Zdrowie i medycyna

Rękawice nitrylowe, lateksowe, pudrowe – co je różni i łączy?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Rękawice nitrylowe, lateksowe, pudrowe – co je różni i łączy?

Artykuł sponsorowany

Jednorazowe, gumowe rękawiczki przydają się w bardzo wielu codziennych sytuacjach. Od sprzątania, przez pracę w ogrodzie po czynności okołomedyczne, stosuje się je w celu ochrony dłoni lub zachowania czystości i sterylności miejsca pracy. Na rynku istnieje bardzo wiele rodzajów takich rękawiczek, wykonanych z rozmaitych materiałów, o różnej grubości oraz z różnymi dodatkami. Zobacz, jakie różnice oraz cechy wspólne posiadają różne rodzaje i warianty rękawiczek ochronnych.  

Rękawice lateksowe   

Najpopularniejszym na rynku materiałem, z jakiego wytwarza się obecnie rękawice ochronne jest lateks. Jest to materiał wytrzymały, odporny na temperatury oraz elastyczny, przez co trudno go rozerwać lub przeciąć. Nie nadaje się jednak do kontaktu z substancjami olejowymi, które przy dłuższym kontakcie rozpuszczają ten materiał. Lateks to mieszanka białek i związków chemicznych, które naturalnie występują w niektórych roślinach i drzewach. Na początku lateks był płynny, ale w końcu został przekształcony w gumowy materiał, który ma obecnie wiele zastosowań w różnych branżach. Rękawiczki lateksowe są łatwo dostępne, tanie i skutecznie pełnią swoją funkcję, jednak nie mogą być stosowane przez wszystkich. Lateks jest dość silnym alergenem, który u niektórych osób wywołuje na przykład świąd, obrzęk skóry czy bolesne wysypki. W przypadku uczulenia na lateks, należy wybrać inny materiał na rękawice. 

Rękawice nitrylowe   

Są one produkowane z syntetycznego kauczuku, przez co niestety nie są biodegradowalne. Charakteryzują się wysoką odporność zarówno na uszkodzenia mechaniczne, jak i chemiczne. Podobnie jak rękawice winylowe mogą być stosowane w kontakcie z substancjami o charakterze tłuszczowym. Materiał z jakiego produkowane są rękawiczki nitrylowe, nie jest tak elastyczny jak lateks. To sprawia, że przylegają do skóry dłoni na tyle, że zapewniają wyczucie dotyku, ale nie powodują bolesnych odparzeń. Nitryl nie wywołuje też reakcji alergicznych, przez co jest świetną alternatywą dla osób uczulonych na lateks.

Rękawice z nitrylu mają bardzo szerokie zastosowanie, a ich wyróżniającą cechą jest to, że występują w wielu kolorach, w przeciwieństwie do wariantu lateksowego, który występuje tylko w bieli. Lekarze i pozostali członkowie personelu medycznego oraz laboranci i aptekarze najczęściej sięgają po rękawiczki niebieskie oraz zielone. Rękawiczki różowe są z kolei częstym wyborem kosmetolożek, kosmetyczek i stylistek paznokci, a czarne można zauważyć u fryzjerów i tatuażystów. Rękawiczki nitrylowe w różnych kolorach kupisz na stronie https://emka-sklep.com.pl/rekawiczki-jednorazowe.

Rękawiczki pudrowe czy bezpudrowe?  

Jednym z dylematów, jaki pojawia się przy kupowaniu gumowych rękawiczek ochronnych jest to, czy wybrać wariant bezpudrowy, czy jednak pokryty od środka warstwą pudru. Lateks ma tę cechę, że bardzo klei się do skóry i tworzy na niej nieprzyjemne uczucie przywierania. Dodatkowo przy zdejmowaniu zazwyczaj wyrywa on włoski ze skóry, co może być bolesne. Puder wewnątrz rękawiczki ma zapobiec temu zjawisku i ułatwić zakładanie oraz zdejmowanie lateksowych rękawic ochronnych. Pudrowane skrobią kukurydzianą rękawiczki są bardziej komfortowe w noszeniu i bardziej odporne na uszkodzenia. Zostawiają też skórę przyjemnie suchą, a nie wilgotną i lepką. Pudrowane rękawiczki lateksowe kupisz na https://emka-sklep.com.pl/pudrowane-lateksowe-rekawiczki 

Fot.: Maskmedicare Shop/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*