Człowiek

Czym się różni muzyka klasyczna od rozrywkowej?

Potrzebujesz ok. 6 min. aby przeczytać ten wpis
Czym się różni muzyka klasyczna od rozrywkowej?

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Muzyka jest nieodłącznym elementem naszej codzienności. Słyszymy ją jadąc samochodem, robiąc zakupy w supermarketach, czy uczestnicząc w koncertach na żywo. Szczególnym zainteresowaniem wśród polskich słuchaczy cieszy się muzyka klasyczna i rozrywkowa. Te dwa gatunki muzyczne mają wiele istotnych różnic. W muzyce klasycznej wykorzystywane są inne instrumenty, niż w rozrywkowej. Ponadto jest ona spokojna, wyciszająca i relaksująca. Czym jeszcze różni się muzyka klasyczna od rozrywkowej? Przeczytaj artykuł i dowiedz się sam!

Czym jest muzyka klasyczna?

Muzyka klasyczna, często nazywana też muzyką poważną, wywodzi się z europejskich tradycji. Obejmuje kompozycje muzyczne tworzone na przestrzeni lat 1750-182o. Nie bez powodu okres ten nazywany jest muzycznym klasycyzmem. Termin muzyka klasyczna został sprecyzowany przez wybitnych muzykologów po śmierci Jana Sebastiana Bacha – przedstawiciela epoki baroku. Należy nadmienić, iż na przełomie baroku/klasycyzmu wykształcił się styl galant, który dał początek muzyce poważnej. Muzykę klasyczną cechuje prostota, naturalność, klarowność oraz głębia ekspresji. Przeznaczona jest do słuchania głównie w operach i filharmoniach, gdzie panuje wyniosła atmosfera.

Muzyka klasyczna składa się z zespołu instrumentalnego. Do tworzenia kompozycji wykorzystywane są instrumenty smyczkowe, dęte, szarpane oraz perkusyjne. Muzyka instrumentalna jest symetryczna i zrównoważona. Zupełnie przeciwstawia się muzyce rozrywkowej. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, iż utwory muzyki poważnej komponowane są do dnia dzisiejszego.

pianista
źródło: pixabay

Najpopularniejsi wykonawcy muzyki klasycznej

Muzykę klasyczną tworzyło wielu wybitnych kompozytorów. Jednym z najsłynniejszych jest niewątpliwie Wolfgang Amadeus Mozart, który komponował już od najmłodszych lat. W ciągu całego swojego życia stworzył ponad 600 dzieł, w tym 50 symfonii oraz blisko 20 mszy. Jego najbardziej znane utwory muzyczne to „Symphony No.25”, „Sonata No.16 KV 545”, „Rondo Alla Turca”, czy „Eine Kleine Nachtmusik”. Dzieła Mozarta wyróżniają się niesamowitą lekkością oraz melodyjnością.

Głównym przedstawicielem muzyki klasycznej jest Joseph Haydn – najstarszy z trzech klasyków wiedeńskich, do których należał również Mozart. Utwory muzyczne Haydna są bardzo różnorodne i z pewnością potrafią zaskoczyć słuchacza. Odznaczają się nagłą zmianą nastrojów oraz wprowadzaniem niestandardowych akordów. Joseph Haydn stworzył wiele wyjątkowych kompozycji. Do najbardziej popularnych należą: Oratorium Cztery Pory Roku i Stworzenie Świata, a także Msza Nelsona, Symfonia Pożegnalna, 3 Symfonie Pory Dnia oraz Koncert wiolonczelowy.

Słynnym kompozytorem muzyki klasycznej jest także Ludwig van Beethoven. Tworzył on na przełomie dwóch epok – klasycyzmu i romantyzmu. Jego utwory wyrażają chęć do walki, wolę życia, a także są nasycone dramatyzmem. Do najsłynniejszych dzieł możemy z powodzeniem zaliczyć III Symfonię Es-dur, IX Symfonię (Oda do radości), koncert fortepianowy III c-moll, mszę symfoniczną Missa Solemnis, jak również oratoria Chrystus na Górze Oliwnej.

Wielkimi kompozytorami muzyki klasycznej byli również: Fryderyk Chopin, Antonio Vivaldi, Niccolò Paganini, Robert Schumann, Ryszard Wagner, Franz Schubert oraz Krzysztof Penderecki. Warto przynajmniej raz w życiu wybrać się na koncert muzyki klasycznej. Każdego dnia w Pałacu Dziekania Muzeum Archidiecezji Warszawskiej wspaniali artyści wykonują ponadczasowe utwory Fryderyka Chopina. Warto przynajmniej raz w życiu udać się na koncert Szopena, gdyż jest to bez wątpienia niebywałe przeżycie!

Czym jest muzyka rozrywkowa?

