Chociaż jest to chwast, który wielu osobom kojarzy się z silnym pieczeniem, gdy się go dotknie, pokrzywa jest rośliną spożywaną od czasów starożytnych ze względu na wiele korzystnych właściwości. Jakie są jej niezwykłe właściwości? Czytaj dalej, aby się tego dowiedzieć.
Pokrzywa to pożywny pokarm i dobre źródło energii. Zawiera ponadto błonnik, który pomaga zwalczać zaparcia i poprawia pracę jelit. Ma też właściwości moczopędne, które pozwalają na eliminację toksyn. Pomaga chronić żołądek, wpływa na produkcję żółci i wspomaga trawienie. Roślina ta zawiera również żelazo, które pomaga zwalczać anemię i zwiększa produkcję czerwonych krwinek. Zawiera również kwas foliowy, potrzebny kobietom w ciąży i dzieciom w wieku dojrzewającym.
Nawet jeśli nie tolerujesz pokrzyw w swoim ogrodzie, zioło to może być zaskakująco smaczne, jeśli potraktujesz je jako pożywienie. Może warto zatem przeznaczyć jeden kąt ogródka na uprawę pokrzyw? Dzięki temu będziesz mógł cieszyć się świeżą herbatą ziołową z pokrzywy.
Do przygotowania herbaty możesz użyć zarówno młodych liści, jak i korzenia pokrzywy. Dla niektórych osób pijących herbatę zapach jest raczej nieprzyjemny. Dodanie innych ziół natychmiast jednak rozwiąże ten problem i otrzymasz smaczną, oczyszczającą herbatę.
W zupie używa się młodych pąków liściowych. Obfita porcja pokrzywy w bulionie warzywnym z cebulą, czosnkiem, ziemniakami, gałką muszkatołową, pieprzem, solą i śmietaną stanie się pyszną wiosenną zupą, która zwiększy odporność i uchroni przed infekcjami.
Do czego służy pokrzywa? Przede wszystkim roślina ta jest bogata w rozmaite substancje m.in. kwas askorbinowy, pantotenowy, mrówkowy, kawowy, ferulowy, P-kumarowy, garbniki, substancje białkowe i azotowe oraz karotenoidy, a także witaminę K, glikozyd pokrzywki, aminokwasy i inne niezbędne dla organizmu pierwiastki.
Dzięki tak wielu składnikom napary z pokrzywy poprawiają pracę układu pokarmowego, normalizują metabolizm lipidów i obniżają poziom cholesterolu we krwi. Obecność witaminy K nadaje roślinie właściwości hemostatycznych i obkurczających przekrwienie, a lektyna białek roślinnych – właściwości antytoksycznych.
Obecny w pokrzywach chlorofil działa immunostymulująco, wspomaga gojenie się uszkodzonych tkanek oraz wzrost włosów. Badania na zwierzętach wykazały, że napary z liści pokrzywy mogą zmniejszać cukrzycę, zwiększać poziom hemoglobiny i normalizować układ sercowo-naczyniowy.
Witaminy: A, C i K, a także kilka witamin z grupy B.
Minerały: wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas i sód.
Kwasy: linolowy, linolenowy, palmitynowy, stearynowy i oleinowy.
Aminokwasy: zawiera wszystkie niezbędne aminokwasy.
Polifenole: kemferol, kwercetyna, kwas kawowy, kumaryny i inne flawonoidy.
Pozostałe: beta-karoten, luteina, luteal ksantyna i inne karotenoidy.
Fot. Hans Braxmeier/Pixabay