Nowe technologie

Druk sublimacyjny – zastosowanie i zalety

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Druk sublimacyjny – zastosowanie i zalety

Artykuł sponsorowany

Druk sublimacyjny to efekt rozwoju poligrafii i postępu technologicznego. Zjawisko sublimacji, znane większości z podstawówki, to fizyczna przemiana fazowa, która polega na bezpośrednim przechodzeniu substancji ze stanu stałego do stanu gazowego. Zastosowanie sublimacji w druku jest niezwykle proste i pozwala na przenoszenie grafik i obrazów na powierzchnie polimerowe, na przykład tkaniny, plastikowe podkładki pod myszy czy ceramikę.

Czym jest druk sublimacyjny?

Druk sublimacyjny to technologia, która pozwala na uzyskanie niezwykłych efektów. Przygotowanie produktu zadrukowanego sublimacyjnie rozpoczyna się od wydrukowania grafiki lub obrazu na papierze transferowym. Dzieje się to przy użyciu specjalnych, wodno-atramentowych tuszów. Krok ten służy dopracowaniu drukowanego projektu. Grafika musi być zoptymalizowana pod względem rozdzielczości, by intensywne skalowanie obrazu nie doprowadziło do spadku na jakości efektu. Przygotowany papier transferowy stanowi pośredni pomiędzy plikiem graficznym a ostatecznym produktem. Papier transferowy jest umieszczany w prasie termotransferowej, która dociska go do przedmiotu, na którym ma znaleźć się grafika. W ten sposób nadruk przenoszony jest na kubki, plansze czy ubrania. Cały proces opiera się na sublimacji, czyli przejściu barwnika ze stanu stałego bezpośrednio w stan gazowy (z pominięciem stanu ciekłego). Jest to możliwe dzięki dużej sile docisku prasy oraz wysokiej temperaturze. W przypadku tkanin i innych produktów tego typu taki proces umożliwia „wtłoczenie” druku w strukturę rzeczy, a nie umieszczenie go na jej powierzchni.

Zalety druku sublimacyjnego

Cechy, jakie ma druk sublimacja, sprawiają, że jest popularny i jakościowy. Należą do nich między innymi wysoka jakość i duża trwałość otrzymanych produktów. Niezależnie od poziomu skomplikowania grafiki, którą chcesz nanieść na ubranie czy podkładkę pod filiżanki, efekt będzie wysycony kolorami i ostry. Również przejścia pomiędzy poszczególnymi odcieniami barw są oddawane perfekcyjnie w druku sublimacyjnym. W dodatku, skorzystanie z tego procesu zapewnia wyprodukowanym rzeczom niezwykłą trwałość – nadruki nie blakną z czasem, a także się nie kruszą. Ubrania ozdobione nadrukami sublimacyjnymi mogą być prane i prasowane, a ceramika myta w zmywarce. Inną zaletą tego typu druku jest ekologiczny aspekt procesu. Barwniki, które stosuje się w druku sublimacyjnym, są produkowane na bazie wody, a nie rozpuszczalników, jak ma to miejsce w przypadku druku tradycyjnego. Ta cecha ma niebagatelne znaczenie, ponieważ tusze są nieszkodliwe dla ludzi, zwierząt i środowiska. W dodatku nadruki na ubraniach nie powodują zatykania włókien tkanin, co sprawia, że materiały przepuszczają powietrze.

Fot. bank_phrom/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*