Europejska Agencja Kosmiczna udostępniła zdjęcia depresji na powierzchni Marsa. Ich zdaniem krater może mieć prawie 4 mld lat.
Zdjęcia potrójnego krateru wykonał należący do Europejskiej Agencji Kosmicznej orbiter Mars Express. Krater znajduje się na południowej półkuli planety na obszarze nazywanym Noachis Terra z języka łacińskiego „Ziemia Noego”. Jak krater nazwała ESA – „trojaczki” to jedne z 45 tysięcy kraterów na powierzchni Marsa. Podobnie jak inne depresje, potrójny krater ma spłaszczone krawędzie i płytko osadzone dno wypełnione materiałem naniesionym do tego miejsca przez miliardy lat. Największa część odkrytych kraterów ma średnicę 45 kilometrów, najmniejsza 28 kilometrów.
Zdaniem badaczy z Europejskiej Agencji Kosmicznej są dwie możliwe teorie powstania „trojaczków”. Pierwsza z nich zakłada, że kratery powstały na skutek uderzenia obiektu, które wcześniej rozpadł się na 3 część w atmosferze. Teza ta zakłada, że 4 miliardy lat temu Mars musiał mieć odpowiednio gęstą atmosferę. Oznaczałoby to, że młoda Czerwona Planeta była miejscem cieplejszym i bardziej wilgotnym niż znana dziś pustynia. Druga teoria zakłada, że na powierzchnie Marsa spadły 3 osobne obiekty w odstępach czasu, a ich bliskie położenie jest dziełem przypadku.
Na Wikipedii można znaleźć listę 959 kraterów odnalezionych na planecie Mars (stan na 2021-01-01). Według tej listy pierwsze nazwy kraterom zaczęto nadawać już w 1967.