Nowe technologie

Do czego może przydać się Arduino?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Do czego może przydać się Arduino?

Artykuł sponsorowany

Arduino – mogłoby się wydawać, że to dość typowy mikrokontroler, dzięki któremu nie pochwalimy się ciekawymi projektami i zacięciem do programowania. Jednak jego niepozorność może mylić. Dzięki Arduino powstało mnóstwo urządzeń zarówno prostych, jak i bardziej skomplikowanych, a inspiracje i pomysły na wielu stronach internetowych można liczyć w setkach.

Czym jest Arduino?

Arduino to mała platforma elektroniczna typu open-source, która jest łatwa w obsłudze i służy przede wszystkim do nauki i stawiania pierwszych kroków w świecie programowania. Możesz jej powiedzieć, co ma robić, wysyłając zestaw instrukcji do mikrokontrolera na płycie. Zrobisz to, wykorzystując język programowania Arduino (opartego na okablowaniu) i oprogramowania Arduino (IDE), który oparty jest na przetwarzaniu. W ciągu wielu lat, od kiedy programiści mają dostęp do niepozornego urządzenia, powstały tysiące projektów, które obejmują zarówno proste przedmioty do codziennego użytku, jaki złożone instrumenty naukowe.

Oprogramowanie Arduino jest łatwe w obsłudze dla początkujących, ale i osoby zaawansowane potrafią stworzyć dzięki niemu nietuzinkowe projekty. Działa na komputerach Linux, Windows oraz Mac. Wielu uczniów i studentów korzysta z platformy do budowy prostych i niedrogich instrumentów naukowych, czy do rozpoczęcia nauki programowania i robotyki. Mogłoby się wydawać, że programiści są w zasadzie jedyną grupą, która wykorzystuje Arduino. Nic bardziej mylnego. Artyści używają modułu do eksperymentowania i instalacji nowych instrumentów muzycznych, architekci i projektanci zbudują interaktywne prototypy. Wokół tej małej płytki powstała ogromna społeczność, skupiająca ludzi o różnych zawodach i zainteresowaniach, którzy dzielą się swoimi pomysłami w sieci.

Fot. Harrison Broadbent/Unsplash

Czym wyróżnia się Arduino? 

Na rynku istnieje wiele innych alternatyw mikrokontrolerów, jednak najbardziej dopracowany jest Arduino. Wyróżnia go przede wszystkim:

  1. Cena – w porównaniu z innych mikrokontrolerami, sama platforma, jak i zestawy z Arduino są stosunkowo tanie.
  2. Rozszerzalne oprogramowanie o otwartym kodzie źródłowym – Arduino jest narzędziem typu open-source i może być rozszerzane za pomocą bibliotek C++ przez doświadczonych programistów. Osoby, które chcą poznać szczegóły techniczne, mogą przejść od Arduino do programowania AVR-C, na którym jest oparty. Tutaj również możesz dodać kod AVR-C bezpośrednio do programów Arduino.
  3. Wieloplatformowość – oprogramowanie Arduino (IDE) działa w systemach operacyjnych Linux, Windows, Macintosh OS X. 
  4. Prosta obsługa – Arduino (IDE) jest łatwe w obsłudze dla osób, stawiających swoje pierwsze kroki jako programiści oraz wystarczająco elastyczne dla profesjonalistów. 
  5. Open-source – projekty płyt Arduino są publikowane na licencji Creative Commons, dzięki czemu zaawansowani twórcy obwodów mogą stworzyć swoją wersję mikrokontrolera, rozszerzając go i ulepszając.  

Co można zbudować dzięki Arduino

W Internecie można znaleźć niesamowite pod Arduino projekty, które zainspirują Cię przy tworzeniu własnych arcydzieł. Można powiedzieć, że ta niepozorna platforma jest wykorzystywana do wszystkiego – od przydatnych urządzeń domowych przez zabawki i ozdoby po zaawansowane i skomplikowane twory.

Stacja pogodowa

Dzięki Arduino stworzysz stację pogodową z kilkoma złączami i ekranem, która będzie mierzyła temperaturę, wilgotność oraz wyświetli czas. Projekt jest rozszerzalny i możesz dodać inne funkcje i pomiary, np. ciśnienie powietrza, indeks UV.

Czytnik linii papilarnych

Jeśli chcesz poczuć się jak w filmie science-fiction i otwierać drzwi, np. garażu, skanując palec, kilka chwil z Arduino i projekt będzie gotowy. W dodatku możesz dodać sterowanie bramą garażu za pomocą smartfona. Nietypowy pomysł, który zaskoczy niejednego laika.

Wycisz konkretne słowa w TV

Świetny projekt w XXI w., gdzie napływ informacji ze wszystkich stron bywa przytłaczający. Jeśli masz dość świata polityki lub celebrytów, możesz zaprogramować Arduino w ten sposób, by wykrywał słowa, monitorując napisy i włączał wyciszenie na 30 sekund. Jeśli fraza zostanie zostanie ponownie wymieniona, mute będzie wydłużony.

Fot. Daniel Andrade/Unsplash

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*