Artykuł sponsorowany
Przed każdym zabiegiem medycznym należy wykonać szereg badań, określanych jako profil przedoperacyjny. Pozwala on na sprawdzenie ogólnego stanu zdrowia pacjenta oraz ryzyko wystąpienia ewentualnych komplikacji, np. zaburzeń krzepnięcia. Sprawdź, jakie badania wchodzą w jego skład i dlaczego są szczególnie istotne.
Profil przedoperacyjny określa się na podstawie badań krwi, które wykona każda diagnostyka laboratoryjna. Należy wykonać je przed każdym zabiegiem medycznym, jak np. ginekologia estetyczna lub standardowa operacja.
Przed każdym zabiegiem medycznym obowiązkowo należy wykonać badania, pozwalające określić grupę krwi. W przypadku, gdy zajdzie konieczność przetoczenia, lekarze będą mogli dobrać jej odpowiednią grupę.
Morfologia krwi pozwala na określenie ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Wykonanie jej przed zabiegiem medycznym jest niezwykle istotne, gdyż dzięki niej można wykryć zaburzenia, uniemożliwiające wykonanie operacji.
APTT i PT to badania określające czas częściowej tromboplastyny po aktywacji lub czas kaolinowo-kefalinowy i czas protrombinowy. Innymi słowy, to dzięki nim możemy sprawdzić krzepliwość naszej krwi. APTT pozwala na określenie czasu krzepnięcia w sekundach, a PT – w sekundach lub za pomocą międzynarodowego współczynnika znormalizowanego, czyli NR.
Jeżeli czas kaolinowo-kefalinowy jest przedłużony, może oznaczać to niedobór pojedynczych składników krzepnięcia (hemofilia, choroby wątroby, zażywanie niektórych leków). Wydłużenie świadczy natomiast o nadkrzepliwości.
Podobne wnioski można wysnuć na podstawie analizy czasu protrombinowego. Wynik podwyższony może świadczyć o niedoborze czynników krzepnięcia i chorobie wątroby. Natomiast czas poniżej normy może wskazywać na zakrzepicę i trombofilię.
Stężenie elektrolitów, takich jak sód i potas w krwi, pozwala na rozpoznanie zaburzeń równowagi wodno-elektrolitowej. Nieprawidłowy poziom elektrolitów może doprowadzić nawet do zaburzenia pracy serca oraz powikłań w trakcie znieczulenia.
Badanie to określa obecność przeciwciał anty-HBs, które chronią organizm przed wirusowym zapaleniem wątroby typu B. Ich obecność może świadczyć o wcześniejszym przebyciu tej choroby lub o zaszczepieniu się. Jeżeli badanie nie wykazuje przeciwciał, oznacza to, że szczepienie nie zapewniło odporności i przed operacją konieczne jest przyjęcie dawki przypominającej. Zapewni ona ochronę przed zarażeniem się żółtaczką typu B podczas operacji.
Celem tego badania jest sprawdzenie obecności przeciwciał anty-HCV, chroniących przed zarażeniem się wirusowym zapaleniem wątroby typu C. Naturalnie nie występują one w ludzkim organizmie, a ich występowanie świadczy o kontakcie z HCV.
Badania krwi przed zabiegiem medycznym wykonasz w każdym punkcie pobrań lub przychodni POZ, takim jak np https://ecms.com.pl/pl/. Pamiętaj, by na badania stawić się na czczo.
Fot.: Gustavo Fring/pexels.com