Nowe technologie

Fotowoltaika – co warto o niej wiedzieć?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Fotowoltaika – co warto o niej wiedzieć?

Artykuł sponsorowany

Energia prosto ze słońca, chociaż brzmi idyllicznie, dzięki dzisiejszej technologii jest jak najbardziej możliwe. Instalacje fotowoltaiczne to świetne rozwiązania dla każdego, komu zależy na przyszłości naszej planety. To rozwiązanie, za które podziękują nam kolejne pokolenia. I chociaż nikt nie wątpi w fakt, że fotowoltaika to ratunek dla Ziemi, warto się zastanowić – dlaczego tak właściwie jest?

To prostsze niż myślisz

Jak ujarzmić energię słoneczną? Proces, w którym promienie słoneczne zmieniają się w prąd płynący w przewodach elektrycznych, jest mniej skomplikowany, niż mogłoby się wydawać. Instalacja składa się z ogniw, które celem zwiększenia wytwarzanej mocy następnie łączy się w moduły (mono- lub polikrystaliczne). Półprzewodnikiem najczęściej wykorzystywanym przy produkcji ogniw jest oczyszczony z zanieczyszczeń krzem. Kluczowym momentem jest zaistnienie zjawiska fotowoltaicznego, dzięki któremu energia słoneczna zostaje przekształcona w prąd stały. Następnie prąd stały trafia do falownika, który przeistacza go w prąd zmienny, który zostaje wykorzystany w domowych gniazdkach. Dzięki falownikowi instalacja wyłapuje wszelkie nieprawidłowości i wyłącza się w razie awarii. 

Czym właściwie jest zjawisko fotowoltaiczne?

Jak już wiadomo, zjawisko fotowoltaiczne jest kluczowe w procesie powstanie prądu. Tylko tak właściwie, na czym ono polega? Da się go łatwiej zrozumieć, jeśli promienie słoneczne zacznie się postrzegać jako strumień cząsteczek, które posiadają w sobie pewną dawkę energii. Kiedy ta energia dotrze do ogniwa, pochłaniają ją elektrony krzemu. Na skutek dostarczonej energii wyswobodzone z powłok elektronowych krążą po półprzewodniku, co w połączeniu z większej liczby atomów z dziurami prowadzi do powstania różnicy ładunków na obydwu warstwach – i właśnie to potocznie nazywamy napięciem. W momencie przyłączenia odbiornika do ogniwa fotowoltaicznego powoduje przepływ wolnych elektronów w kierunku atomów z ładunkiem dodatnim. Chwila, kiedy elektrony zaczynają poruszać się w ustalonych porządku, to chwila, kiedy mówimy o powstaniu prądu.

Fot. Gustavo Fring/Pexels

Gdzie trafia niewykorzystany prąd?

Czasami zdarza się, że instalacja wytwarza więcej energii niż aktualne zapotrzebowanie w gospodarstwie domowym lub biurze. Co wtedy? Na szczęście nie idzie ona na straty. Energia zostaje przekazana do sieci energetycznej, a następnie, kiedy zajdzie taka potrzeba, właściciel instalacji fotowoltaicznej ma możliwość odebrania 80% wyprodukowanej wcześniej energii. Pozwala to maksymalnie wykorzystać zalety płynące z korzystania z fotowoltaiki i przyczynia się do lepszego jutra naszej planety. 

Moduły monokrystaliczne a polikrystaliczne

Wybierając odpowiedni typ instalacji do swojego gospodarstwa domowego lub firmy, warto wziąć pod uwagę cztery główne kwestie: budżet, dostępną powierzchnię, klimat oraz zacienienie. Moduły monokrystaliczne to gwarancja aż do 25 lat zielonej energii ze słońca, przy sprawności sięgającej do 20%. Charakteryzuje je także wyższa odporność na wysokie temperatury oraz lepsza wydajność przy słabszym nasłonecznieniu, dzięki czemu zajmują mniejszą powierzchnię domu lub biura. Niestety, wiąże się to z najwyższymi kosztami instalacyjnymi, w przeciwieństwie do modułów polikrystalicznych, które cechują się bardzo dobrym stosunkiem jakości do ceny. Jest to rozwiązanie budżetowe, co oznacza sprawność niższą o 2%, która zauważalnie wpływa na funkcjonowanie instalacji fotowoltaicznej. Dodatkowo takie moduły zajmują więcej miejsca i są zwyczajnie mniej estetycznie, co dla wielu użytkowników ma duże znaczenie przy podejmowaniu decyzji.

Czy warto?

Liczby mówią same za siebie! Dzięki systemom fotowoltaicznym jesteś w stanie oszczędzić aż do 90% w skali roku w porównaniu z tradycyjnymi źródłami prądu. Chociaż inwestycja jest duża, a wybór poważny i długofalowy, warto pamiętać, że koszt włożony w zamontowanie instalacji zwraca się już w przeciągu sześciu do ośmiu lat, a przez kolejne dwadzieścia pięć lat instalacja zarabia samoczynnie, dzięki darmowej energii ze słońca. Zaś korzyści, które fotowoltaika przynosi naszej planecie, są warte więcej niż każde pieniądze. https://mlsystem.pl/klient-indywidualny/moduly-pv-3/ oferuje moduły fotowoltaiczne dopasowanych do indywidualnych potrzeb każdego z przyszłych właścicieli instalacji fotowoltaicznej. Zrób coś dobrego dla siebie i planety, i zastanów się nad wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii także w Twoim gospodarstwie domowym.

Fot. schropferoval/Pixabay

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*