Zdrowie i medycyna

Zabieg na zaćmę NFZ – na czym polega i jak zapisać się na operację bez długiego oczekiwania w kolejce?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Zabieg na zaćmę NFZ – na czym polega i jak zapisać się na operację bez długiego oczekiwania w kolejce?

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Usunięcie zaćmy to najczęściej wykonywany zabieg chirurgii okulistycznej w naszym kraju, co sprawia, że wielu pacjentów na termin swojej operacji refundowanej przez Narodowy Fundusz Zdrowia musi czekać od kilku miesięcy do nawet kilku lat. Wyjaśniamy, dlaczego nie powinno się zwlekać z usunięciem zaćmy, na czym polega operacja i gdzie szukać najkorzystniejszych terminów na zabieg.

Co to jest zaćma? Jakie są jej objawy i przyczyny?

Zaćma zwana inaczej kataraktą charakteryzuje się zamgleniem soczewki oka, co przyczynia się do utraty ostrości widzenia, problemów z oszacowaniem odległości, nadmiernym zmęczeniem oczu, a także takimi niedogodnościami jak podwójne widzenie czy trudności w widzeniu po zmroku. Szacuje się, że zaćma nabyta występuje u ok. 60% osób, które ukończyły 60 rok życia, lecz zdarza się, że schorzenie to dotyka także osób młodszych.

Choć główną przyczyną zaćmy są zmiany w metabolizmie związane z wiekiem, lekarze okuliści alarmują, że za zamglenie soczewki oka coraz częściej odpowiada cukrzyca, niewłaściwa dieta czy brak aktywności fizycznej. Zdarza się, że zaćma powstaje w wyniku urazów oka, czy pod wpływem działania niektórych leków z grupy sterydów. Mówimy wtedy o zaćmie nabytej, którą także można i trzeba operować.

Zaćma terminy NFZ – dlaczego nie powinniśmy czekać na operację zbyt długo?

Najwięcej pacjentów zostaje zdiagnozowana pod kątem zaćmy, gdy choroba daje już jasne sygnały, co oznacza, że nie powinni zwlekać z usunięciem zamglonej soczewki. Nieleczona zaćma może prowadzić do wystąpienia jaskry, a także przyczynić się do całkowitej utraty wzroku. Pogorszenie jakości widzenia ma także wpływ na codzienne funkcjonowanie, ogranicza mobilność pacjenta, a także może stanowić realne zagrożenie dla jego bezpieczeństwa.

Kolejną kwestią za jak najszybszym przeprowadzeniem usunięcia zamglonej soczewki są rokowania – im mniejsze zaawansowanie schorzenia, tym większe szanse na całkowite powodzenie operacji i odzyskanie dawnej jakości widzenia.

Operacja zaćmy – terminy i przebieg

Operacja usunięcia zaćmy nie wymaga hospitalizacji, gdyż najczęściej wiąże się jedynie z krótką wizytą w klinice i późniejszą kontrolą w gabinecie. Sam zabieg trwa ok. 25 minut i polega na zastąpieniu zamglonej soczewki, indywidualnie dobranym sztucznym odpowiednikiem. Choć operacja wymaga precyzji, należy do bardzo bezpiecznych zabiegów, które wykonuje się nawet u osób w zaawansowanym wieku.

Po operacji pacjent musi przestrzegać kilku zaleceń i być pod czyjąś opieką, gdyż niemożliwe jest prowadzenie samochodu bezpośrednio po zabiegu. Należy uważać, aby nie podrażnić oka, a także unikać podnoszenia ciężkich przedmiotów czy nadmiernego wysiłku fizycznego.  Po operacji należy zakraplać oczy i koniecznie chronić je przed promieniami słonecznymi.

Operacja zaćmy NFZ gdzie najszybciej

Od wielu lat, dzięki umowie transgranicznej, pacjenci z Polski mogą zapisywać się na zabieg usunięcia zaćmy w ramach refundacji z NFZ m.in. u naszych południowych sąsiadów. Tesin Medic Clinic zlokalizowany w Czeskim Cieszynie to klinika, w której pracują doświadczeni lekarze i personel z Polski. Brak bariery językowej, a także dużo szybsze terminy na usunięcie zaćmy, sprawiają, że z usług kliniki każdego dnia korzysta wiele Polaków, którym klinika pomaga załatwić wszelkie formalności związane z refundacją w ramach NFZ.

Zdj. główne: materiał od klienta

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*