Nowe technologie

Jak dbać o stan techniczny klimatyzacji?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Jak dbać o stan techniczny klimatyzacji?

Artykuł sponsorowany

Serwis i czyszczenie klimatyzacji powinny być przeprowadzane regularnie, bez względu na to, czy korzystamy z klimatyzacji domowej, przemysłowej czy biurowej. Tylko w ten sposób jesteśmy w stanie uchronić się przed czynnikami zanieczyszczającymi, takimi jak dym papierosowy, kurz czy wszelkiego typu mikroorganizmy chorobotwórcze.

Klimat w Polsce sprawia, że instalacja urządzeń klimatyzacyjnych w domach nie jest szczególnie popularna. Klimatyzatory funkcjonują u nas przede wszystkim w przestrzeniach przemysłowych, handlowych i biurowych. Aby zachować dobry stan techniczny klimatyzacji i systemów wentylacyjnych, należy zadbać o systematyczne przeglądy.

Klimatyzacja w domu

Klimatyzatory domowe występują najczęściej jako urządzenia przenośne lub stacjonarne. Pomagają utrzymać odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu, a także oczyszczają je z kurzu i innych zanieczyszczeń. Z klimatyzacji korzystają często osoby cierpiące na astmę lub alergie. Warto pamiętać o tym, że za pomocą klimatyzatora możemy również dogrzewać mieszkanie jesienią i zimą.

Należy zaznaczyć, że klimatyzacja chroni płuca przed szkodliwymi substancjami, pod warunkiem, że jej montaż został przeprowadzony umiejętnie. Nieszczelność instalacji albo ubytki mogą powodować gromadzenie się pleśni, awarie oraz zwiększony pobór energii elektrycznej, co prowadzi do większych rachunków.

Klimatyzacja w biurze

Dużą zaletą klimatyzatora zastosowanego w przestrzeni biurowej jest to, że przyczynia się do przedłużenia żywotności sprzętów biurowych – zimne, przefiltrowane powietrze przekłada się na lepsze funkcjonowanie m.in. komputerów i drukarek.

Używanie każdego rodzaju klimatyzacji naturalnie prowadzi do eksploatacji urządzenia. Regularne kontrole instalacji klimatyzacyjnej pozwalają na bieżąco serwisować zużyte części i usuwać zanieczyszczenia. Dzięki fachowo dokonanym przeglądom klimatyzacja będzie działać cicho i sprawnie. Ze względu na to, że system pracuje w środowisku wilgotnym, które sprzyja rozwojowi pleśni i grzybów, wielu producentów klimatyzatorów stawia regularne przeglądy jako jeden z warunków do uznania reklamacji.

Sposób czyszczenia klimatyzacji każdorazowo zależy od wielkości urządzenia, przeznaczenia i jego budowy. Do jednego z ważniejszych elementów przeglądu należy kontrola skraplacza pod kątem jego zabrudzenia, uszkodzeń i korozji. Usunięcie brudu z powierzchni skraplacza przełoży się na dłuższą trwałość urządzenia i mniejsze koszty eksploatacji. Profesjonalne usługi serwisowania klimatyzacji znajdziesz tutaj: https://www.adk-klimatyzacja.pl/

Czyszczenie i odgrzybianie klimatyzacji

Aby uniknąć awarii podzespołów i uszkodzenia filtrów, warto stosować specjalistyczne preparaty do czyszczenia i konserwacji układów chłodniczych oraz klimatyzatorów. W tym celu warto zapoznać się z firmą climapartner, która zajmuje się zaopatrywaniem w części, narzędzia oraz profesjonalną chemię instalatorów i serwisantów układów chłodniczych i klimatyzacyjnych.

Środki do czyszczenia klimatyzacji pozwolą oczyścić wewnętrzne zespoły od kurzu, pleśni i nieprzyjemnych zapachów. Na rynku dostępne są koncentraty do czyszczenia parowników i skraplaczy, filtrów oraz urządzeń rozdziału powietrza. Warto zwrócić uwagę także na zmywacze barwnika UV, wykrywacze nieszczelności czy środki czyszczące przeznaczone do plastikowych elementów.

Pandemia koronawirusa pokazała nam, jak ważne jest zapewnienie odpowiedniej jakości powietrza w pomieszczeniach biurowych i publicznych. Komfortowy i dobrze działający system klimatyzacji może ograniczyć gromadzenie się zanieczyszczeń oraz nadmierną wilgotność w pomieszczeniach, dzięki czemu zmniejszy się ryzyko rozmaitych infekcji. Według polskiego prawa systemy wentylacyjno-klimatyzacyjne w przestrzeniach publicznych powinny być poddawane regularnym przeglądom.

Zdj. główne: Dan LeFebvre/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*