Nowe technologie

Czym jest blockchain?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Czym jest blockchain?

Nawet jeśli nie pracujesz w sferze IT, z pewnością termin blockchain nie jest Ci zupełnie obcy. Ale czy wiesz, co oznacza?

Technologia blockchain to jedno z najbardziej innowacyjnych rozwiązań ostatniego dziesięciolecia. O blockchainie stało się głośno za sprawą Bitcoina, gdyż to właśnie w kryptowalucie technologia znalazła najszersze zastosowanie. Dzisiaj blockchain jest w stanie odmienić dowolną sferę, począwszy od systemu finansowego, a skończywszy na muzyce i reklamie.

Blockchain prostymi słowami

O blockchainie mówi się, że jest podstawą wirtualnej przyszłości. Co w nim jest jednak takiego innowacyjno-rewolucyjnego? 

Blockchain to technologia umożliwiająca bezpieczne przechowywanie informacji za pośrednictwem łańcucha opartego na kryptografii. Blockchain zaczyna się od tak zwanego bloku genezy, do którego dołączają kolejne bloki tworzące łańcuch główny. Każdy kolejny blok zawiera informacje o treści poprzednich, dlatego pojawienie się nowego elementu w systemie wymaga pełnej aktualizacji blockchaina.

Czym jest węzeł w sieci blockchain?

To nic innego, jak komputer podłączony do sieci blockchain. Węzły w zależności od typu mogą przechowywać tylko część lub wszystkie dane blockchaina. W związku z tym, że blockchain stanowi zdecentralizowany rejestr danych, awaria części węzłów nie powoduje zakłóceń w pracy sieci.

Jak działa blockchain?

Pojawienie się blockchaina odmieniło tradycyjny proces zarządzania pieniędzmi, dokumentami i w ogóle wszystkim, co stanowi wartość. Blockchain pełni funkcje, które tradycyjnie pełniły banki i placówki finansowe, a przy tym pełni je skuteczniej.

Operacje kosztują użytkowników mniej i dokonują się sprawniej. Ponadto blockchain jest pozycjonowany jako najbezpieczniejszy sposób przechowywania informacji, jako że wyklucza kradzież danych, chroni prawa majątkowe itd. Gwarancją bezpieczeństwa blockchaina jest rozproszenie rejestru danych w połączeniu z technikami kryptograficznymi i algorytmem konsensusu.

Blockchain działa w oparciu o kilka podstawowych zasad: decentralizację i rozproszenie, transparentność, niezmienialność i nieusuwalność, a także bezpieczeństwo danych. 

Zilustrujemy teraz schemat transakcji w blockchainie. Wyobraźmy sobie, że pan X chce przekazać pani Y jeden Bitcoin. Żeby otrzymać pieniądze, pani Y może posiadać klucz kryptograficzny, który otworzy jej dostęp do bitcoina. Pan X przekazuje pani Y klucz, a wraz z nim prawa do zarządzania monetą. W sieci pojawia się nowa transakcja podpisana prywatnym kluczem i czeka, aż uczestnicy sieci zweryfikują jej prawidłowość. Po niezbędnej liczbie potwierdzeń transakcja dodawana jest na koniec łańcucha bloku. Tym samym transakcja została sfinalizowana: pani Y otrzymała na swój Bitcoin adres 1 BTC. 

W ten sposób nastąpiło poufne przekazanie środków w środowisku wirtualnym bez konieczności odwoływania się do pośredników. Proste, prawda?

Zastosowanie technologii blockchain

W wymiarze praktycznym blockchain rozpatrywany jest jako bezpieczny, niekończący się dziennik transakcji, który można wykorzystywać w celu przeprowadzania chociażby operacji finansowych. Choć blockchain znajduje zastosowanie głównie w finansach, zakres jego stosowania stale się poszerza. Technologia blockchain stwarza nowe możliwości w różnych sferach. Wymieńmy w tym miejscu zapisywanie dyplomów i certyfikatów cyfrowych, potwierdzenia praw autorskich czy przeprowadzanie wyborów. Blockchain znajduje też zastosowanie w sektorze filantropijnym i branży nieruchomości.

Zdj. główne: Shubham Dhage/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*