Ciało człowieka składa się z szeregu systemów biologicznych, które pełnią określone funkcje w codziennym życiu. Każda część ciała jest o wiele bardziej skomplikowana niż mogłoby się to wydawać na pierwszy rzut oka. Przygotowaliśmy dla Ciebie mnóstwo ciekawostek na temat anatomii. Sprawdź!
Układ kostno-stawowy
Niemowlęta rodzą się z około 300 kośćmi. W miarę wzrostu, niektóre kości łączą się ze sobą. Co ciekawe, dorośli mają ich tylko 206, z czego ponad połowa znajduje się w dłoniach, nadgarstkach, stopach i kostkach.
Największa jest kość udowa, a najmniejsza strzemiączko, czyli jedna z trzech kosteczek słuchowych (kowadełko, młoteczek i właśnie strzemiączko).
Bez małego palca straciłbyś około 50% siły dłoni. W związku z tym uważaj, aby go nie skaleczyć!
Czubki palców są wystarczająco silne, aby utrzymać ciężar całego ciała.
Regeneracja organizmu
W każdej sekundzie Twoje ciało wytwarza 25 milionów nowych komórek.
Około 60% naszego ciała składa się z wody – dlatego pamiętaj, by codziennie pić przynajmniej 2 litry. Dzięki temu nie będziesz musiał się martwić, że doprowadzisz do odwodnienia.
Ciekawostki o żołądku
Twój żołądek produkuje nową błonę śluzową co trzy dni, aby uniknąć samoczynnego trawienia.
Kwas solny jest tak silny, że może z łatwością rozpuścić metale, takie jak cynk, cyna i glin. Jeśli zmieszasz go z kwasem azotowym w proporcji 3:1, otrzymasz tzw. wodę królewską, która potrafi rozpuścić złoto i platynę.
Kwas solny nie poradzi sobie ze srebrem i ołowiem.
Anatomia człowieka
Lewa nerka znajduje się nieco wyżej niż prawa.
Największy przepływ krwi nie występuje w sercu, wątrobie, ani mózgu, ale w nerkach. Dzieje się tak, ponieważ wspomniany narząd stanowi naturalny system filtracji organizmu.
Podobnie jak wątroba, serce i nerki, skóra jest organem, który skutecznie chroni organizm przed bakteriami. Badacze twierdzą, że na skórze znajduje się w dowolnym momencie 1000 różnych gatunków bakterii. W związku z tym naskórek nieustannie się odnawia. Proces odnowy wszystkich komórek skóry trwa około 28 dni.
Kiedy kończysz 18 lat, Twój mózg przestaje rosnąć. Od tego momentu tracisz codziennie ponad 1000 komórek mózgowych.
Istota szara zajmuje tylko 2% masy ciała, ale zużywa do 20% wyprodukowanej energii. Potrzebuje więc węglowodanów.
Twój mózg pracuje nieprzerwanie i nigdy nie odpoczywa, nawet gdy śpisz. Co ciekawe, bez tlenu może przetrwać tylko 5-10 minut.
Rogówka jest jedyną częścią ciała, do której nie dociera krew. Tlen pobiera z powietrza.
Podczas słuchania muzyki bicie Twojego serca zsynchronizuje się z rytmem.
Serce jest jedną z najbardziej fascynujących części naszego ciała. W ciągu dnia bije około 100 000 razy dziennie, a w skali roku nawet 35 milionów razy.
Ludzie świecą w ciemności, siłacz język, krwinka-sprinter
Prawdopodobnie słyszałeś o bioluminescencji, kiedy żywe stworzenia wytwarzają światło. Taką zdolność mają nie tylko świetliki, lecz także wiele gatunków ryb, grzybów i bakterii. Co ciekawe, Ty również! Chociaż może nie wystarczy, by znaleźć klucze w ciemności. Warto jednak pamiętać, że ludzie emitują niewielkie ilości światła. Najmocniejsze jest późnym popołudniem, a najsłabsze w nocy.
Język jest najmocniejszym mięśniem w ludzkim ciele. Potrzeba tylko siedmiu sekund, by pokarm przeszedł z jamy ustnej do żołądka przez przełyk.
Każda kropla krwi w Twoim ciele jest filtrowana ponad 300 razy dziennie. Czerwona krwinka potrzebuje około 20 sekund, aby okrążyć cały organizm.
Zbiór ciekawostek o ludzkim ciele
Zmierz się rano, a następnie wieczorem. Rankiem będziesz wyższy ze względu na kompresję chrząstki w kościach w ciągu dnia.
Zdrowe płuca z zewnątrz wydają się różowe i gumowate. Im więcej palisz, tym bardziej stają się smoliste i czarne. Obniża to jakość życia, a nawet może prowadzić do pękania pęcherzyków w płucach. Palacze są narażeni na samoistną odmę opłucną.
Chociaż ludzie mają małe naczynia krwionośne, ich sieć jest zadziwiająco długa. Jeśli można byłoby rozłożyć układ krwionośny jednego człowieka, otoczyłby on całą kulę ziemską.
Dorosły człowiek ma 2000-4000 kubków smakowych. Co ciekawe, znajdują się nie tylko na języku. Te maleńkie narządy zmysłu, które dają nam zdolność odczuwania smaku, mieszczą się również w tylnej części gardła, nosie i przełyku. Węch jest bardzo ważnym składnikiem degustacji.