Zdrowie i medycyna

Cukrzyca a sport – czy są przeciwwskazania?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis
Cukrzyca a sport – czy są przeciwwskazania?

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Cukrzyca to choroba cywilizacyjna, która z roku na rok rozprzestrzenia się coraz bardziej. Coraz więcej osób jest zmuszonych zmienić i dostosować swój dotychczasowy styl życia. Jedna ze zmian dotyczyć może aktywności fizycznej – która z uwagi na cukrzycę powinna być odpowiednio zaplanowana. Jest jednak konieczna przy jej leczeniu i profilaktyce.

Cukrzyca a sport – dlaczego tak istotny?

Aktywność fizyczna jest niezwykle ważnym elementem codziennej troski o nasze zdrowie. Regularne ćwiczenia pomagają nam regulować poziom glukozy we krwi, a także utrzymać prawidłową wagę, co wpływa bezpośrednio na zmniejszenie ryzyka wystąpienia cukrzycy. Jeśli u pacjenta została już zdiagnozowana cukrzyca, sport pozwoli także zredukować wagę, co ma ogromny wpływ na przebieg kuracji chorego. Należy jednak pamiętać, że aktywność fizyczna powinna być odpowiednio zaplanowana przy posiłkach oraz uwzględniona przy dawkowaniu leków.

Jaka aktywność fizyczna dla diabetyków?

Wbrew wszelkim przekonaniom, cukrzyca i sport z powodzeniem mogą iść ze sobą w parze. Jednak jeśli dotychczas prowadzono siedzący tryb życia, dobrym początkiem będzie wprowadzenie regularnych spacerów. Dla osoby cierpiącej na cukrzycę odpowiedni będzie każdy wysiłek wytrzymałościowy (tlenowy),  m.in.:

  • bieganie, 
  • pływanie,
  • gry zespołowe z piłką,
  • taniec,
  • pilates,
  • jazda na rowerze,
  • ćwiczenia fitness.

Aktywność fizyczna i cukrzyca – o czym warto pamiętać 

Rozpoczynając przygodę ze sportem przy cukrzycy każdego typu, należy pamiętać o paru podstawowych zasadach, (o których przeczytasz więcej na: szkoladiabetyka.pl/poradnik/). 

Przede wszystkim, przed przystąpieniem do jakiejkolwiek aktywności należy skontrolować poziom cukru we krwi. Jeśli wskaźnik jest poza normą, nie należy podejmować aktywności. Ważne, aby wystrzegać się ćwiczenia na czczo – najlepszym wyborem będzie zachowanie 2-godzinnego odstępu od momentu spożycia posiłku. Nie wolno zapomnieć także o odpowiednim nawodnieniu podczas treningu, aby nie dopuścić do pojawienia się uczucia pragnienia.

zdj. główne: materiał od klienta

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*