. Ludzie z wysoką inteligencją językową znacznie szybciej uczą się nowych języków.
Dorosły bądź dziecko obdarzony tym rodzajem inteligencji znacznie łatwiej odnajduje się w naturze. Dobrze czuje się w takich zawodach jak weterynarz czy botanik. Ulubione zajęcia łączy z obcowaniem z dziką naturą.
Osoby uzdolnione muzycznie mają bardzo dobre wyczucie rytmu, lubią grać na instrumentach i przychodzi im to znacznie łatwiej niż innym. Sprawniej rozróżniają też poszczególne dźwięki. Mają również lepsze zdolności językowe, ponieważ ze słuchu świetnie przyswajają nowe akcenty. Lubią komponować własną muzykę.
Charakteryzuje się znacznie lepszym rozumieniem przestrzeni, kształtów, czy rozmieszczeniem ich, np. na kartce papieru. Takie osoby umieją dobrze oceniać odległość.
Inteligencja kinestetyczna polega na uzdolnieniu w kierunku ruchowym. Takie osoby lepiej odnajdują się w zajęciach ruchowych, które wymagają precyzji, ale również czynności manualnych. Dzieci z takimi umiejętnościami znacznie łatwiej rzeźbią, potrafią też lepiej odnaleźć się w przestrzeni. Lubią ruch oraz mają dobrze wypracowane reakcje automatyczne, co widać podczas gier wymagających sprytu i szybkości.
Dorośli i dzieci obdarzone tym rodzajem inteligencji wyróżniają się empatią. Znacznie lepiej potrafią odkryć ukryte intencje czy motywacje rozmówcy. Lubią kontakt z innymi i nie uciekają od niego. Potrafią również uważniej słuchać i doradzać. Osoby z takimi umiejętnościami są znakomitymi mediatorami, ale również psychoterapeutami.
Jest to rodzaj inteligencji, który wyróżnia osoby umiejące przeprowadzać autoanalizę. Mają inny sposób patrzenia na świat i potrafią oceniać go na podstawie swoich odczuć i emocji. Charakteryzują się dużą rozwagą i mądrością życiową. Potrafią odnaleźć się w różnych sytuacjach życiowych i nie poddawać się obcym trendom, będąc stale w zgodzie ze swoim wyborem. To duże indywidualności, które mimo porażek życiowych nie rozpamiętują ich, ale nadal budują swoją ambicję oraz cele życiowe.
Wiele osób przejawia kilka talentów i ma różne rodzaje inteligencji. Jedna cecha jest bardziej uwypuklona, zwłaszcza jeśli nad nią pracujemy. Nie oznacza to, że inne cechy, które charakteryzują dany rodzaj inteligencji, zanikają. Są po prostu mniej widoczne. Od wczesnych lat dziecięcych warto obserwować u naszego dziecka zachowania, po których odczytamy, jaki rodzaj inteligencji posiada. Dzięki tej wiedzy znacznie łatwiej będzie nam zachęcać do takich aktywności, które nie tylko rozwiną nasze dziecko, ale będą również dla niego zabawą.