Muzyka rozrywkowa to zbiór różnych gatunków muzycznych, które trafiają w gusta szerokiej publiczności. Najczęściej są one promowane przez media. Poszczególne utwory charakteryzują się łatwością w odbiorze. Są też bardzo proste, spontaniczne i mają nieskomplikowane teksty, dzięki czemu wpadają w ucho. Potrafią zaspokoić potrzeby zabawy i rozrywki. Niekwestionowaną zaletą muzyki rozrywkowej jest swoboda interpretacji. Oznacza to, że każdy może przypisywać konkretnej melodii dowolne znaczenie.

Muzyka rozrywkowa kształtowała się już od XIX wieku. Wtedy to zaczęły się pojawiać pierwsze operetki, pisane w stylu właśnie muzyki rozrywkowej. W Polsce pojawiła się ona dopiero w dwudziestoleciu międzywojennym. Wówczas założono wiele kabaretów, tj. Zielony Balonik, Czarny Kot, czy Sfinks. Najchętniej śpiewano piosenki żołnierskie i miłosne. Większość z nich śpiewanych jest do dzisiaj. Popularne tytuły to „Ta ostatnia niedziela”, „Tango milonga”, czy „Umówiłem się z nią na dziewiątą”. Rozrywkowa muzyka prawdziwe odrodzenie przeżyła po II wojnie światowej. W tym szczególnym okresie zadebiutował Mieczysław Fogg, który śpiewał piosenki, tj. Jesienne róże, Piosenka o mojej Warszawie czy Miłość ci wszystko wybaczy. Inni kompozytorzy, którzy tworzyli w 20-leciu międzywojennym to: Ludwik Sempoliński, Jan Kiepura, Loda Halama i Aleksander Żabczyński.

Popularnymi wykonawcami muzyki rozrywkowej po II wojnie światowej są też: Maria Koterbska, Sława Przybylska, Jerzy Połomski, Halina Kunicka, Krystyna Prońko, Irena Jarocka, Urszula Sipińska, Zdzisława Sośnicka, Ewa Bem, Halina Frąckowiak, Ewa Demarczyk, Alicja Majewska. Natomiast współczesnymi twórcami muzyki rozrywkowej byli i nadal są: Zbigniew Wodecki, Krzysztof Krawczyk, Andrzej Zaucha, Edyta Geppert, Ryszard Rynkowski, Majka Jeżowska, Budka Suflera, De Mono, O.N.A, Ira, Kayah, Anita Lipnicka, Wilki, Varius Manx i wiele innych.

muzyka rozrywkowa
źródło: pixabay

Główne gatunki muzyki rozrywkowej

Istnieje wiele gatunków muzyki rozrywkowej. Można więc wyróżnić muzykę: pop, country, rock, hard rock, metal, dance & electronic, rap, blues, R&B, soul, reggae, jazz, latynoską (samba, salsa) i folk. Warto nadmienić, że style takie jak pop czy rap obecnie są najchętniej słuchane przez młodzież. Gatunków muzycznych jest na tyle dużo, że każdy z odbiorców nie będzie miał problemu z wyborem tego, który najbardziej odpowiada jego gustom.

Muzyka poważna a rozrywkowa – różnice i podobieństwa

Nie sposób zauważyć, że muzyka poważna i rozrywkowa znacząco się od siebie różnią. Tę pierwszą można usłyszeć najczęściej filharmonii lub operze, natomiast muzyka rozrywkowa prezentowana jest szerokiemu gronu publiczności, głównie przez media. Muzyka klasyczna pozwala się zrelaksować i odprężyć. Co więcej, pozytywnie oddziałuje na rozmaite schorzenia oraz pomaga niemowlętom zasnąć. Natomiast muzyka rozrywkowa jest ludyczna – stworzona do zabawy. Wpada w ucho, ma nieskomplikowany tekst i można ją interpretować na swój indywidualny sposób. Świetnie nadaje się do tańca, podczas gdy muzyka poważna jest przeznaczona głównie do słuchania.

Muzyka klasyczna i rozrywkowa mają cechę wspólną. Łączy je to, że obydwie są tworzone przez profesjonalnych kompozytorów. Wyróżnia się nade wszystko pięknym brzmieniem instrumentów.

Podsumowanie

Muzyka niewątpliwie odgrywa bardzo ważną rolę w życiu każdego człowieka. Dzięki niej możemy poprawić swój nastrój, zrelaksować się i odprężyć. Muzyka klasyczna jest ponadczasowa. Utwory tworzone przez wybitnych kompozytorów z tamtego okresu z pewnością słyszał każdy z nas. Z kolei muzyka rozrywkowa cechuje się spontanicznością, ludycznością oraz melodyjnością. Obejmuje wiele gatunków muzycznych, do których należą między innymi pop, rap, rock, blues, metal, reggae czy folk. Rewelacyjnie nadaje się do zabawy.

Zdjęcie główne: pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*