NaturaŚwiat roślin

Niebezpieczne rośliny doniczkowe. Na nie lepiej uważać!

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Niebezpieczne rośliny doniczkowe. Na nie lepiej uważać!

Rośliny stanowią doskonałą ozdobę każdego pomieszczenia, oraz mają zdrowotne właściwości, które wpływają na stan powietrza w najbliższym otoczeniu. Niektóre z roślin, bardzo popularnych swoją drogą, potrafią być trujące, zwłaszcza dla dzieci i zwierząt. Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę. Ważne, aby umieć rozpoznać niebezpieczeństwo i w porę zastosować środki ostrożności.

Trujące rośliny

Wszystkie trujące rośliny, wytwarzają te szkodliwe substancje, aby stworzyć mechanizm obronny przed zagrożeniem w ich naturalnym środowisku. Tyczy się to, nie tylko roślin leśnych, polnych, czy ogrodowych, ale również i tych doniczkowych. Wśród roślin doniczkowych, które wytwarzają te szkodliwe substancje, znajdziemy wiele popularnych gatunków, które być może masz już w swoim domu. Ich wyjątkowy, kuszący wygląd wpływa również na to, że chętniej je wybieramy do swoich domów. 

Nie zawsze powinniśmy się kierować wyglądem, który dość często potrafi uśpić naszą czujność. Jeśli mamy małe dzieci, bądź zwierzęta domowe, tym rozważniej powinniśmy wybierać rośliny do domu. Dzieci i zwierzaki mają tendencję do wąchania czy nawet zjadania wszystkiego, co stanie im na drodze. Ich bezpieczeństwo powinno być zatem na pierwszym miejscu. Wielu z nas nie ma wiedzy na temat trujących roślin, dlatego, zanim zdecydujemy się  na zakup rośliny powinniśmy upewnić się, czy jest ona bezpieczna dla nas i dla naszych najbliższych.

8 niebezpiecznych roślin doniczkowych

Skrzydłokwiat

Skrzydłokwiat charakteryzuje się pięknymi, białymi kwiatami, które wyglądają fenomenalnie i stanowią doskonałą ozdobę mieszkania. Roślina ta pochłania związki chemiczne, zawarte w powietrzu, takie jak benzen, formaldehyd, czy ksylen. Jednakże, jeśli dziecko, czy zwierzę, wzięłyby do ust liść skrzydłokwiatu, zawarte w nim alkaloidy i szczawiany wapnia, mogą powodować poważne podrażnienia skóry, błony śluzowej jamy ustnej, gardła i przełyku.

Gwiazda betlejemska

Roślina, która kojarzy się z okresem przedświątecznym jest doskonałą ozdobą mieszkania. Niestety, jest bardzo trująca. Występuje w niej trujący sok mleczny, który może spowodować zaczerwienienie skóry, podrażnienie jamy ustnej, a po zjedzeniu liści czy owoców zatrucie pokarmowe.

Kroton

Wyjątkowa, piękna i niezwykle wyglądająca roślina, która kusi swoją atrakcyjnością. Niestety, również ma biały, toksyczny sok, z którym kontakt, może skończyć się poważną wysypką. Zaś zjedzenie jego liści powoduje biegunkę i wymioty.

Monstera

Piękna roślina, uwielbiana za efektowność i niewymagającą pielęgnację. Niestety, zawiera szkodliwe substancje w swoich liściach, które mogą spowodować podrażnienie spojówek i błon śluzowych przewodu pokarmowego.

Bluszcz pospolity

Wszystkim znana roślina i bardzo często hodowana w domach i mieszkaniach. Jednak należy być ostrożnym. Kontakt ze związkami występującymi w jego liściach, może prowadzić do poważnych dolegliwości, jak zatrucia, wymioty, bóle głowy, wysypka, czy bezdech. Kontakt substancji ze skórą może wywołać zaczerwienienia i wysypkę. 

Dracena

To jedna z najpopularniejszych roślin doniczkowych, wchodzących w skład tych silnie trujących. Kusi atrakcyjnym wyglądem, niewymagającą pielęgnacją i dostępnością. Związki, które wchodzą w skład liści, potrafią doprowadzić do wymiotów, czy uszkodzić szpik kostny.

Fikus sprężysty

Kolejna bardzo popularna w domach roślina doniczkowa, która również ma trujące liście. Sok mleczny, zawarty w liściach, może powodować bóle brzucha, wymioty, a w najgorszych przypadkach, wywoływać katar, astmę oskrzelową i duszności.

Scindapsus

Już samo dotknięcie soku tej rośliny, może powodować podrażnienia i zaczerwienienie. W przypadku połknięcia trujące związki, zawarte w roślinie, mogą doprowadzić do pieczenia gardła, gorączki, wysypki, a nawet doprowadzić do paraliżu i śpiączki.

Fot. Elena Putina/Unsplash

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*