Zdrowie i medycyna

Pajączki na nogach – przyczyny i leczenie

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Pajączki na nogach – przyczyny i leczenie

Artykuł sponsorowany

Pajączki pojawiające się na nogach to pierwszy objaw zaburzeń krążenia. Są one problemem nie tylko estetycznym, lecz także zdrowotnym. Pajączków nie wolno bagatelizować, ponieważ mogą doprowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem.  Ich leczeniem zajmuje się flebolog Wrocław to jedno z miast, gdzie można znaleźć specjalistów z tej dziedziny. Jednak warto wiedzieć, jak chronić się przed nimi i jak reagować, gdy takie się pojawią.

Czy pajączki są dziedziczne?

Podstawową przyczyną powstawania pajączków na nogach są uwarunkowania genetyczne, które prowadzą do pojawiania się problemów z krążeniem. Same w sobie pajączki nie są dziedziczne, ale płytko położone naczynia krwionośne ze skłonnościami do rozszerzania się, można przekazać już dzieciom w zestawie anatomicznych cech. W takiej sytuacji na powstanie pajączków nie ma wpływu tryb życia czy też złe nawyki. Więcej na temat tego schorzenia można przeczytać na stronie https://flebetica.pl/.

Pajączki a problemy ze zdrowiem

Pajączki mogą powstawać z powodów czysto zdrowotnych, głównie przy zaburzeniach krążenia oraz przy problemach z gospodarką hormonalną. W takim przypadku ich leczenie powinno zacząć się od wpływania na pozostałe części organizmu. Z pajączkami można udać się do odpowiednich lekarzy, którzy mogą wprowadzić leki regulujące pracę układu krążenia czy też takie, które zapewnią odpowiednią ilość hormonów w organizmie.

Jak styl życia wpływa na powstawanie pajączków na nogach?

Nie zawsze winne są geny. Przy niezdrowym trybie życia pajączki na nogach mogą pojawić się nawet u zdrowej, młodej osoby. Przede wszystkim wśród przyczyn wymienia się: długotrwały stres, częste spożywanie kawy oraz alkoholu, palenie papierosów oraz małą ilość ruchu w ciągu dnia. Istotne są również ubrania oraz buty, które się nosi. Ciasne spodnie i obuwie na wysokim obcasie czy też na szpilce to częste czynniki, które wpływają na pojawianie się pajączków na skórze.

W jakim wieku pojawiają się pajączki?

Pajączki na nogach najczęściej powstają dopiero u osób starszych, u których skóra znacznie się osłabia, a przy okazji pojawiają się problemy zdrowotne, w tym te z układem krążenia. W takim przypadku najczęściej obserwuje się pajączki na całych nogach, zarówno na udach, łydkach, jak i stopach. Jeśli jednak pajączki powstają wcześniej, należy udać się z nimi do lekarza w celu odnalezienia problemów zdrowotnych, które mogły być przyczyną pojawienia się śladów na nogach.

Skleroterapia – podstawowy sposób leczenia pajączków

Na pajączki dostępnych jest wiele kremów czy maści, ale najskuteczniejsze są zabiegi, które usuwają pajączki, a dodatkowo zapobiegają ich powstawaniu. Podstawowym zabiegiem tego typu jest skleroterapia, której zadaniem jest zamykanie naczynek. Skleroterapia składa się z kilku sesji, z czego każda z nich jest bezbolesna. Wykonuje się ją za pomocą cienkiej igły, którą specjalista aplikuje środek leczniczy w określone miejsca. Plusem tego zabiegu jest możliwość nie tylko usunięcia naczynek, lecz także rozstępów czy blizn. Skleroterapia wpływa pozytywnie nie tylko na wygląd nóg, lecz także na ich funkcjonowanie. Zaaplikowana substancja lecznicza pomaga pozbyć się bólu, pieczenia czy też uczucia ciężkości nóg.

Wiesz, czym zajmuje się flebolog? Wrocław oferuje jednego z najlepszych specjalistów w tej dziedzinie. Zajmuje się on leczeniem pajączków, żylaków, zapaleniem żył oraz profilaktyką chorób naczyń. Do flebologa warto się wybrać, gdy zauważy się pierwsze problemy tego typu.

Fot.: Uwe Kern/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*